Çelikten Düğümler

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
37 gösterim
Bu kitap, Fransa’da yılın en iyi polisiyesine verilen Grand Prix de Litterature Policiere 2013 ödülü sahibidir.

Nisan 2001. Sık bir ormanın örttüğü ücra bir vadideki harabeye dönmüş bir çiftliğin mahzeninde, bir adam zincire vurulur. İsmi Theo’dur ve kırk yaşındadır. İhtiyar iki kardeş tarafından kaçırılıp, köleleri haline getirilir.

Theo çılgınlığın kıyısındaki bu evrene nasıl yuvarlanmıştır? Aslında hiç de kolay bir av değildir. Atletik ve sert bir yapıya sahip Théo, ihtiyarlar kendisini ormanın dibinde tuzağa düşürdüğünde, hapisten yeni çıkmıştır. Zorluklara aşinadır. Sudan ve yiyecekten mahrum, bitap bir halde, mahzenin su sızdıran taşlarına yaslanıp bu kâbusa inanmayı reddeder. Cezaevinde direnmiştir, yaşlı gardiyanlarından da kaçıp kurtulacağına ant içer.

“Okuyucuyu baştan uyaralım: Bu romanı bugüne kadar okuduklarınızla karşılaştırmayın. Klasik Fransız edebiyatı, psikolojik roman ve polisiye roman karışımı bu harika eserin eşi benzeri yok.”

L’Express

“Bu muhteşem (Amerikalıların tabiriyle) captivity thriller, tarzın klasiklerini ve Stephen King’in Sadist’ini hatırlatıyor.”

Le Figaro Magazine
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  9786059648097
 • Çeviri:
  Z. Canan Özatalay
 • Yayınevi:
  Bibliyon Kitap
 • Kitabın Türü:

Bu incelememi de günler sonra yapma kararı aldım.

Çıtır çerez niyetinde aldığım, zaman doldurmak amaçlı bir polisiye diye düşündüm. 221b dergi önerisiyle tabi 2013 yılında Fransa'da en iyi polisiye kitap seçilmesinin de payı vardı almamda.
Okumak isteyenlere bir açıklama olsun istedim. Çünkü ben hala etkisinden kurtulamadım. Polisiye degil tamamen psikolojik-gerilim türünden bir kitap. Bir adamın (suçlunun) iki yaşlı psikopat dede tarafından hapsedilip günlerce köle gibi kullanılmasını konu ediniyor. Bu adam kurtulabiliyor mu?
Aslında bu tarz kitaplarda sonuçtan ziyade bizi süreç doyurur. Katil kim?li bir kitap olsa kendimizi dedektif gibi düşünür ipuçları ile sürece dahil olurduk. Ancak burada esirimizin gördüğü işkenceler, umutsuzluk cok net. İnanın ben hissettim ve hala öyle bir durumda olsam ne yapardım diyorum.
Sonu tahmin dışı. Değişik sonlardan degisik ruh hallerinden bir kitap.

Tavsiye ederim. iyi okumalar.