1000Kitap Logosu
Bir Askerin Anıları

Bir Askerin Anıları

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
57 Kişi
127
Okunma
66
Beğeni
4.561
Gösterim
624 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 17 sa. 41 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Tastaş Yayınları · 31 Temmuz 2017 (İlk yayınlanma: Ağustos 1998) · Karton kapak · 9789752822115
Orijinal adı
Erinnerungen Eines Soldaten
Diğer baskılar
Bir Askerin Anıları
Bir Askerin Anıları
“Hitlerin, tank savaşı uzmanlarının en ünlüsü olan Heinz Guderian, İkinci Dünya Savaşı'nda eşsiz ve alımlı bir rol oynamıştır. Almanya'nın şimşek hızıyla kazandığı başarıların altında yatan silahlar ve taktiği; daha açık bir deyimle, Polonya ve Fransa'da zaferden zafere götürdüğü, dünyaya korku saçan zırhlı birlikleri 1930'larda geliştiren Guderian'dır. Guderian'nın davranışlarını koyu militarizm belirtileri olarak kınamak belki kolaydır. Ancak onun temel varsayımlarının askerlik hizmetinin bir zorunluğu olduğunu kabullenmek, daha akıllıca bir iştir. Guderian, öyküsünü, Hitler ve Nazi Almanya'sının öteki baş yöneticilerini özetle, ama çok kapsamlı olarak inceleyen bir bölümle sona erdirmektedir. Bu bölüm, tüm bölümlerin en ilginç olanıdır. Guderian'ın l941 yılında Rusya'nın derinliklerine doğru yapılan ileri harekât hakkındaki açıklamaları bu istila harekâtının bugüne dek bilinen en ayrıntılı belgelerini teşkil etmektedir.” -Sir Liddell Hart- Guderian, Almanya'nın özellikle Doğu Seferi'ni ve genellikle savaşı kaybedişinin bilimsel nedenlerini çok ilginç ifadelerle açıklamaktadır. Yazarın Almanya'yı 12 yıl yöneten Nasyonal Sosyalist rejiminin başarı ve başarısızlıklarını kendine özgü biçimde tahlili ise Liddell Hart'ın belirttiği gibi, kitabın anıtsal bir değere ulaşmasının başlıca nedenlerinden biridir. Hitler ve yardımcılarının gerçek stratejik görüşten yoksun olmalarının ve hele Hitler'in tarihin öğrettiklerinden ders almamış bulunmasının Almanya hesabına nelere mal olduğunu, Guderian, çok açık bir dille anlatmaktadır. Guderian, anılarında, İkinci Dünya Savaşı'nın gidişini kesin sonuçlu bir biçimde etkileyen Alman tank ve zırhlı birliklerinin, savaşın son iki yılında kaydettiği gelişmelere de yer vermekte, bu konuda çok önemli gözlemleri ortaya koymaktadır.
9.0
10 üzerinden
57 Puan · 14 İnceleme
Goca Motun
Bir Askerin Anıları'ı inceledi.
624 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Erinnerungen Eines Soldaten
Kitap, şimdiye kadar kaleme alınmış 2. Dünya Savaşı'nı anlatan en iyi hatıratlardan biri. Yazarı Orgeneral Heinz Guderian, zırhlı birliklerin ve yıldırım harbinin babası olarak kabul edilir. Kitabı kaleme alırken olaylara objektif ve gerçekçi yaklaşmıştır. Bu, o dönem yazılan kitaplarda az rastanmaktadır. Kitapta komuta aracının tepesinden savaş alanının adeta resmini çizmektedir. Bunu haritalar ekleyerek daha da iyi pekiştirmiştir. Kitapta bazı yazışmalara ve diyaloglara da yer verilmiştir. Dikkatli ve konuya biraz hakim bir okuyucu bu diyaloglardan cephe gerisinde en tepeden en alt kademeye kadar olan bütün çelişki ve karmaşayı fark edecektir. Kitap sadece 2. Dünya Savaşı meraklılarının değil, bütün harp tarihi meraklılarının okuması gereken bir eserdir. Çünkü burada anlatılan savaş tarzı eskisinin açıklarını ortaya çıkarıyor. Ayrıca, bu savaş yöntemi, modern dünyadaki savaş anlayışının ve stratejisinin temellerini atmaktadır. Konuyu daha da derinlemesine incelemek isteyenlerin aynı yazarın "Dikkat Tank!" adlı eserini de okumasını şiddetle tavsiye ederim.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
6
karanlıkrüya
Bir Askerin Anıları'ı inceledi.
