Babil Cadısı

6,8/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
513 gösterim
"Mezopotamya Üçlemesi"nin ilk kitabı olan Babil Cadısı, okurları 3000 yıllık bir gizemi çözmeye davet ediyor.

"Her kim ki yazıtı alıp götürür ya da adını benim adımın yanına hakkettirirse, Asur ile Belit ona gazabını ve öfkesini yollasın ve bu diyarlardaki namını ve soyunu ortadan kaldırsın."

New York'ta yaşayan sanat simsarı Türk asıllı Amerikalı John Medison, önce trafik kazasında arkeolog ağabeyi Samuel'ı kaybeder. Ardından çocukluk arkadaşı Hal Vanderlin bir cinayete kurban gider. Cinayetin arkasındaki neden, İsrailoğullarının peygamberinden Nahum'un imzasını taşıyan MÖ 612 tarihli bir yazıttır. Ve Hal bu yazıtı aslında Samuel'dan çalmıştır.

Hal öldürülmeden önce yazıtın yerini gösteren bir bulmaca bırakır. Simya, cinayet, kadim Mezopotamya kültürüyle ilgili ipuçları içeren bulmacayı çözmeye çalışan John, ölümcül bir oyunun içindedir artık. Katilleri ve yazıtı bulmak için zamana karşı yarışmak zorundadır.

"Yüzyılların kanıyla ıslanmış ve dünkü gazete manşetleri kadar güncel"
-Alan Bradley-, The Sweetness at the Bottom of the Pie'ın yazarı

"Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi romanından çok daha zengin."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9786050910568
 • Çeviri:
  Yeşim Seber Kafa
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

NURAN TUĞ 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

... Avrupalılar Haçlı seferlerindeki yağmaya ve katliama ara verdiklerinde, pek çok metni ve Hermesçi kavramı kendi ülkelerine getirdiler. Espirili bir parantez açayım: Bizim İngiltere Kralı John bu fikirlerden öylesine etkilenmiş ki, krallığının dinini İslam'a dönüştürmek niyetiyle gizlice Müslüman olma talebinde bulunmuş. Ve bunu aklınız alıyor mu, onu bu şereften mahrum etmişler!

Babil Cadısı, D.J. McIntosh (Sayfa 178)Babil Cadısı, D.J. McIntosh (Sayfa 178)