7,8/10  (5 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
444 gösterim
Ayişe, Cambridgeli bekar Ludwig Horaca Holly ile manevi oğlu Leo Vincey'nin, çağlar öncesine uzanan bir efsanenin peşinde, Afrika'nın karanlık yüreğine doğru çıktıkları tehlikeli yolculuğun öyküsüdür. Yolculuğun sonunda, ölümün kucağında, tüyler ürperten Kor yeraltı mezarlarında yaşayan, yabanıl Amahagger halkının gizemli ak kraliçesi Ayişe ile karşılaşırlar. Ayişe'nin ak örtüsünün ardında, Leo Vincey ile dostunu ölümcül güzelliğin ve aşkın onulmaz gizi beklemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9789758725571
 • Orijinal Adı:
  She
 • Çeviri:
  Nilgün Özcan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Avcı 
11 Tem 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Roman Cambridge'lı macerasever Horace Holly'nin manevi oğlu Leo Vincey ile birlikte Afrika'nın derinliklerine yaptıkları bir yolculuğu anlatır. İkili, yolculuk sırasında ilkel bir yerli ırkı ve onların She dedikleri ve itaat edilmesi gereken biri olarak kabul ettikleri Ayişe adında gizemli, beyaz bir kraliçe ile karşılaşırlar. Rider Haggard, bu romanında önceki romanı Kral Süleyman'ın Hazineleri romanında yaratmış olduğu ve daha sonraları başka yazarların da etkilendiği bir tarz haline gelecek olan Lost World roman ekolünün en ünlü örneklerinden birini vermiştir.

Tayfun Sürücü 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 201 günde · 7/10 puan

Dünyada neredeyse yüz milyon satarak, en çok satan kitaplardan oluşu sebebiyle merakımı çeken ve okurken beni hiç yormayan bir romandı Ayişe. Kitabın 1887 yılında yazılmış oluşu ve fantezi türünün ilk örneklerinde oluşu ayrıca dikkat çekici.
Akademik kariyerine devam eden Holly isimli ana karakterimizin, tek ve en yakın arkadaşı olan Vincey’e oğlu Leo’ya sahiplik etme sözü ve bu sahiplik etmesinin temel koşulu olan, Vincey’in Leo’nun insanlık tarihine dayanan geçmişlerini araştırma isteğini yerine getirirken farklı bir dünyadaki maceralarına tanıklık ediyoruz.
...................
detaylı incelemem olan
#Ayişe #HenryRiderHaggard #kitap ı için Mutlak Güzelliğin Muğlaklığı yorumuma ziyaretinizi beklerim http://wp.me/p4iYTe-5O

Kitaptan 1 Alıntı

Kitapla ilgili 1 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…