·
Okunma
·
Beğeni
·
63
Gösterim
Adı:
Ayla
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052232989
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınaraltı Yayın Dağıtım
Ben küçük bir kız çocuğuyken; yalnız kalmaktan sevdiklerimi kaybetmekten korktum.
Mutlu olup çok güldüğümde başıma bir şey gelmesinden korktum.
Hep güçlü bir kız oldum başımı kimsenin okşamasına izin vermedim.
Hâlbuki sevdiklerimle birlikte geçen mutlu bir hayatı düşlerken bunu hak etmediğimi fark ettim ve "an"lar hayatımdan akıp gittiler.
Bugün geçmişi geri getiremem bunun farkındayım.
Bununla birlikte öğrendiğim bir şey var: Hayatı asıl sahibine teslim etmek aslında "an"ları özgürce yaşamakmış.
Şimdi gözlerimi kapattığımda sessizliğin sesini dinleyip yanımda varlını hissettiğim küçük kızın başını okşuyorum.
Ona gülümsüyorum gözlerine bakıp; "Seni seviyorum sen değerlisin güzel kız." diyerek sıkıca sarılıyorum.
"Sen bunu hak ediyorsun Ayla..."
320 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Yeni bir hayat, yeni bir yolculuk ve yeni bir yazarın kalemiyle tanışma... Bu üçlüyü 'Ayla' kitabı ile gerçekleştirmiş olmanın sevinci var üzerimde. Öyle ki yeni bir yazar yeni ufuklara gebedir insanı başka iklimlere götürür. Bu kitap ile de farklı bir yaşama tanık olarak uzun zamandır okumadığım bir türe olan özlemimi giderdim. Öncelikle daha önce hiç ele alındığını göremediğim şekilde hemşire ve hastanenin işleyişine tanık oldum. Hastane penceresinden insana bakışı satırlarda okumak oldukça zevkliydi.
Ardından Ayla'nın imtihanı ile asıl serüven başladı. Birden fazla duyguyu içinde barındıran bölümlerde bolca altını çizdiğim cümle oldu ve hepsi hayata dair realist anektodlardı. Kitaba uygun kelimeyi buldum sanırım; realite. Yani aslında kitap, insanın ruh dünyasında yer alan fikirler, geçirdiği aşamalar mevcut. Herkes bir yaşanmışlığın ardından tekrar hayata adapte olma süreci geçirir ama herkesin adapte oluş şekli ve sonucu farklıdır. Bu kitapta da bu sürece Ayla'nın dünyasından bakıyorsunuz. Gittiğinizde ruhunuzun huzur bulduğu yerler vardır ya hani küçük bir ayrıntı da olsa kendimin gidip gezdiği bir yerin kitapta güzel duygularla anılıyor oluşu, satırlarda gezmenin somut halini yansıttı bana. Dediğim gibi benim için gerçek bir kitaptı. Aslında gerçekliği ile içimizden pek çok kişinin anlatıldığı, yani ruh dünyasının yansıtıldığı bu kitabı herkese tavsiye ederim.
320 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
Ayla ailesini çok küçük yaşta kaybetmiş.Ve hayata tutunmuş başarılı bir öğretmen olmuş atanmış.
.
.
Yolu kemal'le kesişir öğretmenlik yaptığı yerde.Ve güzel bir evlilikleri olur.Ama kemal bir süre sonra hastanelik olur.Peki neden mi diyorsunuz gerisi bu güzel kitabımızda.
.
.
#kitapalıntıları
Geçmişi geri getiremem ama bugün yeni bir başlangıç yapabilirim.
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ayla
Aysun Arifoğlu Tekin
|
ÇINARALTI YAYINCILIK
Sayfa sayısı: 320

Ben küçük bir kız çocuğuyken; yalnız kalmaktan, sevdiklerimi kaybetmekten korktum.
Mutlu olup çok güldüğümde, başıma bir şey gelmesinden korktum.
Hep güçlü bir kız oldum, başımı kimsenin okşamasına izin vermedim.
Hâlbuki sevdiklerimle birlikte geçen mutlu bir hayatı düşlerken, bunu hak etmediğimi fark ettim ve “an”lar hayatımdan akıp gittiler.
Bugün geçmişi geri getiremem, bunun farkındayım.
Bununla birlikte öğrendiğim bir şey var: Hayatı asıl sahibine teslim etmek, aslında “an”ları özgürce yaşamakmış.
