1000Kitap Logosu
Bir Ömrün Hikayesi 1926-2007

Bir Ömrün Hikayesi 1926-2007

Bir Ömrün Hikayesi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
1 Kişi
1
Okunma
1
Beğeni
84
Gösterim
808 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 22 sa. 54 dk.
Adı
Bir Ömrün Hikayesi 1926-2007 (Bir Ömrün Hikayesi)
Basım
Türkçe · Türkiye · İşaret Yayınları · 2008 · Ciltli · 9789753502061
"İşte bir ömrün hikâyesi, Bu hikâye, asırlardır yaşadıkları Rumeli’den kopan ailelerin her şeylerini bırakarak Türkiye’de sıfırdan başlayıp yeniden hayat mücadelesine başlamalarının, bu vatana bir şeyler katmak ve aynı zamanda hayata tutunup ayakta kalabilmek için didinmelerinin hikâyesidir. Bu anlatılanlar aynı zamanda iniş ve çıkışlarla dolu ıstıraplı bir devrin de serencamıdır." cümleleriyle özetliyor.Hocaların Hocası Sabahattin Zaim hatıralarının yer aldığı Bir Ömrün Hikâyesi adlı eserini.
Mülkiye demek geleceğin şahsiyeti demek!!!
Mulkiye'de gelenekler çok kuvvetliydi. Başta arz ettiğim gibi okul başlar başlamaz daha ilk günlerde üst sınıflardaki ağabeyler birinci sınıfları ziyaret ederlerdi. Son talebesi kral gibiydi. Çünkü bütün yönetim onlardaydı. Yakında mezun olacakları için hepsi birer kaymakam, maliyeci ya da harciyeci namzetiydi. Kendilerini önemli şahsiyetler olaraj görürlerdi. Diğer talebeler onlar karşısında hazırol vaziyetin de beklerler, konuşmasını o vaziyette yaparlardı.
1
Mülkiye!!
Devlet erkânından olan şahıslar, kendileri de Mülkiyeli oldukları için Mülkiye'yi ziyaret ederlerdi. Talebelere hemhal olurlar, konuşurlar, yemekhanede onlarla beraber yemek yerlerdi. Mülkiye'ye tek kişi gelmezdi, o da İsmet İnönü idi. Geçmişte Mülkiye'ye bir kere uğramış, talebe "açız" diye şikâyette bulunca küsmüş bir daha ayak basmamış. Onun dışında bütün devlet eekânı Mülkiye'ye gelirdi.
3
Arapkirli!!
Mülkiye kökenli devlet erkânı devlet kademelerinde on planlarda olurdu. Alttan gelenler de onlara karşı hürmetkâr davranınca aralarında bir bağlılık meydana gelir, bu da onlara bürokraside önemli bir hakimiyet sağlamış olurdu. Bu bağlılık sebebinin haklı ya da haksız olabileceği ayrı bir mevzu, sebep ne olursa olsun birbirlerini tutar ve kollarlardı. Bundan dolayı, birbirlerini tutup kollamaktan kinaye olarak "Arapkirli" diye resmiye olunurlardı..
3
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.