Deryaları Dize Getiren Türk Korsanları

·
Okunma
·
Beğeni
·
68
Gösterim
Adı:
Deryaları Dize Getiren Türk Korsanları
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059113724
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kamer Yayınları
Dikkat spoiler içerir.
Osmanlı döneminde özellikle 2. Bayezid ve oğlu Şehzade Korkut döneminde başlayan Akdeniz üzerindeki leventlik, yani Avrupalılara göre korsanlık faaliyetlerinin detaylı olarak incelendiği bir tarihi eser. Tarihimizde meşhur olan denizciler bu kitapta detaylı bir şekilde anlatılıyor. Piri Reis, Kemal Reis, Barbaros Kardeşler, Turgut Reis, Aydın Reis, Salih Reis, Kurtoğlu Muslihiddin Reis, Sefer Reis, Seydi Ali Reis gibi meşhur komutanların hayat hikayeleri ve kazandığı zaferler anlatılırken ayrıca Preveze, Cerbe ve İnebahtı savaşları da anlatılıyor. Özellikle Garp Ocakları denilen Cezayir, Tunus, Trablusgarp'ın fetihleri, siyasi, demografik ve ekonomik durumları anlatılırken bu konularda yabancı kaynakların da görüşlerine yer veriliyor. Tarihte ABD'yi vergi vermeye mecbur bırakan ve kendi tarihinde yabancı dille yazılan tek anlaşmayı imzalamalarına sebep olan Cezayir'in cesareti anlatılırken zamanında Türk denizcilerine esir düşen Don Kişot'un yazarı Cervantes'in hatıralarına da yer veriliyor. Bu isimleri merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Beni maceradan maceraya sürükleyen, Osmanlı için denizlerde elinden gelen her şeyi yapan büyük insanların yaptıklarını okumak çok güzeldi. Sanki onlarla beraber bende savaştım.
İyiki bu kadar cesaret dolu yürekleri varmış. Onlarla aynı vatanın evladı olmak olmaktan gurur ve onur duydum. Bu vatan için canını dişine takan tüm geçmişlerimizin ruh-u şad, mekanları cennet olsun inşallah.
Korsanlar siyah fon üzerine kafatası, çapraz kemik bulunan bayrak da dahil olmak üzere birçok bayrak kullanmışlardır. Korsan bayraklarının köken olarak Cezayir kökenlidir. Cezayirliler, en eski bayraklarında insan kafasını kullanmışlar; bu kafa bazen gemi sahibini, bazen de kutsal saydıkları bir kişiyi temsil etmiştir. Cezayirli korsanlar, pala tutmuş kol, kurukafa, kum saati gibi imgeleri bayraklarında kullanmışlar ve bu imgeler Karayip korsanları da dahil birçok korsan tarafından kabul görmüştür.
Kuzey Afrika Osmanlı korsanlarının merkezi konumundaydı. Berberi olarak da adlandırılan bu coğrafya, Avrupalılar tarafından barbar kıyılar olarak bilinir, Berberi isminin de buradan geldiği ileri sürülür. Ancak tarihçi İbn Haldun kelimenin aslının "berbar" olduğunu, aslan ya da aslan gibi gür sesli anlamına geldiğini ifade etmektedir.
Korsanlık ilk deniz yolculuğundan beri dünya denizlerinde görülen bir faaliyettir. Ancak genel inanışın aksine korsanlar her zaman zorba, acımasız, amaçsız haydutlar olmamışlardır. Bazı korsanlar dinleri, ülkeleri için sadece karşıt din veya düşman ülkelerin gemilerine saldırmıştır. Bunlar filmlerde gördüğümüz tahta bacaklı, kanca elli korsanlar değillerdir. Bunlar devletleri, halkları ve din adamları tarafından kahraman gözüyle görülmüş, öldüklerinde şehit olarak adlandırılmışlardır.
Tarihin bilinen en eski korsanının adı "Dionides"tir. Büyük İskender zamanında yaşayan bu korsan çok uzun uğraşlar sonucunda yakalanabilmiştir. Büyük İskender'in huzuruna getirilen korsan, İskender'in kendisini ölüm cezasına çarptırmasından sonra İskender'in kendisini de ölüm cezasına çarptırması gerektiğini söylemiş, neden böyle soran İskender'e "Ben bir gemi ve beş-on adamla ihtiyacımı karşılamak için korsanlık yapıyorım, sense yüzlerce gemi ve yü binlerce askerle dünyayı yağmalıyorsun, üstelik o kadar da zenginsin" demiştir. Bu sözden etkilenen Büyük İskender "Dionides"i affetmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deryaları Dize Getiren Türk Korsanları
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059113724
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kamer Yayınları

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Ayşe Nur
  • Onur
  • Ömer Gürbüz
  • Müteşekkir
  • Serdar Poirot

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%66.7 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%33.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0