Ayrılmadan Önce Kudüs'te Kesişen İki Hayat

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
319 gösterim
Kitap, heyecan verici ritmi ve yalın anlatımıyla belleklerde iz bırakıyor...
-The Bookseller-

Kudüs'te kesişen iki hayat... İntihar bombacısı bir genç kızın ve kurbanlarının son günü...

Biri Filistinli, öteki İsrailli. İkisi de kız ve on sekiz yaşındalar. Filistinli Dima ile İsrailli Myriam 29 Mart 2002 günü güneş batarken, kaderleriyle yüzleşmek üzere karşılaşırlar.

Hayatlarının son on iki saati, olanları anlamak veya anlatmak için elbette yeterli olmayacak. Ama bu iki kızın kaderi, Ortadoğu'da aynı coğrafyayı paylaşan iki halkın yaşadığı ölümcül karmaşayı solumamızı sağlıyor.

Ayet El-Ahras ile Rachel Levy'nin gerçek hikâyelerine yaslanan bu roman, taraf tutmayan yaklaşımıyla Ortadoğu sorununa farklı bir bakış açısı sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: Festival du Premier Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789751414311
 • Orijinal Adı:
  Prima Di Lasciarsi
 • Çeviri:
  Leyla Tonguç Basmacı
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Seher 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek hayatta yaşanmış olan Filistin'li intihar bombacısı bir genç kızın ve onun kurbanlarının son 12 saatini anlatmaktadır. Filistin'li genç kız ile İsrail'li kurbanı trajik bir şekilde karşılaşırlar. Filistin-İsrail olaylarını kitap tarafsız bir şekilde ele almış. Terör silahi haline getirilen gencecik kızın psikolojisi ve masum kurbanları...

Kitaptan 5 Alıntı

Hera 
13 Haz 13:57 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... işin gerçeği şu ki morali bozuk bir ulus haline geldik.

Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 36 - Remzi Kitabevi)Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 36 - Remzi Kitabevi)
Hera 
13 Haz 23:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Eğitim, bu hayatta sahip olduğumuz tek silahtır;"

Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 81 - Remzi Kitabevi)Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 81 - Remzi Kitabevi)
Hera 
 13 Haz 17:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların her şey hakkında konuşacak o kadar çok şeyi vardı ki.

Ama kelimeler uçuyor ve kirleniyordu, gidecekleri yere vardıklarında da artık aynı kelimeler değillerdi, ama yapacak bir şey de yoktu.

Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 78 - Remzi Kitabevi)Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 78 - Remzi Kitabevi)
Hera 
14 Haz 00:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki de herkes kelimeler yerine bakışlara, yüz ifadelerine, hareketlere daha çok dikkat etseydi birbirini anlamak daha kolay olurdu. Çünkü bakışlar, yüz ifadeleri ve hareketler, insanların söylediği kelimelerden daha merhametlidir.

Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 78 - Remzi Kitabevi)Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 78 - Remzi Kitabevi)
Hera 
 13 Haz 17:35 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir haber ne yapabilir, Leyla? İçini yarabilir, zihnini aniden temizleyebilir, yüreğine bir sorumluluğun düşüncesini sokabilir. Hayatını ters yüz edebilir: gelecek bugün sahip olduğun, geçmiş yarın var olacak olur.
Bir haber olmadan önce nedir, Leyla? Henüz bir öfke, intikam, eylem, acı, ikiyüzlülük, korkaklık, korku, umut karışımıyken. Sen gelip de onu pişirip bir haber haline getirince ve onu dünyanın dört bir yanına götürünce o haber zaten gücünü kaybetmiştir; sen onun içindeki çığlığı ve anlaşılmasını sağlayan aciliyeti çoktan almışsındır.

Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 57 - Remzi Kitabevi)Ayrılmadan Önce, Gabriella Ambrosio (Sayfa 57 - Remzi Kitabevi)