·
Okunma
·
Beğeni
·
2.170
Gösterim
Adı:
Beceriksiz
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rüzgâr, sistemin dışladığı, modern hayatın yabancılaştırdığı, kendi kabuğuna çekilmiş biridir. İş dünyasının vahşi ortamından kaçmaya çalışırken birden karşısına çıkan bir teklifle kendisini büyülü, karanlık ve kaçışı olmayan bir planın içinde bulur. Gölgelerin özel bir anlam taşıdığı kâbuslarla dolu yaşamının sınırlarını aşıp bambaşka bir dünyanın kurallarına göre yaşamak zorundadır artık ama o hep arada kalan biri olacaktır. Yeraltı ile yerüstü arasındaki mücadelede, gizemli dünyaların ve akıl sır ermez varlıkların karşı karşıya geldiği bir savaşın ortasında kalan Rüzgâr, dünyanın kaderini değiştirecek bir rol üstlenecek ve bu uğurda birçok şeyi feda edecektir. Şeytan’ın bile tahtından edildiği büyük bir savaşta, Rüzgâr gibi sıradan birinin, bir “Gölge”nin, bir “Beceriksiz”in ne işi olabilir?

Halit Emrah Dimici ilk romanı Beceriksiz’de, günümüzün renksiz ve tatsız dünyasından çıkardığı bir kahramanı, korkunç diyarlardan çağırdığı doğaüstü kahramanlarıyla yüzleştirerek her iki dünyayı sorgulayan bir bakış açısı sunuyor. Gizem ve gerilim unsurlarıyla süslü olan bu roman, okurları fantastik bir maceraya davet ediyor.

“Ben her zaman bir gölgeydim. Üzerinde bir savaşın sürdüğü karanlık ve çorak topraklardan ibarettim.”
464 syf.
·3 günde·10/10 puan
Kendi Türk yazarlarımız tarafından yazılan fantastik macera kitabı okumak ne güzel değil mi? Açıkçası, harika tarzda bir romandı. Beklentilerimin üstünde olan bir detaya ve anlatıma sahip olduğunu gördüm daha ilk sayfalardan. Hikayenin ana karakterinin ağzından dinliyoruz macerayı ve bu macera yaklaşık dört yüz elli sayfa kadar sürüyor. Çok spoiler vermeden diyebilirim ki, Rüzgar isimli ana karakterimizin para kazanmak için iş aradığı esnada bulduğu bir iş ile o ana kadar sahip olduğu bütün hayatı alt üst oluyor ve kendini bambaşka bir boyutta buluyor.
Hem anlatım açısından hem de dünyası açısından detaylı bir roman Beceriksiz.
464 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu eseri bana hediye eden sevgili yazar dostum Meyrem Kdz 'e öncelikle teşekkür ederim :) Okumama ve yeni bir yazarın varlığından haberdar olmama sebep oldu...
Var olsun :)

Fantastik eserlerin çok ilgi alanıma girmediğini itiraf etmeliyim fakat bu eser beni içine almayı başardı. Paranormal varlıklar, vampirler, insan ve şeytanın bir araya gelmesi ise inanın hiç ilgimi çekmeyecek konular olmasına rağmen kitabın kurgusu merakımı en yüksek düzeyde tutmayı başardı. İyi ve kötünün savaşı yalın ve felsefi bir dil ile aktarılmış. Karakterlerin analizi altlarında boşluk bırakılmadan doldurulmuş...

Bir düşünün şeytan ve cinlerin ordusuna hizmet eden insanların iblislere karşı birlik olduğunu! Kulağa çılgınca gelse de kurgu bu yönde ilerleyecek...

Kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamadan, neye nasıl hizmet ettiğini fark etmeden iblislerin yanında yer alıp, kaosa yatırım yaptıklarını...
Bunun da iyiler üstünde ve yerkürede nelere sebep olacağına, daha da ileri gidip karanlığın aydınlığa karşı galip geleceğine inanarak Şeytan'ı tahtından etmek için yapılan savaşın tüm detayları bu fantastik kurgu da can bularak bizleri düşünmeye, insanlığı sorgulamaya, Şeytan'a bile yeri geldiğinde hak vererek, onun yanlış kararlarına şahitlik etmek, eserin kurgusunun başarısını gözler önüne sermekte...

Karanlık diyarların efendileri, Ziyad, Herok, Şeytan ve iblisler kitabın kahramanı olan Rüzgar'dan ne istiyorlar?
Tüm bu karanlık varlıkların insan ve dünya üzerindeki istekleri ne?
İnsan güç elde etmek için nelerden vazgeçebilir?
Tüm dünya üzerinde hüküm sürmek isteyen insan, ruhunu şeytana satabilir mi?