835 syf.
Prusyalı bir General olan babası gibi o da genç yaşta orduya katıldı. 1908'de katıldığı Kaiser'in ordusuyla 1. Dünya Savaşı'nı gördü. Statik siper savaşının vahşetinden sakınmak için gelecek savaşlarda kullanılabilecek taktikler üzerine kafa yordu. Savaştan sonra motorize ikmal birimleri üzerinde çalışmaya başladı ve ilerleyen yıllarda panzer birliklerini yarattı. geliştirdiği Blitzkrieg taktikleriye ve kurduğu panzer tümenleri ile büyük başarılara imza attı. Herkes ona "hızlı Heinz" , panzer birliklerine ise "Guderian'ın tankları" diyordu. 1938'de ünlü kitabı "Achtung Panzer! - Dikkat Tank!"ı yazdı. Aynı yıl zırhlı birlikler komutanlığı'na getirildi. 1941'de komuta ettiği 4.panzer ordusu ile Moskova'ya en çok yaklaşan o oldu. Hitler'in 1941 yazında ağırlık merkezinin Kiev ve Leningrad'a kaydırılması kararına karşı çıkarak bir an önce Moskova'nın alınması gerektiğini savundu. Bu, Hitler'le arasının açılmasına neden oldu.Kararının doğruluğu onu koruyamadı ve 25 ekim 1941'de görevinden alındı. Durumun kötüye gittiğini gören Hitler şubat 1943'te, Guderian'ı zırhlı birlikler genel müfettişliği'ne getirdi ve ondan panzer ordularını organize etmesini istedi. 1944'teki suikast girişiminden sonra Hitler onu Zeitzler'in yerine Genelkurmay başkanı yaptı. Guderian'ın çabaları savaşın kötü gidişini değiştirmeye yetmedi, her şey için çok geçti. 21 mart 1945'e kadar görevinde kaldı.Guderian büyük bir askeri dehaya sahipti, askerlerini iyi tanıyor, onlardan ne isteyebileceğini biliyordu. teknik konulardaki bilgisi engindi, cephede mükemmel bir komutandı. Tarihçiler tarafından Nazi almanyası'nın en büyük komutanı olarak kabul edilir. Bu eserinde Guderian, askeri deneyimlerini anlatmaktadır. Biletzkrieg'in efektifliğini tanklar ile bütün Avrupa'nın yüzüne tokat gibi çarpmıştır. Erwil Rommel ve Kart Dönitz ile en çok saygı duyulması gereken Wehrmacht subaylarındandır.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
3
Erim Asya
Bir Askerin Anıları'ı inceledi.
835 syf.
Bir askeri dehanın anılarını okumak gerçekten onur verici bir duygu. Ama kendisine çok şey borçlu olan Nazi Almanyası'na ve en önemlisi Führer ile yaşadığı fikir ayrılıkları Orduda ki sonunu hazırlamış oldu. Yine de Fransız ve İngiliz kuvvetlerin çok güvendiği Batı duvarını (Maginot hattı) yerle bir eden Blitzkrieg taktiği ile unutulmaz bir efsane olmuştur. Bunca başarı ve askeri dehası olmasına rağmen yaklaşmakta olan sonu önleyememiştir. Kitabında Polonya, Fransa ve Moskova önlerinde ki anılarını okuyacağız özellikle Kiev olayını aydınlatarak anlatması benim çok hoşuma gitti. Nazi partisine katılmamış olması onun hayatta kalmasını sağlamıştır. Bu hareket 1944-1945 arasında ki verimini veya savaştaki amaçlarını etkilemiş olabilir mi ? Sanırım bunu hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
9
Fehmi Ardalı
Bir Askerin Anıları'ı inceledi.
624 syf.
·
37 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabın güzel taraflarından birisi, arka planda, Alman Silahlı Kuvvetlerinin dört farklı dönemde nasıl geliştiğini anlatması. 1. Dünya Savaşı öncesi, 1. Dünya Savaşı, Weimar Cumhuriyeti ve 3.Reich dönemlerinde, ağırlıklı olarak Alman Kara Kuvvetleri’nin gelişimini ve değişimini aktarıyor. (Her ikisi aynı şey değil ve her zaman birbirine paralel ilerlemiyor. Tam tersine, bazı dönemlerde birbirini engelliyorlar, bile!) Genelkurmay’ın savaş stratejisi ve Silahlı Kuvvetlerin silah teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak uygulamaya çalıştığı yeni taktikler hakkında bilgi veriyor.
Bir Askerin Anıları
Okuyacaklarıma Ekle
7