Büyük Oyunu Anlamak Jeopolitik:Bugünün Uzun Tarihi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
65 gösterim
Büyük Oyunu Anlamak, bir ülke içindeki veya devletler arasındaki şu veya bu çatışmanın sebeplerini daha iyi anlamamızı ve bu çatışmaların dünyanın başka yerlerinde ne gibi sonuçları olabileceğini düşünmemizi sağlıyor.

Bu eserde, önemli bir jeopolitik role sahip devletlerin jeopolitik sorunlarının yanısıra, “sıcak noktalar” diyebileceğimiz, yani jeopolitik gerilimlerin şiddetli olduğu küçük çaplı devletler de inceleniyor.

Her ulusun özgül özelliklerini hesaba katan Büyük Oyunu Anlamak’ta, Çin’den Amerika’nın Irak’ı işgaline, Rusya’nın yeniden güç kazanmasından Avrupa Birliği’nin geleceğine dair sorulara, sıcak çatışma bölgelerinden petrol için oynanan oyunlara kadar tüm güncel konular tarihsel akışı içinde inceleniyor, aydınlatılıyor ve açıklanıyor. Böylece okuyucunun, halkların ve yöneticilerin çıkarlarını, değerlerini ve tepkilerini daha iyi anlayabilmesi sağlanıyor.

Rakamların ve olguların yer aldığı sayısız kutucukla desteklenmiş metin, zengin bir harita dağarcığıyla tamamlanıyor. Tarihlere ve mekanlara odaklanan, jeopolitik bir bakış açısıyla tasarlanmış 150’den fazla harita, yazarın amacının görselleştirilmesini sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789756690819
 • Orijinal Adı:
  Geopolitique: La Longue Histoire d'Aujourd'hui
 • Çeviri:
  İsmet Akça
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nietsche'nin Evlatlığı 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jeopolitika hakkında devletin ve eğitim sisteminin bize hiçbir şey vermediğini, bu kitabı okuduktan sonra anladım.Tarih boyunca, çeşitli ulusların birbirleriyle olan sorunlarının ya da dostluklarının nedenini bu kadar iyi açıklayan bir kitap çok hoşuma gitti.Savaşların, kültürel geçişlerin, iklimlerin geçiş noktasındaki, jeopolitik olarak çok kritik bir noktada yer alan Türkiye'nin bu kitaptaki bilgileri ilkokullardan itibaren çocuklarına-gençlerine vermesi gerekir diyeceğim ama, bizim "yığınların" çoğu KATIRLA UZAYA ÇKIP, AYI İKİYE YARAN BEDEVİNİN hikayelerine daha ddüşkün..Bu kitleye bu kitabı okuyun desem de kapasite olarak birşey öğrenebilmeleri imkansız.Ama hiç olmazsa bu yazıyı okuyanlar jeopolitika hakkında bir merak içine girebilirler..