·
Okunma
·
Beğeni
·
1.557
Gösterim
Adı:
Bir Kadın
Alt başlık:
Camille Claudel
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
398
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
Camille Claudel
Bir Kadın
436 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Spoiler #
Önce Anne Delbee diyorum ... sadece 2 kitap yazmış _ne yazık ...çok yazmalı o müthiş kelime denizine atmalı bizleri karanlık mağaralarda ışıksız bırakmalı

..tek kelimeyle.hayran oldum cümlelerine
şiir gibi yazımlar daha çok etkiliyor belkide artık beni .. Camille.Coudel olmuş kitabını yazarken Delbee "çok başarılı anlatmış " çok çok çok diye milyon yazmak istiyorum :)

"Gece yarısı olduğunda oraya gitmemek gerektiğini söylüyor köylüler ..ama Camille seytandan korkar mı? Hale seytandan HIÇ! ..
onu görebilmek için arkasına dönüp bakıyor ..insan görünümünde olduğunu biliyor. .sıradan bile sayılabilir
............sıradan olmalı ,her gittiğin yerde rastlanabilen ...

Cloudel in hezeyanları ..resmine baktikca gözlerindeki hüzün ,beyninin içindeki sesler .. asiligi , Tanrı'da dahil herşeye meydan okuması, heykelin erkek sanatı denilen bir yüzyılda ..erkek atölyesinin kapılarını yıkarak açması .. cüretkarligi, tutkuları. ..en sert materyallere şekil veren elleri ..öfke nöbetleri ,uyumadan ,yemeden geçirdiği geceleri ,hırsı. Inadı ..yavaş yavaş akıl hastahanesine onu taşıyan Rodin aşkı. .belkide perseus'un kalkanında kendini görüp "taş 'a " dönüşmesi ..

"Bir kadın oturmuş ateşi seyrediyor ..

Ruhunu hatırladığım anlarda onu böyle canlandıracağım ..
"Oturmuş "ateşi " seyrediyor " ...

Ve bir gece tüm heykelleri paramparça edişini ..

ve hiç giymediği "kırmızı elbisesi "


Camille Coudel efendim 19.yüzyıl heykeltraş ..insanların ona taktiği etiketler "dahi " "vahşi " "büyük yetenek "
30 yılını bir akıl hastahanesinde sanatından uzak geçirmek zorunda kalan bir kadın ..

Anne Delbee tembel bir yazar

ikisiyle de tanıştım. .
Ve çok özel hissettim ..

Iyi okumalar _aklınıza sahip çıkın

.
399 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Deli gömleği üstünde bir sanatçı.
Kapatılmış bir hücreye.
Camille ile en son ne zaman karşılaştım ben? iki dünya savaşının sıkıştığı bir dönemde miydi yoksa barış çağı sanılan soğuk savaş döneminde mi? Ruhun yok olduğu şu 21. yüzyılda mı? Aklını kaçıranların arasında o destanlar okumak istiyor ve destanlara şekil vermek. Yaşama sokmak istiyor imgeleri. En sert materyalleri işleyip yüreklere incelik katmak istiyor. Ateşi seyrediyor orada. Canından taşıdığı özü akıyor sanatçının ellerine ve sonra yepyeni formlarda karşımıza çıkıyor asaletle. Döneminin erkek mesleği dayatmasına kafa tutuyor. 'Bir kadın olarak buradayım işte' diyor. Çıplaktı o, dizlerinin üstüne çökmüş ellerini uzatmış yardım isterken. Tüm o giysilerin içine saklanan aşağılık benliklere karşı cephe alacak kadar cesur. Çıplaklığı işliyor eserlerinde. Üstümize giydiğimiz kat kat kıyafetlerden utandırıyor bizi. Maskelerimizi düşürüyor. sert, haşin, dolaysız ve acı dolu bakışlarında. Gözlerim Camille nin çamurlu ellerine takılıyor. Onun ise yapacakları o kadar çok ki..
İmgeler yaşam buluyor ellerinde. Uykusuz aç çıplak ve üşürken o. Kimsenin onu anlamadığı bir çağda eserlerini taşıyor gelecek yüzyıla. aşkı işliyor. Aşkı anlamayanlara, ruhunu yaşarken gömenlere acı acı bakıyor.  Maskeli bir baloda sergilediği sanatı tüm kıyafetlerin gölgesinde kalıyor. Asıl olan şu tüm kıyafetler gölgede kalıyor. Ama kimse üzerinde durmuyor. Hemen hemen tüm sanatçıların yaşadığı, döneminde anlaşılmama durumu onun da kurtulamadığı bir yazgı oluyor. acımasız ve sert bir şekilde güm!! yere düşüyor sanatçı. Akıl hastanesinde otuz yıl sanatından ayrı kalarak ama her gün umut ederek.. Bir kadın geçiyor geçmiş yüzyıldan günümüze kalan eserlerinde bize uzanan elleriyle şekil verdiği eserlerinde. O yaşıyor.

Camille Clauder.. iyi okumalar

https://youtu.be/LrWR6BN6qBo

https://youtu.be/0KdpaQVkGjQ
398 syf.
·5 günde·Puan vermedi
19. yüzyıl sonunda genç kızlık dönemlerini yaşayan bir kız. Dönemin yaşıtları gibi evde oturup zengin bir eş seçmeyi beklemek yerine heykeltıraş olmanın hayalini kuruyor. O dönem için bu olağanüstü bir durum, herkes karşı çıkar ama o yılmadan hayallerinin peşinden gider. Başarıyı yakalar ancak erkeklerin dünyası olarak bilinen heykeltıraşlık dünyasında yeri çabucak unutulur. Ayrıca önce öğrencisi sonra da sevgilisi olduğu Rodin’in gölgesinden bir türlü tam olarak kurtulamaz. Kapatıldığı akıl hastanesinde ölür. Adı : Camille Claudel.

Camille’in biyografisini anlatan yazar aynı zamanda dönemin sanat ve sanatçı anlayışına ayna tutmuş. Bunu yaparken hayatını anlattığı Camille’den mi etkilenmiş bilinmez ama eşsiz bir dil kullanmış, sakin kafayla okunmayınca bağlamdan kopabiliyorsunuz. Ama sakin kafayla sessiz bir ortamda kendinizi vererek okuduğunuzda şiirsel denebilecek bir dile kaptırıveriyorsunuz kendinizi. İlk kez biyografi okurken sıkılmadım. Okumanızı rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap olmuş ️
"Küçük miniminnacık kadın ___ayağını beyaz mermer döşemeye bastı ___ve ışte o an tüm sayfa titredi ..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kadın
Alt başlık:
Camille Claudel
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
398
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
Camille Claudel
Bir Kadın

Kitabı okuyanlar 29 okur

  • Gamze inal
  • Songül polat
  • Evlaa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0