Hiç tarzım olmayan eseri beğenerek okudum. Eminim fantastik eser okurları bu kitabı ellerinden bırakmadan bir çırpıda okuyacaklardır. Kesinlikle türü arasında ilk sıraları hak edecek olan kitabı tüm dostlara tavsiye ederim...
464 syf.
·33 günde·2/10 puan
İlk defa tamamen fazla araştırmadan yeni bir yazara şans vermek istedim ama benim için bu deneyim hüsranla sonuçlandı. :/

Yazarın ilk kitabı olması sebebiyle çok ağır bir eleştiri yapmak istemiyorum fakat gerçekten son zamanlarda okuduğum en başarısız kitaptı.

En büyük sıkıntısı: inandırıcılık. Yazar fantastik dünyayı okura geçiremiyor, inandıramıyor. Okurken bir türlü içine giremedim, yazılanları kafamda canlandıramadım.

Bir diğer sıkıntısı: duruluk ve yalınlıktan çok uzak bir anlatıma sahip olması. Uzun cümlelerde çok fazla anlatım bozukluğu yakaladım ve gerçekten çok daha kısa ifadelerle anlatılabilecek meseleler, tuhaf tamlamalarla paragraflara dökülmüştü. Bunun editöryel bir sıkıntı olup olmadığından emin değilim. Zira kitapta yazım ve noktalama hataları göze batıyordu. Bu anlamda yazara çok yüklenmemek gerek lakin anlatımını gerçekten beğenemedim kitabın. Özellikle ortalarda başlayan uzun uzadıya diyaloglar o kadar yorucu bir okuma deneyimi oluşturuyor ki okurken çok bunaldım. Sayfalar boyu hiçbir duygu olmadan sürekli bir diyalog akışı var ve sanki tüm diyaloglar tek bir ağızdan çıkıyor. Karakter ayrımı yapmak çok zor. Gerçi kitapta karakter adına da çok bir şey maalesef göremiyoruz. Birinci ağızdan yazılmış olmasına rağmen ana karakter bile çok silik anlatılmış, onun dışında kitapta gerçekten karakter gibi gelen kimse yok.

Kurgunun içine çok giremediğimi söyledim fakat karışık ve düşünülmüş bir kurgusu olduğunu olduğunu söyleyebilirim, ek olarak bazı özlü sözler gerçekten çok hoşuma gitti ancak anlatım başarısız olunca sözler ve kurgu da havada kalıyor. Aksiyon sahneleri bile beni heyecanlandırmadı. Fakat eminim ki yazar anlatım sıkıntılarını çözerse daha iyi eserler ortaya koyabilir. Sıkıntılar daha çok anlatımın yetersiz ve özensiz olmasından kaynaklı. Zira ilk sayfalarda deneme tarzı olan kısımları beğenmiştim fakat sonra hikâye başlayıp ilerlediğinde kitaptan soğudum ve bitirene kadar sancılı bir süreç geçti.
Eğer yazarı bu yorumu görürse kendisine anlatım ve sahneleme kısmında kendisini geliştirmesini tavsiye ederim. Şevk kırıcı olmak istemem, sadece daha yazarlıkta ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu haliyle tavsiye edebileceğim bir kitap değil maalesef.
464 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Bilimkurgu ve fantastik edebiyat türünün Türkiye'deki örneklerinin artması beni halihazırda çok mutlu ederken üstüne bir de bu kitapla karşılaştım ve umudum daha da arttı. Fantastik ögelerin yerel unsurlarla harmanlanması, aslında tahmin edilebilir bir sonun böyle güzel işlenmesi, bir çok farklı alandan bilginin aktarılması bana istediğim edebi zevki verdi, kendi adıma çok beğendiğim bir eser oldu. Umarım en yakın zamanda Halit Emrah Dimici'nin kaleminden çıkan daha fazla esere erişme imkanımız olur.
464 syf.
·8/10 puan
Beceriksiz |4/5|

Türk yazarlar tarafından fantastik kitaplar okumanın da tadı başka oluyor tabi. Kendi dilinizde yazılmış olduğunu her türlü fark ediyorsunuz, bir çeviri metni okuduğunuz zaman. Ne kadar iyi çevrilmiş olursa olsun o çevrilmiş olmanın getirdiği histen kurtulamıyor hiçbir yabancı metin. O yüzden, Türkçe fantastik romanlar gerçekten başka bir tat.
Tıpkı, Beceriksiz isimli romanımız gibi. İthaki etiketiyle çıkmış ve Halit Emrah Dimici tarafından hazırlanıp yazılmış olan bir roman.

