Çıkış - Ansiklopedi 1

9,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
255 gösterim
Yalçın Küçük, Silivri'den çıktı. Çıkış'ı yazdı. Bir ansiklopedidir, bir programdır. Çıkış anlatıyor; ideolojik planda Kemalizm'i, akıl planında laisizmi, düzen olarak cumhuriyeti hedef aldılar. Alabilmek için bu ülkenin rektörlerini, askerlerini, gazetecilerini, öğrencilerini, çuval çuval cezaevlerine attılar. Tutamadılar. Cumhuriyete saldıranlar çok zayıf çıktılar. Güçlü çıkan cumhuriyettir.

Yobazlar da, cumhuriyetin çöküşünden yobazlarla birlikte heyecanlanan Kürtler de kaybettiler. Türkiye'de cumhuriyet düşmanları, seçkinlerimiz Kemalizm'den koptukları için cumhuriyete saldırabildi. Türkiye'de yüksek komutanlar Kemalizm'e ihanet ettiler.

Yalçın Küçük, Çıkış üçlemesinin ilk kitabında seçimlerin ve Silahlı Kuvvetler'in sonunu ilan ediyor. Peki, Medine İslamının ve Kürtlerle birlikte yaşamımızın da sonu mu?

Yüksek komutanların ve kurucu partisine doldurulan cumhuriyet düşmanlarının eli ile çökertilen cumhuriyeti tamiri mi edeceğiz, yeniden mi kuracağız?

Çıkış, Türk ve Kürt emekçilerine adanmış bir ansiklopedidir. Tarihimizi öğretiyor ve içinde yaşadığımız bu zifiri karanlıktan çıkış yoluna ışık tutuyor. "Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! Yaşasın mazlum Kürt ve Türk emekçileri! Yaşasın birlikte ve yeniden kuracağımız Türkiye Cumhuriyeti! Yaşasın Türkiye'nin Kürt ve Türk emekçileri!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789944611015
 • Yayınevi:
  Tekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Yalçın Küçük, sosyalist bir aydındır. Teori kurmayı, geliştirmeyi ve ne kadar uçuk da olsa anlatmayı sever. Uçuk olmayan teorilerini ben severim, akıllı bir insandır. Bu kitabında da aşağı yukarı her kitabında olduğu gibi, farklı konulardaki teorilerini aynı kitapta toplayarak vermiştir. İlk kısımları sosyalizm ve marksizm felsefeleri üzerinedir. Sonraki bölümlerde ise onomastik, cumhuriyet tarihi ve güncel diplomasi konularında yazıları yer alır. Yazarın üslubuna alışık olmayanlar için, biraz değişik gelebilir. Herkese tavsiye ederim.