Bernard Cornwell

Bernard Cornwell

Yazar
8.2/10
129 Kişi
·
306
Okunma
·
27
Beğeni
·
1953
Gösterim
Adı:
Bernard Cornwell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 23 Şubat 1944
Bernard Cornwell (d. 23 Şubat 1944; Londra), İngiliz yazar. Londra Üniversitesi'ni bitirip, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, BBC'de yaklaşık on yıl çalıştı. Hala eşi olan Judy Cornwell ile evlenebilmek için Amerika'ya taşındı.
Çalışmak için Amerikan Hükümeti'nden izin almak zorundaydı; ancak kitap yazmak konusunda izin gerekmediğinden bu mesleğe başladı ve bugün dünyada tarihi roman alanında en önemli yazarlardan biridir.
"Sen, yaban domuzunu öldüren yaşlı köpekleri gözetleyen ama ısırmayan genç bir köpek gibisin. Şimdilik sadece seyret ve öğren..."
Bernard Cornwell
Sayfa 33 - Koridor Yayınları 2017, Çeviri: Enver Günsel
"Sen kenarda durup savaşanları izleyecek, savaşmayı öğreneceksin ve en tehlikeli darbenin, görebildiğin kılıç ya da balta darbesi olmadığını anlayacaksın. Yani en tehlikeli darbe, kalkanın altından gelen ve topuklarına inen darbedir."
Bernard Cornwell
Sayfa 30 - Koridor Yayınları 2017, Çeviri: Enver Günsel
"hepimiz günahkarız," dedi, "aslında hepimiz Tanrı'nın ihtişamından mahrumuz."
Bernard Cornwell
Sayfa 111 - Koridor Yayınları 2017, Çeviri: Enver Günsel
"Mordred sarhoş bir ahmaktı, zaferi Arthur kazanmıştı; ama buna rağmen Uther onu denizin ötesine geri yollamıştı. Her ikisi de Uther'in oğullarıydı, lakin Mordred kralın gözbebeği olan varis iken, Arthur tahtta gözü olan isyankar bir gayrı meşru çocuktu."
Bernard Cornwell
Sayfa 26 - Phoenix Yayınevi, 2004
488 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Çok fazla tarihi seven biriyim. Yeterince tarih kitabı okumușumdur fakat iș tarihi romana gelince bir elin beș parmağını geçmez.

Bende bu nedenden dolayı tarihi bir roman kitabı okumak istedim. Edebi bir șeyler beklemiyor sadece haz istiyordum.

Kitap Nicholas Hook'un cinayet ișlemek istemesiyle bașlıyor Azincourt'ta bitiyor. Tabii bitene kadar ortaçağın acımasızlık ve vahșetini iliklerinize ișliyor.

Ben açıkçası Hook'u sevdiğimi söyleyebilirim çünkü kendisi zengin, soylu, dört dörtlük bir insan değil. Sıradan biri yeri gelince korkuyor yeri gelince coșuyor.

Kendi düșüncelerim;
--> Keyifli bir kitap. Kolay okunabilir.
-->Sizi ortaçağda hissetirebilir.
-->Kanınızı da dondurabilir.
-->Rüyalarınıza belki girebilir :P

-->Fakat tam Hollywood filmi havasında olduğu için hoșlanmayabilirsiniz.
-->Yayınevi birçok yazım yanlıșı yapmıș canınız sıkılabilir.
-->Ehh son bir șey de söyleyeyim kitabın yeni basımı yok ben sahaftan almıștım.

Kitabın her șeyini göz önünde bulundurunca yedi ve sekiz arasında kaldım diyebilirim fakat daha altı ve daha üstünü hak etmediğini söyleyebilirim.

Șimdiden iyi okumalar.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okçumuz Thomas Kutsal Kase'nin peşinde yine savaştan savaşa koştu durdu. Yine pek çok dostunu kaybetti. Yazarımız Bernard Cornwell gerçek tarihi kullanarak kurguladığı romanında tabi ki 100 Yıl Savaşları'nı ve İngiliz tarihinin acımasız yüzünü gösterdi bize. Sırada serinin üçüncü kitabını okumak kaldı. Bakalım Kutsal Kase muamması nasıl çözülecek.
480 syf.
·Beğendi·9/10
Lise yıllarımda kitaplara fazla bağımlıydım. Bu beni insanlardan bile uzaklaştırmıştı. O yıllarda ilçe birincisi seçilmiştim kitap okumada. Sadece madalya verilmişti ilginç bir şekilde. Neyse kütüphaneden bulmuştum bu eseri. Üstünde new york times bestseller ve kutsal kasenin peşinde yazması peşinde yazması icimde sevk uyandırdı. O zamana kadar hiç tarihi roman okumamıştım. Birinci kitabı başka bir okurda olduğundan bu kitapla başladım okumaya. Direk içine, beni hayran bırakan heybetli şövalyelerin yanına aldı kitap. O betimlemeler, o savaş atmosferi, sanki etrafımda yaşanıyordu savaş. Çok net hatirliyorum edebiyat öğretmenimiz bana seslenmiş duymamıştım. Neyse uzun lafın kısası seri olarak 3 kitap olan bu harika tarihi roman kitapları thomas adında bir rahibin oğlunun babası rahip olmasını isterken bir okçu olup savaştaki hikayesini ardından da kutsal kaseyi arayışını anlatıyor tarihi roman severlerin okuması gereken bir kitap
436 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ortaçağ; İngilizler ile Fransızlar'ın kanlı savaşlarının yaşandığı dönemde, Hooktonlu Okçu Thomas'ın, aile mirasını kurtarmak için çıktığı yoldaki kahramanlıklarının anlatıldığı bu kitapta aslında vahşi ve barbar Avrupa'nın geçmişine bir kez daha tanık oluyoruz.

