Bize Umut Gerek

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
421 gösterim
O sırada, ayakkabısının altı delik, canı sıkkın, içinde büyük bir boşlukla caddeye yeni inmiş gazeteci cigarasını yakmak için durmuş, rüzgârı kolluyordu, siz görmediniz. Hemen önünüzde olup biten onca kepazeliğe durup bir an bile bakmazken görülüyorsunuz. Ama siz görmediniz. Beşer, siz. Sizler. Beyaz bereli siyah tetiği çektiğinde, canı uçmuş gazetecinin çelimsiz bedeni kuş gibi kaldırıma düştüğünde, acemi bir işçinin döşediği çarpık taşlar üzerinde birikip gölleşen o kan kıpkırmızıydı, siz görmediniz. Beşer, siz. Hiçbiriniz. Hayatta üç şeye güven olmazmış. Bir tanesi şems-i şita, kış güneşi.

Bize Umut Gerek, Başar Başarır'ın daha önce yayımlanmış üç kitabını buluşturuyor: Düzenboz (2012), Çıktığınız Hevesle İniniz (2004) ve 2004 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı'na layık görüldüğü Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri (2003).

Başar Başarır, yaşamın tüm rezil alışkanlıklarına, can sıkıcı değerlerine, dil-düzen takıntılarına sinir bozucu bir gülüşle yaklaşıyor; göz önünde bulunmayanı getirip okurun bir daha unutamayacağı bir biçimde masanın üzerine yerleştiriyor. Bize Umut Gerek, her okur için, Başarır'ı ciddi biçimde yeniden okumanın gerekliliğini kanıtlayan kırk öyküyü topluyor. Tam bir dil şenliği.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750719431
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem Akbaş 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

''Bize Umut Gerek'' Başar Başarır'ın daha önce yayımlanmış;''Düzenboz'', ''Çıktığınız Hevesle İniniz'' ve Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanmış ''Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri'' isimli kitaplarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir kitap.Öykü meraklılarının büyük keyif alacağını düşündüğüm bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Özlem Akbaş 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''İnsan en çok uyurken insanmış.Dilerse zengin olurmuş, dilerse güzel.En çok gitmek istediği yere gider, en çok görmek istediği kişiyi görürmüş.Herkes onu beğenir, herkes ona âşık olurmuş.Güç isteyen güç bulurmuş, huzur arayan huzur.Uykudayken insan istediği yerdeymiş ve olmak istediği zaman...
Sihirli bir şey uyku.Başka hiçbir sihrin olmadığı kadar kolay, herkese eşit davranan.
Öyleyse neden çıkmak istesin insan, onu her an hazır bekleyen bu tarifsiz mutluluğun koynundan? Ne için uyanmalı? Neden kalkmalı yataktan?''
Sayfa 171
Bize Umut Gerek
Uykusuz adlı öyküden
Başar Başarır

Bize Umut Gerek, Başar Başarır (Sayfa 171 - Can Yayınları)Bize Umut Gerek, Başar Başarır (Sayfa 171 - Can Yayınları)
Özlem Akbaş 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Lafa eziyet etmeden, harbi harbi konuşmayı pek severim.Mahallenin hiçbir şeyi benden sorulmaz.Ben, Ekmekçi Hüseyin'in çırağı Musa.Ramazan pidesi gibi yayılmışım olduğum yere.Göt göbek salmışım.Gözüm bir şeycikler görmüyor.Önü üç milim, arkası yedi milim eşyaları önemseyemiyorum.Dört çeker mevzulara kafam basmıyor.Ekmek yapıp satıyoruz.

Ha eğri büğrü bir un çuvalı -ağzına kadar dolsa da dik duramayan bir un çuvalıdır bu-,ha çuvallamış bir ben.Ekmekçi Hüseyin'in çırağı Musa."
Sayfa 21
Bize Umut Gerek
Başar Başarır
(Fırıncı Musa adlı öyküden)

Bize Umut Gerek, Başar Başarır (Sayfa 21 - Can Yayınları)Bize Umut Gerek, Başar Başarır (Sayfa 21 - Can Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız