Bize Her Yer Trabzon

8,0/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
417 gösterim
"Gün ışığı, en doğudan merhaba der memlekete. Trabzon şehri de, ilk selamlananlardandır Karadeniz'de... Aldığı erken selamın hakkını verir ele avuca sığmayan Trabzonlu... Yurduna, bambaşka ilkler armağan eder her alanda. Futbol, belki en göze çarpanıdır...

1800'lerde Trabzon'da futbol turnuvaları düzenlenirken, tarih 1922'yi gösterdiğinde Anadolu'nun ilk futbol kitabı yine bu şehirde yazılır. Bunun da hakkı ödenir; tam 45 yıl sonra, yazdığı kitapta yeni bir sayfa açar şehir Trabzonspor'la birlikte ve yepyeni ilklerin temelini atar.

Bugün ise ilk defa bir takımı, taraftarı anlatıyor. Futbolu aşan niteliğiyle, sosyolojik bir saha çalışması halini alıyor adeta bu kitap. Bir futbol takımından öte; bir şehri, bir kimliği, bir duruşu ve bir kültürü sunuyor satırları arasında.

Bize Her Yer Trabzon, kilometrelerin anlamını yitirdiği sevgi yoğunluğunda, bir çift rengin ardına düşen milyonların sesi oluyor.

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  407
 • ISBN:
  9786055944117
 • Yayınevi:
  Anekdot Yayınları
 • Kitabın Türü:

Birçok Trabzonsporlu taraftarın yazdığı yazılardan oluşan bir kitap. Okurken güldüğüm yerlerde oldu hüzünlendiğim yerlerde. Taraftarlar öyle içten yazmışlar ki... Kimisi nasıl bu takıma tutulduğunu anlatmış, kimisi maç maceralarını, kimisi de duygularını dökmüş.
Trabzonspor olur da Kazım Koyuncu'ya değinmeden olur mu? Kazım Koyuncu'yla ilgili öyle güzel yazılar var ki... Keşke dedim keşke onu hayattayken tanıyabilseydim.
Kitabı okurken bir kere daha gurur duydum Trabzonsporlu olmakla...

Sefa Yılmaz 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir futbol kulübü düşünün ki; taraftarları Türkiye'de ilk kez onu anlatsın. Bir taraftar düşünün ki; emek verip böyle bir çalışmayı ortaya çıkarsın. Bir okur düşünün ki; memleketinin takımıyla gurur duyması için bir güzelliğe daha şahit olsun. Harun Çelik'i özverili çalışması sonucu böyle bir eser meydana geldi. İyiki de geldi. Okurken hop oturup, hop kalktığımız, bazen gülüp, bazen ağladığımız, çoğu zaman gururlandığımız, Bordo ve Mavi ile yoğrulmuş, Trabzonspor'un kitabı... Toprağın bordo koktuğu, yağmurun mavi yağdığı o güzel günlere yeniden kavuşmak dileğiyle...

Kitaptan 4 Alıntı

Neden sevdiklerimizi bu kadar ihmal ederiz? Neden yüzlerine bakarken, bu bakışın onu son görüşümüz olabileceğini düşünemeyiz?

Bize Her Yer Trabzon, Harun Çelik (Sayfa 125)Bize Her Yer Trabzon, Harun Çelik (Sayfa 125)

Gönül ne makam ne mevki ister gönül bu akşam Trabzon da olmak ister.
Gitmek mi zor yoksa kalmak mı bence Trabzonlu olmak.

Seni anlatmak mümkün değil, yaşamayan bilmez. Sen sadece yeşil değilsin Trabzon.

Oy Trabzon Trabzon… Tadı kalbe indi derdin, dertli olmak hoş artık…

Trabzon’da kadın olmak… sırtı kucağı yüklü analarımızın omuzları dik bakışları anlam dolu…

Bize Her Yer Trabzon, Harun Çelik (Sayfa 61)Bize Her Yer Trabzon, Harun Çelik (Sayfa 61)