Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık Tarihi

Gökhan Akçura
0/10
0 Kişi
4
Okunma
1
Beğeni
178
Görüntülenme
1980'li yıllardan itiabaren matbaacılık sektörü, basım teknolojisindeki değişimlere paralel olarak yerini yurdunu bir anlamda toprağını da değiştirdi. Gazetelerde bu değişim "Babıâli mahzun" başlığıyla duyuruluyordu. Bir habere göre, 1993'te, İstanbul Matbaacılar Odası Başkanı Ökkeş Alpaslan Cağaloğlu'nda trafiğin büyük dert haline gildiğini, kiraların astronomik rakamlara yükseldiğini, bu nedenle matbaaların zorunlu olarak taşınacaklarını bildiriyordu. Alpaslan demecinde, "Topkapı'da 938 dükkanın bulunduğu modern matbaacılar sitesi tamamlandı. Şu an orada 200 civarı matbaacı faaliyet gösteriyor. Cağaloğlu, Karaköy, Sultanhamam, Tahtakale bölgelerinde 700-800 matbaa var. Bunların hepsi bu yıl içinde taşınacak. Bu yıl sonuna kadar Cağaloğlu'nda matbaa kalmaz. Gazateler de taşınıyor. Böyle giderse babıâli birkaç sene sonra tarih olacak" diyordu. Kitapta basım sanayinin en önemli hammaddesi olan kağıdın Türkiye serüveni de detaylı olarak anlatılıyor. Kitapta İzmit'te kurulan ilk kağıt fabrikamız, devletin kağıt tahsisinin yarattığı sorunlar, matbaacıların kağıt ithali için yaptığı çalışmalar ayrıntılarıyla ele alıyor. Tipo döneminin ardından sektöre hakim olan ofset matbaacılık, neredeyse kitabın ikinci yarısının ana konusu. Bu bölüm pek bilinmeyen "ofsetin öncüleri"nin çabalarını aktararak başlıyor. Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık Tarihi (CDTMT) kitabının bize gösterdiği gibi, ofsetin kaçınılmaz yükselişi gazeteciliğin de bu yönde köklü bir dönüşüm geçirmesine neden oluyor. Kitabın son bölümünde matbaacılık sektörünün 1980'lerden bugüne uzanan gelişimini özetleyerek çalışmasını noktalıyor. Akçura'nın çalışması, bugüne kadar yayıncılık tarihinin sınırlı bir parçası olarak ele alınmış olan Cumhuriyet dönemi matbaacılık tarihini ayrıntılarıyla aktarmayı başarıyor. Anılar, makaleler, arşiv malzemeleri ve yaşayan tanıklarla yapılan yüz yüze görüşmelerle zenginleştirilen kitap, görsel yanıyla da öne çıkıyor. Yeşim Demir imzasını taşıyan grafik tasarım yüzlerce görsel malzemeyle konunun daha iyi kavranmasını sağlamayı amaçlıyor.
Yazar:
Gökhan Akçura
Gökhan Akçura
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 41 dk.Sayfa Sayısı: 377Basım Tarihi: Ağustos 2012İlk Yayın Tarihi: 2012Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789944063647Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
377 syf.
·
Puan vermedi
Faydalı ve eğlenceli bir kitap.
Yakın dönemde Türk toplumu nasıl eğleniyordu? Geleneksel eğlence tarzlarımız nelerdi ve toplumun büyük siyasi ve içtimai dönüşümler geçirdiği son iki yüzyılda bu eğlence tarzları ne gibi değişikliklere uğradı? Hangileri zayıflayıp ortadan kalktı? Hangileri gelişti? Hangileri günümüze kadar geldi? Batılaşma sürecinde Avrupa’dan ne gibi eğlence tarzları alındı? Yerli eğlence kültürü ve olanakları bu süreçten nasıl etkilendi? Gökhan Akçura, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan, sinemadan müziğe, danslardan şenliklere yepyeni bir kimliğin inşasının eğlence tarihine yansımasını ele alan Yıldızların Altında: Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de Eğlence Yaşamı adlı çalışması yakın tarihimize çok hareketli ve çok sesli bir bakış sunuyor. Akçura’nın 500’den fazla görsel içeren kapsamlı çalışması, toplumsal tarihimizin yanı sıra bireysel tarihimize de ışık tutuyor.
Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık Tarihi
Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık TarihiGökhan Akçura · Yapı Kredi Yayınları · 20124 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.