Açıkçası, beklemediğim tarzda bir romandı. Beklentilerimin üstünde olan bir detaya ve anlatıma sahip olduğunu gördüm daha ilk sayfalardan. Hikayenin ana karakterinin ağzından dinliyoruz macerayı ve bu macera yaklaşık dört yüz elli sayfa kadar sürüyor. Çok spoiler vermeden diyebilirim ki, Rüzgar isimli ana karakterimizin para kazanmak için iş aradığı esnada bulduğu bir iş ile o ana kadar sahip olduğu bütün hayatı alt üst oluyor ve kendini bambaşka bir boyutta buluyor.
Hem anlatım açısından hem de dünyası açısından detaylı bir roman Beceriksiz. Dünyasının geçmişi, karakterleri, kötü adamları ve hikayenin geçtiği evrendeki fantastik canlıların türleri gibi olgular oldukça detaylı. Hatta bir ara hikayede kendimi kaybettim çünkü okuduğunuz zaman çıkmış olduğunuz bu macerada birçok karakter tanıyorsunuz ve hikayenin sonuna kadar da tanımaya devam ediyorsunuz. İlk kısımda bir grup karakter tanıyorsunuz, sonra başka bir grup karakter daha tanıyorsunuz. Bu böyle devam ediyor.

Günümüz dünyasında geçen fantastik kitaplardan hoşlanıyorsanız, Beceriksiz bence bakmanız gereken bir roman. Güzel anlatımıyla ve ilgi çekici hikayesiyle vampir, cin ve şeytan gibi konseptlerden hoşlananların ilgisini bir hayli toplayacaktır kendisinde.
Fantastik ve Türk yazar olmasından dolayı çerezlik olduğu hissine kapılmayın. Pek de öyle bir kitap değil.

Benim kitapla alakalı tek sorunum, bazı kısımların uzatılmış olması. Hikayenin son kısmı biraz daha kısa olabilirmiş mesela. Onun haricinde kitapla bir sorunum yok. Kimsenin beceriksiz olmayacağı güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
Şeytan her insana nasıl ulaşacağını bilecek kadar aramızdaydı ve ona gerçekten hayır diyeceklerin sayısı giderek azalıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beceriksiz
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rüzgâr, sistemin dışladığı, modern hayatın yabancılaştırdığı, kendi kabuğuna çekilmiş biridir. İş dünyasının vahşi ortamından kaçmaya çalışırken birden karşısına çıkan bir teklifle kendisini büyülü, karanlık ve kaçışı olmayan bir planın içinde bulur. Gölgelerin özel bir anlam taşıdığı kâbuslarla dolu yaşamının sınırlarını aşıp bambaşka bir dünyanın kurallarına göre yaşamak zorundadır artık ama o hep arada kalan biri olacaktır. Yeraltı ile yerüstü arasındaki mücadelede, gizemli dünyaların ve akıl sır ermez varlıkların karşı karşıya geldiği bir savaşın ortasında kalan Rüzgâr, dünyanın kaderini değiştirecek bir rol üstlenecek ve bu uğurda birçok şeyi feda edecektir. Şeytan’ın bile tahtından edildiği büyük bir savaşta, Rüzgâr gibi sıradan birinin, bir “Gölge”nin, bir “Beceriksiz”in ne işi olabilir?

Halit Emrah Dimici ilk romanı Beceriksiz’de, günümüzün renksiz ve tatsız dünyasından çıkardığı bir kahramanı, korkunç diyarlardan çağırdığı doğaüstü kahramanlarıyla yüzleştirerek her iki dünyayı sorgulayan bir bakış açısı sunuyor. Gizem ve gerilim unsurlarıyla süslü olan bu roman, okurları fantastik bir maceraya davet ediyor.

“Ben her zaman bir gölgeydim. Üzerinde bir savaşın sürdüğü karanlık ve çorak topraklardan ibarettim.”

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • ALPER BOZDAĞ
  • Nesrin Karyaldız
  • Kezban Sıtkı
  • eso.okur
  • Klavyetik
  • Nurhan Işkın
  • Ali Kerem
  • Simay Hurşidi
  • Lale Türk
  • Asena

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (4)
9
%25 (2)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%12.5 (1)
1
%0