Tabi meşhur "Kutsal Kase" konusunu da unutmayalım.
216 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ve üçüncü kitap Heretik ile Kutsal Kase maceramız nihayet bitti. Hooktonlu Thomas çok iyi bir İngiliz Okçusu. Babası Rahip Ralph gizli şekilde Kutsal Kase'nin koruyucusu iken, Thomas'ın kuzeni Guy gelir ve her şey savaşlarla alt üst olur. İngiltere ve Fransa arasında sürüp giddn acımasız ve anlamsız Yüz Yıl Savaşları'nın gerçek alıntılarıyla kurgulanmış olan bu seriyi özellikle Ortaçağ Tarihine meraklı olanlara tavsiye ederim.
488 syf.
·Puan vermedi
Açıkçası şu an çok önyargılı yaklaştığımı farkediyorum kitaba. Tarihi olay örgüsüyle çok iyi harmanlamış Cornwell. Orta çağ Avrupa yapısının kafamızda şekillenmesini de sağlıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
509 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı olmakla birlikte, set olarak almış olduğuma şükrettiren efsanevi öykü. Yazarla geç de olsa tanıştığıma ve bu kadar seveceğimi bilmeden, yazara ait dört kitabı, anlık ruh haliyle, aynı anda almış olduğuma çok memnunum.

"Britanya tarihinin Arthur'a ait döneminin Karanlık Çağlar olarak adlandırılmasına pek de şaşmamak lazım, çünkü bu yıllara ait şahıslar ve olaylar hakkında hiç bilgimiz yok. Arthur'un gerçekten yaşamış olduğuna bile kesin olarak emin değiliz; öte yandan M.S. altıncı yüzyılda istilacı Saksonları bir süreliğine dahi de olsa durduran Arthur (veya Artur veya Artorius) adlı büyük bir kahramanın varlığı gerçekten de söz konusu.

Sonuçta tarihsel kayıtların eksikliğini tazmin etmeye gayret eden, efsane ve hayal gücü ile yoğrulmuş, Karanlık Çağlara ait bir öykü bu."
216 syf.
·62 günde·7/10
her ne kadar o tadı alamayacak olsanız da yüzüklerin efendisi tadında bir kitap.ortada kutsal bir kase var ve ona sahip olmak için çatışan birbirleriyle yarışan gruplar var. sonu gerçi beklenmedik şekilde bitiyor fakat tadı güzel bir kitaptı.
509 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabın neden duyulmadığına, okunmadığına dair hiçbir fikrim yok. Kitap konusu harika işlenmiş, okuyucuya farklı duyguları tattırabilen, anlatımı çok iyi ve güçlü karakterlere sahip. Umarım yanlışlıkla bile olsa bir gün birilerinin eline geçer ve kitap gerçek değerine kavuşur.
436 syf.
·Beğendi·7/10
Kitaptaki bir iki olay dışında herşey gerçek tarihtenmiş.Öyle ise demokrasinin ve insan haklarının sözüm ona beşiği olduğu söylenen ülkelerde savaş zamanında yaşanan vahşete ne demeli.Her fırsatta atalarımız için kanasusamış, soykırım yapmış diyen milletler kendilerine dönüp baksınlar.Sömürgeciliklerinden bahsetmiyorum bile.Biz düşmanına bile merhamet eden esirlerini hor görmeyen öyle şanlı ve yüce bir milletiz. Bir kere daha Türk olduğum için gugurlandım.Kitabı okumanızı tavsiye ederim .

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernard Cornwell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 23 Şubat 1944
Bernard Cornwell (d. 23 Şubat 1944; Londra), İngiliz yazar. Londra Üniversitesi'ni bitirip, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, BBC'de yaklaşık on yıl çalıştı. Hala eşi olan Judy Cornwell ile evlenebilmek için Amerika'ya taşındı.
Çalışmak için Amerikan Hükümeti'nden izin almak zorundaydı; ancak kitap yazmak konusunda izin gerekmediğinden bu mesleğe başladı ve bugün dünyada tarihi roman alanında en önemli yazarlardan biridir.

Yazar istatistikleri

  • 27 okur beğendi.
  • 306 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 172 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.