Son Apaçi Savaşçısı Geranimo'nun Romanı

Dağlardan Sorun Beni

Forrest Carter

Dağlardan Sorun Beni Konusu

Amerikalı kızılderililerin kültürlerinin ve uygarlıklarının ortadan kaldırılması, çağımızın en büyük yüzkaralarından biridir. Kıtayı atalarından miras alan kızılderililer, ne yazık ki bunu çocuklarına bırakamamışlardır. Kızılderili soykırımı ve onlarca kabilenin yeryüzünden silinmesi, '1860-1890 yılları Amerikası'nın korkunç bir trajedisidir. Dağlardan Sorun Beni bu trajediyi anlatmaktadır...
Çevirmen:
Şen Süer
Şen Süer
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 23 dk.Sayfa Sayısı: 296Yayınlanma Tarihi: Haziran 1995Yayınevi: Say YayınlarıOrijinal Adı: Watch For Me On The Mountain
ISBN: 9789754680966Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

8.110 üzerinden
23 Puan · 7 İnceleme

Dağlardan Sorun Beni Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Funda Temel

Funda Temel

@melekeskisi
·
19 Nisan 2017 09:06
8/10 puan verdi
Amerikalıların western filmlerinin baştan aşağı düzmecelerle dolu olduğu geldi aklıma kitap bitince. Kafa derisi soyarak Amerikalı öldüren Kızılderili yoktu. Topraklarını korumak zorunda kalacakları akıllarına hiç gelmeden sürekli ikramlar yapan bir kabile ile başladı. Öldürülmeye başladıklarında ise tüm vakur tavırlarıyla dünyaya büyük dersler veren bir soy katledildi. Kızılderili hayatını, tarihi merak edenler için tavsiye edebilirim.
17 etkileşim
North Beirut

North Beirut

@Kuzeybeyrut
·
11 Nisan 2019 20:40
5/10 puan verdi
Ve zor da olsa kitabı bugün bitirdim. Zorla da olsa diyorum çünkü kitaptaki yerler, kişiler, zaman o kadar karışık bir şekilde anlatılmış ki, kim nerde, nereye, ne zaman? Hep karıştırdım. kitap son apaçi savaşçısı olan Geronimo’nun hayatına, yaşadıklarına dair bölüm bölüm anlatımı olan bir kitap.
4 etkileşim
Selma Mertel

Selma Mertel

@SelmaMertel
·
07 Mayıs 2017 20:36
6/10 puan verdi
1860-1890 yılları arasında, Amerika'nın ve Meksika'nın, kıtadaki kızılderilileri yok etme programı içerisinde ( soykırımı), kızılderililerin bir boyu olan Apaçilerin başkaldırışını ve bir Apaçi savaşçısı olan Geronimo'nun öyküsüdür bu kitap. Topraklarından atılan, katledilen, kamplarda açlıktan ve hastalıktan ölmeye terkedilen ve kendi yurtlarında esir edilerek yaşam hakkı tanınmayan kızılderililerin trajedik tarihinin bir parçası anlatılmış. Amerikan western filmlerindeki iyi beyaz adamların tamamen uydurma -çünkü eser miktarda olan bu iyi beyaz komutanlar- olduğunun belgesidir... Konu ilgimi çektiği için merakla okuduğum kitabın içinde hatalı kelimeler ve düşük cümleler okurken biraz can sıkıcı oldu, ve konudaki zamansal takip konusunda da biraz sıkıntı yaşadım. Keyifli okumalar
2 etkileşim
mesut kalkan

mesut kalkan

@kitapkokusundahayat
·
06 Mayıs 2017 21:32
Puan vermedi
Say Yayınları'nın özentisiz çevirisinden midir bilmiyorum okurken baya bir zorlandım. Evet sözcüklerin yanlış yazımı, sayfalar arasında kopukluk. Karakterlerin hayatları üzerine karışıklık. Karakterlerin hayatları birbirine girmiş şekilde. Kimin ne yaşadığını takip etmekte zorlanıyorsunuz okurken. Radikal Kitap ekinde görmüş olduğum ve konusunu beğendiğim bu kitap okurken hayal kırıklığına uğrattı beni
2 etkileşim
KartonKapak

KartonKapak

@mine___
·
26 Ekim 2019 07:32
Puan vermedi
Çeviri çok başarılı değil. Yinede kızılderililere yapılan soykırımın okunmasına, Amerikanın yaptığı soykırımı western filmler üzerinden meşrulastırmasını anlamaya engel değil.
12 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 48.3
Erkek% 51.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Forrest Carter
Forrest CarterYazar · 5 kitap
Küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Büyükbabası ve büyükannesinin yanında yetiştirilir. Düzensiz hayatından dolayı belirli bir okul eğitimi alamaz. On yaşında büyükanne ve büyükbabasını kaybeder. Yetişkinlik yıllarında kovboy, sığırtmaç, çiftçi ve mevsimlik işçi olarak çalışır. 45 yaşında, çocukluk hayali olan yazarlığa adım atar. Günyüzüne çıkan ilk kitabı Josey Wales'in Kader Dönemeci'dir. Kitabın maliyetini kendisi üstlenmiştir. Kitap, daha sonra Delacorte/Eleanor Friede tarafından Gone to Texas (Teksas'a Gitti) adıyla yayınlanır. İyi satar, bunda menajeri Rhoda Weyr'in büyük katkısı vardır. Teksas'a Gitti(Josey Wales'in Kader Dönemeci)kitabının 1976 yılında Batı Barut Kokuyor adı altında filmi çekilmiştir. 1860-1890 Kızılderili soykırımının anlatıldığı Dağlardan Sorun Beni, başkaldırı romanı olarak algılanır. Fakat 1976'da yazılan Küçük Ağaç'ın Eğitimi adlı kitabı çok rağbet görür. Neredeyse bütün dünya dillerine çevrilir.

Dağlardan Sorun Beni Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
idris yılmaz

idris yılmaz

@gezgin33
·
10 Ekim 2020 20:35
Babası her zaman, "Başkalarından akıl danışma zamanı ayın dolunaya doğru döndüğü zamandır,"derdi. Naiche bunun doğru olduğunu biliyordu. İnsanlar daha geniş düşünür ve hissederdi. Daha verici olurlardı.
3 etkileşim
serpil.ོ

serpil.ོ

@SES_
·
02 Ocak 2020 09:50
Ama Tanrı’nın yasalarının dengesini bozduğunuz zaman kendi yıkımınızın tohumlarını kendi içinize ektiğinizi söylediğini duymuştum.
16 etkileşim
Nesrin

Nesrin

@nesrinkahramanavci
·
16 Ocak 2018 19:39
"Bu kez, ruh bedenine doğduğum zaman korkmayacağım, dünya bedenine doğarken korktuğum gibi. O zaman savaştım... Burada doğmanın ölüm olduğunu düşünüyordum. Değildi, yalnızca bir ziyaret. Korkmayacağım."
4 etkileşim
idris yılmaz

idris yılmaz

@gezgin33
·
10 Ekim 2020 21:02
Zalah, "Hayır," diye fısıldadı, "Nerede yürümesi ve ne yapması gerektiğinin söylenmediği... Üzerinde hiçbir gücün olmadığı bir yerde yaşamasını istiyorum onun."
3 etkileşim
KartonKapak

KartonKapak

@mine___
·
05 Eylül 2019 02:02
Gokhlayeh (Geronimo) vadide ailesiyle birlikte ölmüştü ve bu ölünün küllerinden şiddet alevleriyle yüklü bir ruh doğacaktı.
4 etkileşim

Dağlardan Sorun Beni İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok