Cennet Koridoru

9,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
7 beğeni  · 
457 gösterim
Neler anlatıyor bu kitap?

Allah’ım kalpler aptalca bir acı için kendilerine ne kadar da çektirirler. Sadece bir yanlış anlaşılma, sahte gurur, inat ve saçma sapan anlaşmazlıklar yüzünden!
Birçok kalp hasretle yaşayıp yenilerek bu dünyadan gitmişlerdir; Sadece bir aptallık veya aptallık korkusundan! Ya gerçeği söyleme cesareti olmadığından ya da aptalca gururunu korumak için! Biz ikimiz sekiz yıl bir hata, bir tecrübesizlik, bir yanlış anlaşılmanın kurbanı olmuştuk. Aptalca gururu korumak için kendi düşüncelerimizi başkalarının suçu zannetmiştik.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786058282728
 • Çeviri:
  Gül Yıldız Jahanpoor
 • Yayınevi:
  Muhenna Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okudum ve bayıldım. Hem harika aşk romanı ve hem yeni evliler ve nişanlılar için evlilik psikolojisi. kitabın diye özelliği kalın yazıyla yazılan Şiir ve öğütlerdir. "Cahillik, kıskançlık ve aptallık birbirine karıştığı zaman dünyayı yıkmaya bile kâdirdir, hayat nedir ki?" :)

Elif 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

İranlı yazar Nazi Safavi'nin kaleminden Mehnaz ile Muhammed'in hikayesini anlatan kitap, Mehnaz'ın 26 yaşındayken 8 yıldır görmediği Muhammed ile karşılaştığı andan başlıyor. Hiç beklemedigi bir anda gençliğini uğrunda heba ettiği Muhammed'i karşısında gören Mehnaz, baygınlık geçiriyor. Ve sonra bize 8 sene öncesinden hikayesini anlatmaya başlıyor.
Öyle güzel başladı ki hikaye şimdi hatırlayınca yine yüzüme bir tebessüm yerleşiyor :) Mehnaz, 16 yaşında çocukluk arkadaşı Zeri'nin abisi ve kendi abisi Emir'in de can dostu olan Muhammed ile nişanlanıyor. Muhammed'e karşı önceleri çekingenlik ve korku zannettiği hislerin aslında sevgiden kaynaklandığını nişanlanınca anlıyor. Öyle saf, öyle güzel bir sevgi ve muhabbet vardı ki aralarında o mutlu anları okurken bir yandan da bu hikaye nasıl böyle acı bir sona sürüklenecek diye sayfaları merakla çevirdim. Şunu belirtmem gerek; farklı kültüre ait bir eser olduğundan garipsediğim yerler oldu. En basitinden Mehnaz'ın nişanlanırken 16 yaşında olması gibi -ki yaşananların sebebi de gençliklerinin verdiği cahillikle yapılan fevri hareketler- Ne desem boş, zaten Mehnaz'ın o zamanları anlatırken kurduğu iki cümleden biri pişmanlığını yansıtıyor.
Hikaye acısıyla tatlısıyla sürükleyiciydi. Bitirdikten bir gün sonra hâlâ bir boşluk hissediyordum, karakterlere çok alışmışım. Ümitsizliğe düştüğüm yerler oldu ama sonu güzeldi. Ayrıca okudukça hak verdiğim, yazarın yaşam tecrübelerini yansıtan güzel tespitler var kitapta.
Muhenna yayınevi titiz çalışıp güzel bir eser ortaya koymuş. Kitapta QR kodları var ve metinde İran kültürüne ait bir kelime veya şiir geçtiğinde hemen onunla ilgili, yayınevinin youtube kanalında ya da sitesinde hazırlanmış videolara ve yazılara ulaşmamızı sağlıyor. Gerçekten çok faydalı oldu. Ortada büyük bir emek olduğu belli. Yalnız kapak tasarımı iyileştirilir ve okurken göze çarpan kelime-dil bilgisi hataları da düzeltilirse şahane olur

Betül çiçek 
 04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İran edebiyatına ait,İran'da en çok okunan 3 romandan biriymiş. Akıcı güzel bir hikaye. Türkçeye çevirisini ben başarılı buldum. Kitabın içindeki kod uygulamasida ayrıca çok güzel. Konu içinde geçen müzikler veya bazı bilgiler için kod koymuş ,telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama ile kodu okuttugunuzda bahsi geçen şarkı,yer vs açılıyor direk.. bu olay öykünün içindeyiz hissi veriyor. Hikaye kendi içine okadar cekiyor ki kodlarda o anın resmini veya en azından karakterlerin resmini görmek istiyorsun.. keşke böyle bı çalışma yapılsaydı, bence güzel fikir ;)

Şafak 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap harika bir aşk hikayesini anlatıyor. İran kültürü bizim kültürümüzden farklı olduğu için kitap bitene kadar sonunu tahmin edemedim. Büyük sürpriz oldu. Zaten Farsçayı ve İranı seviyordum, Muhammed ve Mehnaz'dan sonra daha çok aşık oldum.

Kitaptan 7 Alıntı

"Kalpler ve zihinler; insanlara geçmişlerini ve kayıplarını hatırlatan, dünyanın en acımasız cellatlarıdır sanki. Her ne kadar geçmişinden ve hatıralarından şiddetle kaçmak istese de aynı şiddetle yüzüne vurur ve seni incitirler. "

Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Muhenna Yayınları)Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Muhenna Yayınları)

...kalpler...;İnsanlara geçmişlerini hatırlatan,dünyanın en acımasız cellatlarıdır sanki.Her ne kadar geçmişinden...şiddetle kaçmak istesen de aynı şiddetle yüzüne vurur ve seni canını yakarlar

Cennet Koridoru, Nazi SafaviCennet Koridoru, Nazi Safavi

Nikâhı hayatı sağlamlaştırmak için sağlam bir zincir ve evliliği ise her şeyin bitişi zannedenler çok yanlış düşünmüştür.Sözleşme ve zincirle çarmıha gerilmiş bir sevgi aşk değildir,bu bir zorlamadır ki ona tahammül etmek azap çektirir ve insanı bitirir.

Cennet Koridoru, Nazi SafaviCennet Koridoru, Nazi Safavi
Elif 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanoğlu öyle bir yaratık ki kendi düşüncelerinin haklı olduğunu ispatlamak için bütün dünyayı sorgular ama kendisini sorgulamaz.

Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Sayfa 166)Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Sayfa 166)

...anlayışsızlık hayatın her anında devam ederse,ister sıradan bir ilişki isterse derin bir aşk olsun sevginin katili olur...

Cennet Koridoru, Nazi SafaviCennet Koridoru, Nazi Safavi
Elif 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Derdini başkalarına söylemez ve başkalarıyla paylaşamazsan çok ağır ve tahammül edilmeyecek bir derde döner.

Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Sayfa 215)Cennet Koridoru, Nazi Safavi (Sayfa 215)