Atlas - Sayı 286 (2017 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Atlas - Sayı 286
Alt başlık:
2017 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
250 syf.
·10/10
Atlas’ın bu ayki kapak konusu Şanlıurfa’nın yaban hayatı. İlin uçsuz bucaksız bozkırları dev sürüngen çöl varanı, çizgili sırtlan, çöl koşarı ve bağırtlak kuşları gibi sayısız canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Atlas, Şanlıurfa’nın faunasını özel fotoğraflarla inceliyor.

Uzak denizlere yolculuk insanın en eski macerası. Atlas gemilerle okyanuslara açılıyor ve uzun yolculuklara çıkıyor. Panama Kanalı, Hawaii, Japonya, Güney Afrika, Hindistan… Uzun deniz seferleri macerası bu sayıda Atlas’ta.

Doğu Karadeniz’in yükseklerinde yaşayan Kafkas arısı, Rusya’nın en soğuk kentlerinden Norilsk, Aydın’ın güçlü aileleri tarafından 1800’lü yıllarda yaptırılan anıtsal şatolar da bu sayının başlıkları arasında.
Işık her zaman yukarıdan gelir.Soyut fotoğrafları bile doğru yönlendirebiliriz gölgeleri aşağı bakacak şekilde tutarak.Güneş üzerimizdedir.Niye o zaman haritalarda tersidir, karanlık -yani kuzey- yukarıdadır.
Pusula ilk kez çinde keşfedildi ibresi güneyi gösterirdi.Arap uygarlıklarında çizilen haritalarda aydınlık -yani güney- genellikle yukarı alınırdı.Eski Batı uygarlıklarında ise yukarıya alınan, genellikle, güneşin doğduğu yön olurdu.Doğu anlamına gelen orient kelimesinden türetilmiş olan ortasyon kelimesi de buradan gelir."Yönünü bul doğuyu karşına al."
İki kültür de tercihlerini destekleyecek göstergelere sahipti.Müslümanlar ağırlıklı olarak Mekkenin kuzeyinde Hristiyan dünya ise Kudüs'ün batısındaydı.
Kutsal yukarıda olmalıdır!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atlas - Sayı 286
Alt başlık:
2017 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • engin divir
  • Ali Eren
  • Kitap Yazar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0