Şimdi gözlerimi kapattığımda, sessizliğin sesini dinleyip yanımda varlını hissettiğim küçük kızın başını okşuyorum.
Ona gülümsüyorum, gözlerine bakıp; “Seni seviyorum, sen değerlisin güzel kız.” diyerek sıkıca sarılıyorum.
“Sen bunu hak ediyorsun Ayla…”
KİTAP YORUMUM: Her insan mutlaka hayatında bir kez bile olsa ölüm ile yüzleşir. Niçin hasta oluruz, ölürüz sorusuna cevap niteliğinde misyonu büyük, maneviyatı yüksek bir roman olmuş.
Kitaptan kısaca bahsetmem gerekirse Ayla yıllar sonra çok sevdiği, sevildiği ruh birliği olan bir insan ile evlenir. Çok mutlu oldukları bir gün ölüm ile yüzleşmek zorunda kalır. Şimdi bu duruma ne anlam vereceğini bilemez. Niçin kendisi? Bu soruyu yıllarca aslında kendine sormuştur. İçindeki kız çocuğu o kadar yaralıdır ki, adeta mutluluk haram mı diye düşünmeye başlar. Ruhu acıyı kaldıramadığı için çok uç noktada şeyler yapar.
Kitaptan öğrendiğim dersler ise;
-İnsanın hayatında bir tane bile olsa gerçek bir dostu bulunmalıdır.
- Doğru insanlar ile görüşmek insana artı katar. Tıpkı Ayla'nın yeni tanıştığı komşusu gibi, Onu en feci durumdan kurtaran doktor gibi.
- Her insanın güzel uğraşları olması lazım. Bir hayat amacı olması lazım. Ayakta kalmak ancak maneviyatımızı güçlendirerek olabilir.
Aslında Ayla her insanda olan gücü ortaya karşısına çıkan kişilerden alması gerekenleri alıp hayatına katarak çıkardı. Hayat amacını buldu ve o şimdi daha huzurlu ve gerçekten mutlu. Bence boşluğa düşen, düşmeyen herkes okumalı. Bana iyi geldiğini söyleyebilirim. Ölüm, hastalık ve insanlık-iyilik. Okuyun bir şey kaybetmezsiniz. Her insan düşebilir lakin Yaradan bizlere koruyucu meleklerinden gönderir. İşte bunun adı tesadüf olur, olasılık olur. Oysa bunun adı tevafuktur.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ayla ve Kemal'in çok mutlu giden evlilikleri vardır. Evlilik yıldönümü kutlamak için gittikleri Sapancadan döndükleri gece Kemal rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır hastanede yapılan tetkikler neticesinde doktor yoğun bakıma yatırır Kemal'i. Ayla kendini bilmez bir vaziyette arkadaşı Saliha'yı arar hastaneye gelmesini ister Saliha geldikten bir kaç saat sonra ne yazık ki Kemal'in beyin kanamasından öldüğü haberini verir doktor
O andan sonra Saliha ne konuşsa ne anlatsa Ayla kendini dış dünyaya kapatır. Eşinin ölümünün üstünden kırk gün geçer Ayla Büyükada'ya gitmeye karar verir oraya eşiyle gittikleri zamanları hatırlamak için fakat trene bindiği andan itibaren peşinde gördüğü adam onu biraz ürkütür ama tesadüf diye düşünür bütün gün adayı gezdikten sonra dönüş için vapura bindiğinde bir anda oturduğu banktan kalkıp kendini vapurdan atar Peşindeki adam hiç düşünmeden denize atlar ve onu kurtarır ve sonrasında olaylar bakalım nasıl gelişecek Ayla kendini buhranlı düşüncelerden kurtarabilecek mi En önemlisi kendi yolunu çizebilecek mi Peki onu takip eden kim onun yönünü bulmasına nasıl bir faydası olacak

Yine güzel hayatımın belli dönemlerine dokunan bir kitap okudum itiraf ediyorum çoğunlukla ağladım okurken böyle içten yaşatan düşündüren bir kitabı bizlere kazandırdığı için yazarımıza çok teşekkür ederim kalemi daim okuru bol olsun
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok ama çok güzel bir kitap okudum arkadaşlar.Bu kitapta aşk,tutku,bekleyiş,çaresizlik,umut/umutsuzluk, yalnızlık,iç hesaplaşma, kendini bulma, psikolojik durum ne ararsanız var.Özellikle Ayla'nın yaşadığı girdap içinize işleyecek ve sizde aynı duyguları yaşayacaksınız.Belki Ayla ile anılarda yaşayacak ya da aşkla gezdiği yerlerde gezeceksiniz kim bilir.Kısa bir özet yapmam gerekirse:

Ayla daha küçük yaşta ailesini kaybetmiş biri.Hayata 1/0 yenik başlamanın acısı ile sevgiyi arar.Üzgün olsa da bunu asla kimseye göstermeyen,dış görünümüne ciddi derecede önem veren bir kadın.Onun katı kuralları ve duvarları var.Asla yıkılmaz.Takii bu duvarı yıkmayı başaran Kemal Bey ile başlangıçta kötü ama sonrası tutku dolu karşılamalarına kadar.Okul müdürü olan Kemal ile okulda tanışan Ayla,derler ya ilk görüşte aşk, işte ilk görüşte aşık olurlar.Zamanla kaçamak bakışlar,buluşmalar derken evlenir ve tutku dolu bir evlilik geçirirler.Önemli bir günde dışarıya kutlama için çıkan bu aşık çift,her şeyin harika geçmesi ile eve dönerler.Ayla koltuğa ayaklarını uzatır çünkü topukludan ayakları çok ağrır.Kemal ise elini yüzünü yıkamak için lavaboya.Ama bir süre sonra garip bir ses gelir.Ayla,Kemal'e seslenir ama ses yoktur.Bunun üzerine lavaboya giden Ayla kapıyı açmaya çalışır ama kapının arkasında ağır bir şey vardır.Zorla kapıyı açan Ayla gördüklerine inanamaz.Kemal boylu boyunca yerde yatıyordur.Hemen hastaneye kaldırılır Kemal.Yapılan tetkikler sonucu Kemal'in çok riskli bir hastalığı olduğu anlaşılır.Ayla resmen yıkılır.Ağlar,ağlar,ağlar ve güçsüz kalır.Ayşe hemşirenin yardımıyla ayakta kalmaya çalışan Ayla bir süre sonra tek kalınca en yakın arkadaşı Saliha'yı arar ve yanına gelmesini ister.Saliha yanına gelir ve kendisine çok büyük destek olur.Asla yalnız birakmaz.Kemal için yapılan tedaviler olumlu yanıt vermez ve sonunda Ayla sevdiği adamı kaybeder.Bundan sonra mı neler oluyor? Bilmem okuyunca göreceksiniz Ayla'nın yaşadıkları, gelgitleri , yaşam ışığının sönmesi, Kemal'in ikiz kardeşi ile karşılaşması, iç hesaplaşması ve gizemli o adam... Hepsi sizde canlar
"Bazı şeyleri istemekten ziyade; onu yaşamak, hayatınızın bir parçası ve olmazsa olmazı haline getirmek gerekir."
"Umut, kapkaranlık geceden sonra doğacağına neredeyse inandığımız parlak güneş gibiydi. Muhakkak ısıtırdı, eğer mevsim kışa dönmediyse."
"Bazen umulmadık olaylar çıkagelir. Kışın erken gelişi gibi hazırlıksız yakalanır insan ve o zaman gerçekten çok üşürsün."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ayla
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052232989
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınaraltı Yayın Dağıtım
Ben küçük bir kız çocuğuyken; yalnız kalmaktan sevdiklerimi kaybetmekten korktum.
Mutlu olup çok güldüğümde başıma bir şey gelmesinden korktum.
Hep güçlü bir kız oldum başımı kimsenin okşamasına izin vermedim.
Hâlbuki sevdiklerimle birlikte geçen mutlu bir hayatı düşlerken bunu hak etmediğimi fark ettim ve "an"lar hayatımdan akıp gittiler.
Bugün geçmişi geri getiremem bunun farkındayım.
Bununla birlikte öğrendiğim bir şey var: Hayatı asıl sahibine teslim etmek aslında "an"ları özgürce yaşamakmış.
Şimdi gözlerimi kapattığımda sessizliğin sesini dinleyip yanımda varlını hissettiğim küçük kızın başını okşuyorum.
Ona gülümsüyorum gözlerine bakıp; "Seni seviyorum sen değerlisin güzel kız." diyerek sıkıca sarılıyorum.
"Sen bunu hak ediyorsun Ayla..."

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • cemre
  • Birkahve_birkitapp_
  • Ela
  • F.Betül U.
  • Gonca Çolak
  • Duygu Songül Kahraman
  • Şebnem Atik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%83.3 (5)
9
%0
8
%16.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0