Azincourt

7,6/10  (17 Oy) · 
35 okunma  · 
9 beğeni  · 
698 gösterim
Tarihin en destansı savaşlarından biri olan Azincourt, 1415’te iki azılı orduyu karşı karşıya getirmişti. Bu savaş kimilerine göre okçuların zırhlı şövalyelere karşı, kimilerine göre ise sıradan adamların aristokratlara karşı kazandığı bir zaferdi. Ama bilinen bir şey varsa, o da 6.000 yürekli okçunun 30.000 kişilik donanımlı orduyu insanüstü bir azim ve mücadele ile yerle bir etmesiydi. Bu inanılmaz savaşı ustaca kaleme alan Bernard Cornwell, altı yüz yıl önce yaşanan bu olayı, altı gün önce yaşanmışçasına okurun belleğine kazıyor.

Genç Nicholas Hook başaramadığı bir iş yüzünden lanetlenirken, yaptığı bir hata sonucu sürgüne gönderilir. İngiltere’de aranan bir adam olan Hook, Fransa’da okçu olarak katıldığı savaşta, sevebildiği iki şey olduğunu fark eder: Savaşma içgüdüleri ve başı belada olan gizemli bir kız. Uğruna çok şeyi feda ettiği bu kızla birlikte, bütün Avrupa’yı alt üst eden Soissons’taki kanlı katliamdan kurtulmayı başarırlar. Hiçbir seçeneği kalmayan Hook, yakalanmasının ölmesi anlamına geldiği evine, İngiltere’ye dönmek zorunda kalır. Şansı yaver giden Hook, İngiltere Kralı V. Henry tarafından üstün yetenekli bir okçu olarak keşfedilir ve Fransa’yı fethetmek üzere yola çıkan İngiliz ordusuna katılır. Şimdiye kadar gördüklerinden çok daha ürkütücü olan düşmana karşı, Kralın en büyük umudu Hook’un da aralarında olduğu gözü pek okçularıydı.

Azincourt’u okurken savaşı iliklerinize kadar hissedecek, hem İngilizlerin hem de Fransızların gözünden tarihi tekrar yaşayacaksınız. Bernard Cornwell savaştaki askerler ve koşulları okuyucunun zihninde canlandırma konusunda mükemmel bir beceriye sahip.

Bernard Cornwell İngiltere’nin en ünlü tarihi roman yazarlarından biridir. Kitapları yirmiden fazla ülkede satış rekorları kıran Cornwell, aralarında Kraliçenin OBE (Order of British Empire) nişanı da dahil olmak üzere pek çok ödülün sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9786054188093
 • Orijinal Adı:
  Azincourt
 • Çeviri:
  İpek İbik
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Emre Çelik 
08 Mar 18:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İngiltere ile fransa arasındaki savaşı ve okçularla zırhlıların mücadelesini anlatıyor hook diye bir adam var okçu başrolde o var adam lanetli sürgüne gönderiyorlar adam çok iyi okçu ve daha sonra savaşa gönderiyorlar bi kızı franzsızın elinden tecavüz edilmesinden kurtarıyor sonra aşık oluyolarlar daha sonra savaşın getirdiği olaylar var şiddetle tavsiye ederim Bernanrd Cornwell savaşı yaşatıyor sana adeta pişman olmazsınız