Azincourt

7,6/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
581 gösterim
Tarihin en destansı savaşlarından biri olan Azincourt, 1415’te iki azılı orduyu karşı karşıya getirmişti. Bu savaş kimilerine göre okçuların zırhlı şövalyelere karşı, kimilerine göre ise sıradan adamların aristokratlara karşı kazandığı bir zaferdi. Ama bilinen bir şey varsa, o da 6.000 yürekli okçunun 30.000 kişilik donanımlı orduyu insanüstü bir azim ve mücadele ile yerle bir etmesiydi. Bu inanılmaz savaşı ustaca kaleme alan Bernard Cornwell, altı yüz yıl önce yaşanan bu olayı, altı gün önce yaşanmışçasına okurun belleğine kazıyor.

Genç Nicholas Hook başaramadığı bir iş yüzünden lanetlenirken, yaptığı bir hata sonucu sürgüne gönderilir. İngiltere’de aranan bir adam olan Hook, Fransa’da okçu olarak katıldığı savaşta, sevebildiği iki şey olduğunu fark eder: Savaşma içgüdüleri ve başı belada olan gizemli bir kız. Uğruna çok şeyi feda ettiği bu kızla birlikte, bütün Avrupa’yı alt üst eden Soissons’taki kanlı katliamdan kurtulmayı başarırlar. Hiçbir seçeneği kalmayan Hook, yakalanmasının ölmesi anlamına geldiği evine, İngiltere’ye dönmek zorunda kalır. Şansı yaver giden Hook, İngiltere Kralı V. Henry tarafından üstün yetenekli bir okçu olarak keşfedilir ve Fransa’yı fethetmek üzere yola çıkan İngiliz ordusuna katılır. Şimdiye kadar gördüklerinden çok daha ürkütücü olan düşmana karşı, Kralın en büyük umudu Hook’un da aralarında olduğu gözü pek okçularıydı.

Azincourt’u okurken savaşı iliklerinize kadar hissedecek, hem İngilizlerin hem de Fransızların gözünden tarihi tekrar yaşayacaksınız. Bernard Cornwell savaştaki askerler ve koşulları okuyucunun zihninde canlandırma konusunda mükemmel bir beceriye sahip.

Bernard Cornwell İngiltere’nin en ünlü tarihi roman yazarlarından biridir. Kitapları yirmiden fazla ülkede satış rekorları kıran Cornwell, aralarında Kraliçenin OBE (Order of British Empire) nişanı da dahil olmak üzere pek çok ödülün sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9786054188093
 • Orijinal Adı:
  Azincourt
 • Çeviri:
  İpek İbik
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
lutfkurt 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası şu an çok önyargılı yaklaştığımı farkediyorum kitaba. Tarihi olay örgüsüyle çok iyi harmanlamış Cornwell. Orta çağ Avrupa yapısının kafamızda şekillenmesini de sağlıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Bilgehan Bölek 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Azincourt Kalesi demek daha doğru olur herhalde. Fransız bir okçunun savaş ve aşk hikayesini anlatıyor. Hollywood tarzı olabilir ancak gerçekten bir film izlercesine sizi peşinden sürüklüyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Mert Mercimekci 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kılıç kalkan savaşlarını, orta çağ dünyasını seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Tarih kitabı olmasına rağmen oldukça akıcı ve anlaşılır bir dil ile bütün savaşı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor, kitap bütün duyularınıza hükmediyor savaşın yorgunluğunu ve korkusunu hissediyorsunuz, üşüyüp acıkıyor yaralanıyorsunuz. Okuduğum için memnunum, her daim hatırlayacağım, azincourt savaşı ile ilgili bir sohbet olursa ileride söyleyecek birşeylerim olacak.

Kitaptan 3 Alıntı