Dewey Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi

7,6/10  (13 Oy) · 
34 okunma  · 
11 beğeni  · 
516 gösterim
Yayınlandığı ilk günde dünyada rekor ilgi gören ve sıradışı öyküsüyle tüm dünyada insanları derinden etkileyen, yüreklerini ısıtan Dewey inanın sizin hayatınızı derinden etkileyecek.
Bir kedi sizin üzerinizde ne kadar etkide bulunabilir? Bir kedi kaç kişinin yaşantısını etkileyebilir? 

Terk edilmiş bir yavru kedi klasik bir Amerikan kasabasındaki küçük bir kütüphanede nasıl dünya çapında ünlü olur? Dewey'in büyüleyici öyküsünü okumadan bu sorulara yanıt veremezsiniz.
Dewey'in öyküsü olası en kötü durumda başlıyor. Yalnızca birkaç haftalık yavru iken, yılın en soğuk gecesinde Spencer kasabası Halk Kütüphanesine sığınır. Kütüphane yöneticisi Vicki Myron ertesi sabah onu bulmuştur. Myron alkolik kocasından ayrılmış, göğüs kanseri olan çocuklu bir kadındır. Dewey onun ve personelin kalbini kazanmıştır ve yukarı doğrularak ve soğuktan neredeyse donmuş patisini kaldırarak onlara teşekkür edecektir. Sonraki on dokuz yıl boyunca Spencer halkı onun heyecanını, sıcakkanlılığını ve (bir kediye özgü) insancıllığını ve her şeyden önce en çok kimin ihtiyacı varsa onun yanına gitmesini sağlayan altıncı hissini yaşayacaktır. 

Onun ünü başka kasabalara ve ardından başka eyaletlere doğru artar ve sonunda tüm dünyaya ulaşır. Dewey yalnızca bir dosttan daha fazlasıdır; o genel olarak tarımla geçimini sağlayan bu kasabanın insanları için bir gurur kaynağı olmuştur. 

"Olağanüstü bir hikaye... DEWEY kesinlikle tüm insanlar için bir esin kaynağı."
-Jack Canfield-Yazar

"Beş mendil ıslatmama neden olan bu yürek ısıtıcı öyküyü sevdim. Bunun tek nedeni onun olağanüstü bir kedi olması değil, aynı zamanda Iowa halkının ve özelde Spencer kasabasının insancıllığı ve direncidir."
-W. P. Kinsella-, Yazar

"Dewey'in öyküsü bir kedinin insan yaşamını ne denli değiştirebileceğini duygusal bir tarzda ortaya koyuyor. Vicki Myron Dewey'in öyküsünü yazarak bu ünlü kütüphane kedisine onuncu canını veriyor."
-Christie Vilsack-Iowa valisi eşi

"Iowa halkı Dewey adında çok sevecen bir kütüphane kedisi aracılığıyla uluslar arası alanda bir ün kazanmıştır. Bir kedi sever olun ya da olmayın bu kitap sizi derinden etkileyecek."
-Jim Fanning-Yönetici
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054456796
 • Çeviri:
  Suna Develioğlu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanın hayvan demeye utanacağı, adeta birey olduğunun bilincinde olan Dewey Readmore.. İlerde kütüphaneme kedi almayı o kadar kalpten istetti ki bana..

silaes 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı yaklaşık 5 sene önce önce okumuştum. Kedim şila için o uğursuz gün geldiğinde ne yaparım diye düşünmüştüm. Bu Kitap beni o kadar etkilemişti ki, ağlamak demeyelim de gözümden yaş süzülmüştü.Aşırı derece de kedi ve hayvan türlerine düşkünlüğüm var. Bu yaşam tarzını bilmeyenler tarafından sıklıkla yardılandığımda bir gerçek. Şila için o uğursuz gün 2015 mayısında geldi. Artık bizimle olmadığını anladığım an ağzımdan şu sözler döküldü. ^^ dewey ona cennette iyi bak'' !

Sude başar 
21 Şub 23:43 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Her zaman kedili kitapları sevmişimdir. 4 kedimin olması buna bir etken olabilir. Dewey içinizi ısıtacak, gözlerinizi dolduracak bir kitap. Okursanız pişman olmayacaksınız.

Rezzan 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir anda hayatınıza giren bir kedi nasıl da herşeyi değiştiriveriyor. Sorumluluklar, öncelikler yön değiştiriyor. Hayatınıza farklı bir anlam katıyor. Yeni bir can ile kalabalıklaşıyorsunuz.

