Büyük Umutlar

Charles Dickens

Büyük Umutlar Gönderileri

Büyük Umutlar kitaplarını, Büyük Umutlar sözleri ve alıntılarını, Büyük Umutlar yazarlarını, Büyük Umutlar yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Gelecek...
-İleride ne yapacağını hiç düşündün mü? -Hayır. İlerisiyle ilgili herhangi bir şey düşünmekten korkuyorum çünkü.
Sayfa 604 - Can Yayınları
Yaşamak dediğin nedir ki? Kaynakla tutturulmuş ayrılık halkalarından bir zincirdir, sözgelişi. İnsan dediğin de kimi demircidir, kimi bakırcıdır, kimisi de kuyumcu.
Sayfa 305 - CanKitabı okuyor
Reklam
Çünkü içime, buraya bir daha hiç dönmeyeceğimi fısıldayan bir önsezi düşmüştü.
Sayfa 540 - Can Yayınları
Çocukların kendilerini yetiştirenlerle varolduğu küçük dünyalarında hiçbir şey adaletsizlik kadar hissedilemez. Çocuğun maruz kaldığı belki küçük bir adaletsizliktir ama çocuk da çok küçüktür ve dünyası da öyle..
Sayfa 73
ömrümün ilerleyen dönemlerinde öyle zamanlar oldu ki sanki yaşamımın üzerine, beni tüm heveslerimden, uğraşlarımdan ve maceralarımdan uzaklaştıran ve kayıtsız bir razı oluş hali dışında hiçbir duyguya imkan tanımayan kalın bir perde indi.
insanın evinden utanması feci bir şeydir.
Reklam
"Unutulmaz bir gün oldu bu benim için; hayatımda çok büyük değişmeler yaptı çünkü. Ama zaten herkesin hayatında öyle değil midir? Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım.... kaderinizin akışı kim bilir ne kadar başka olurdu. Bu satırları okurken bir an durun, hayatınızı saran o uzun zinciri düşünün... ister demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun, neden olursa olsun... o sayılı günlerden biri yaşanmayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi bu zincir belki de hiç örülmezdi."
Bilsin her kim okuyorsa... Çoktu zaafları ama iyi bir insandı aslında.
Sayfa 55
Sonra, Pip...buna çok ciddi kulak vermeni özellikle dilerim, iki gözüm... zavallı anacığımı düşünür dururum hep; ömrünce çalışıp didinmiş, saçını süpürge etmiş, genede hiç rahata ermemiş, gün görmemiş bir kadın...hiç gitmez anamın çektiği çileler gözümün önünden. Bu yüzden kadına acı çektireceğim diye öylesine ödüm kopar ki Pip, bir yanlışlık yapıp onu inciteceğime, başka yanlışlık yapıp kendim incineyim, bin kat iyidir.
"Unutup gitmek mi? Ah, Estella, benim varlığımın, öz benliğimin parçasısın sen. Yontulmamış bir köy çocuğu olarak buraya geldiğim ilk günden beri, yüreğimi yaraladığın o ilk günden beri okuduğum her satır yazıda, görüp baktığım her manzarada sen varsın; ırmakta, karanlıkta, rüzgârda, korularda, denizde, sokaklarda. Okuyup duyduğum, kafamda canlandırdığım tüm tatlı düşlerin, güzelliklerin canlı simgesi sensin. Estella, istesen de istemesen de son nefesime dek kişiliğimin bir parçası olarak kalacaksın...
Sayfa 493 - Can Yayınları
Reklam
"Gözyaşlarımızdan utanmamızın hiçbir zaman gereği yoktur bence. Bunlar kötü yüreklerimizin üstünü örtüp kapatan tozlara dökülen rahmettir çünkü."
Sayfa 220 - PipKitabı okuyor
İVME
"Bir dalgalanırsın, bir durulursun. Hayat bu işte!" dedi.
"İnsanın ağrına gidiyor," dedi kalın, çatal çatal bir sesle, "bunca zamandır bekledikten, uğrunda bunca yol geldikten sonra... Gene de senin suçun yok bunda. Hiç birimizin suçu yok.
Sayfa 428 - Can Yayınları
O sisli, soluk odalardan gün ışığına çıktığım zaman gözlerim gibi usumun, duygularımın da kamaşmış olmasına şaşılır mıydı?
"... bir insanın en yakın komşusu kendisi değilse kimdir?"
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.