Beklenen

7,3/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
485 gösterim
Bildiğiniz Her Şeyi Unutmaya Hazır Mısınız?

İki bin yıl önce Mecdelli Meryem, Fransız Pireneleri'nin kayalıklarının arasına bir çift el yazması, İncil'de geçen olaylara ve kişilere kendi bakış açısını aktardığı hikayeyi bırakmıştı. Doğaüstü güçler tarafından korunan bu el yazmaları, sadece "Beklenen" kehanetine uyan kişi tarafından bulunabilecekti.

Yeni kitabı için araştırmalarına başlayan Maureen Paschal, farkında bile olmadan, tarih boyunca binlerce insanın uğruna öldüğü, devrim niteliğinde, antik bir sırrı açığa çıkarır. Soyunun uzun süredir saklanan sırrını keşfettikçe Maureen aslen büyük sırrın ta kendisi, Hz. İsa ile Mecdelli Meryem'in torunu, Beklenen olduğunun farkına varır.

Kathleen (Paschal) McGowan, bu kurguya uyarlanmış romanında aslen yirmi yıl süren araştırması boyunca kendi hikayesini anlatıyor ve dünyaya Hz İsa ile Mecdelli Meryem'in evliliklerinden olan üç çocuklarından birinin torunu olduğunu yazılı kanıtlarla haykırıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2006
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9789752732766
 • Orijinal Adı:
  The Expected One
 • Çeviri:
  Perran Fügen Özülkü
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serhat Özcan 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Her güçlü öğretinin, her egemen inancın tarihinde üstü örtülen, görmezden gelinen gizemli bir yan vardır. Genelde bu egemenliğin tahsis ediliş sürecinde galip gelenlerin otoritelerini sürdürmeleri için gerekli bir durumdur. Bu gizemleri, bilinmeyen tarihi kah bilimsel kah fikirsel olarak eşeleyen, ortaya çıkarmaya çalışan kişilikler ya da gruplar her zaman var olmuştur. Olmasını arzu edeceğimiz durum da budur. Bununla birlikte şarlatanlık yaparak rant peşinde koşanların da ortalıkta cirit attığını belirtmekte fayda var. Bu da arzu etmediğimiz bir durum.

Amerikalı yazar Kathleen Mcgowan hangi pozisyonda bilmiyorum ama hristiyanlık inancındaki Mecdelli Meryem olayını temel alarak kendisininde bu olayın bir parçası görerek yazmış. Kendi hikayesi olduğunu ve yıllarca yaptığı bir araştırmaya dayandırdığını söylediği bu romanında sürükleyici bir gerilim, hristiyanlık üzerine belirlemeler ve yaşandığına inanılan olaylarla düşündüren, merak uyandıran, güçlü anlatımlı bir kitap olmuş. Bol sayfalı bu kitabı genelde, durağan bölümler dışında sıkılmadan okudum. Bu tip gerçek olduğu iddia edilen gizem, gerilim tipi roman okuyucuları ve Hristiyanlık içerisindeki Mecdelli Meryem ve kutsal kase hikayesini merak edenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. http://www.mirovek.com

Emre Şeyda 
28 Tem 15:28 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Hz. İsa ile ilgili bir roman. Daha doğrusu onun soyu ile ilgili. Evet bu roman Hz. İsa'nın bir soyunun olduğunu ve hala devam ettiğini söylüyor. Üstelik bunu yazan yazarın kendisi de bu soydan olduğunu belirtiyor. Tamamaen farklı bir kitap ve kurgu. Aslında çok başarılı diyemem ama içerdiği konu itibarı ile benim hoşuma gitti. Bu tarz farklı kitapları seviyorum ve bu tarz bulsam yine okurum.