Yapıt, kütüphaneye soğuk rüzgarların estiği, buz gibi bir gecede kendisini Spencer kütüphanesinde bulan, henüz 8 haftalık yavru bir kedinin kurtarılmayı bekleyen çığlıklarıyla başlar.

Onu kurtaran kahramanımız Vıckı'dan başkası değildir. Kütüphane müdürü olan kahramanımız Dewey adını verdiği kediye hayatının son anına kadar kütüphanede bakmıştır. Kısa zamanda kütüphanenin eğlencesi haline gelen Dewey halinden gayet memnundur.

Hayvanları sevmeyen, sevemeyen ya da onlardan bir şekilde ürküp rahatsız olan bireylerin bile özellikle okuması gereken bir yapıt. Onların kesinlikle kötü bir niyetinin olmadığını, hayatımıza renk katıp, zenginleştirdiklerini ögretebilen bir roman.

Son bölümüyle beni gerçekten hüzne boğan, keşke bu şekilde bitmeseydi, Dewey hep yaşasaydı ve bize yeni bir şeyler öğretmeye devam etseydi dediğim bir yapıttı.

Okunması gereken bir yapıt...

Keyifli okumalar...

Murat 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun yıllardır kedilerimiz var ve bu kitabı bir sahafta görüp almıştım. Kitap bir başyapıt veya insanı keyiflendirecek bir kitap değil fakat dewey'in büyümesini ve karakterini gördüğünüzde kendi kediniz aklınıza gelebilir aslında kediler birbirlerine benziyor diyebiliriz fakat karakter konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Dewey'in henüz ufacık bir kediyken kendisine sahip çıkılması ve bulunduğu yerde insanların dewey sayesinde kitap okumaya başlaması ve ününün yayılması muhteşemdi. Kitap sonu itibariyle gözyaşlarını harekete geçiriyor ve inişli çıkışlı grafiğini bir anda tavan yaptırıyor. Yer yer inişler çıkışlar olsada zaman zaman tatmin edici bölümleri bulunan bir kitap ve aslında en önemlisi Dewey'e hayran kalıyorsunuz.

Kitaptan 4 Alıntı

Iowa'nın Ünlü Kütüphane Kedisi
"Bir şehir için bir kediyi sahiplenmek iyi bir şeydi. Kuzeybatı Iowa'nın Dewey'i sahiplendiği gibi, bir bölgenin bir kediyi sahiplenmesi çok daha güzel bir şeydi."

Dewey, Vicki Myron (Sayfa 168 - Pegasus yayınevi)Dewey, Vicki Myron (Sayfa 168 - Pegasus yayınevi)

"Bir çiftlikte geceler karanlık, boş ve ıssız olurdu ama ben dünyada bana zarar verecek bir şey olmadığına -ne Ruslar, ne roketler, ne hırsızlar- inanırdım. Benim ailem vardı."

Dewey, Vicki Myron (Sayfa 63 - Pegasus yayınevi)Dewey, Vicki Myron (Sayfa 63 - Pegasus yayınevi)

"Eski belediye başkanını her zaman hatırlayacağım. Beni her görüşünde gülümseyerek, "Siz kütüphanedeki kızlar, hâlâ o kediyle uğraşıp duruyor musunuz?" diyordu. Belki şirin olmaya çalışıyordu ama inciniyordum, elimde değildi. Kızlar!".

Dewey, Vicki Myron (Sayfa 227 - Pegasus yayınevi)Dewey, Vicki Myron (Sayfa 227 - Pegasus yayınevi)

"1994 teknoloji güncellemesinden sonra insanlar kütüphaneyi değişik biçimde kullanmaya başladılar. Bilgisayar yokken, kendisine, maymunlar hakkında bir rapor hazırlama görevi verilen bir öğrenci, maymunlar hakkındaki bütün kitapları alırdı. Şimdi araştırmasını çevrimiçi olarak yapıp bir tane kitap alıyor. Spencer Kütüphanesi'ne gelen müdavimlerin sayısı 1994-2000 yılları arasında çok arttı. Ancak okumak için alınan kitapların sayısı üçte bir oranında azaldı."

Dewey, Vicki Myron (Sayfa 184 - Pegasus yayınevi)Dewey, Vicki Myron (Sayfa 184 - Pegasus yayınevi)