Vicki Myron

Vicki Myron

Yazar
7.5/10
29 Kişi
·
74
Okunma
·
1
Beğeni
·
604
Gösterim
Adı:
Vicki Myron
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Spencer, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri, 1947
Iowa eyaleti Spencer kasabasından on beş mil uzaklıkta olan bir çiftlikte doğmuştur. Çeşitli sağlık sorunlarına rağmen otuz dört yaşındayken Emporia Devlet Üniversitesi'nden master derecesi almıştır. Son yirmi yılı yönetici olmak üzere, yirmi beş yıl boyunca Spencer Public Library'de çalışmıştır. Spencer, Iowa'da yaşamaktadır. Aynı zamanda ilk basımı 2008 yılında olan dünyaca ünlüDewey: The Small-Town Library Cat Who Touched the World kitabının yazarıdır.
Küçük yaşta başına gelen korkunç olayları, onu kütüphanenin iade kutusuna tıkıştıran acımasız insanları unutup hayatını kurtaran insanlara bir bir teşekkür etmek istiyordu.
Dr. Beall ona ilk iğneyi yaptı, hemen arkasından ikincisini yaptı.
"Kalp atışına bakacağım," dedi.
"Gerek yok, gözlerinden görebiliyorum," dedim. Dewey ölmüştü.
Vicki Myron
Sayfa 285
Ve nihayet benim sihirli küçük dostuma birlikte geçen 19 yıl için teşekkür ederim. Bizi birbirimize bağlayan en güçlü duyguların titreşimini hâlâ hissediyorum, bunun yok olmasına izin vermeyeceğim.
Vicki Myron
Sayfa 303
"Bir şehir için bir kediyi sahiplenmek iyi bir şeydi. Kuzeybatı Iowa'nın Dewey'i sahiplendiği gibi, bir bölgenin bir kediyi sahiplenmesi çok daha güzel bir şeydi."
Vicki Myron
Sayfa 168 - Pegasus yayınevi
"Bir çiftlikte geceler karanlık, boş ve ıssız olurdu ama ben dünyada bana zarar verecek bir şey olmadığına -ne Ruslar, ne roketler, ne hırsızlar- inanırdım. Benim ailem vardı."
Vicki Myron
Sayfa 63 - Pegasus yayınevi
"Eski belediye başkanını her zaman hatırlayacağım. Beni her görüşünde gülümseyerek, "Siz kütüphanedeki kızlar, hâlâ o kediyle uğraşıp duruyor musunuz?" diyordu. Belki şirin olmaya çalışıyordu ama inciniyordum, elimde değildi. Kızlar!".
Vicki Myron
Sayfa 227 - Pegasus yayınevi
"1994 teknoloji güncellemesinden sonra insanlar kütüphaneyi değişik biçimde kullanmaya başladılar. Bilgisayar yokken, kendisine, maymunlar hakkında bir rapor hazırlama görevi verilen bir öğrenci, maymunlar hakkındaki bütün kitapları alırdı. Şimdi araştırmasını çevrimiçi olarak yapıp bir tane kitap alıyor. Spencer Kütüphanesi'ne gelen müdavimlerin sayısı 1994-2000 yılları arasında çok arttı. Ancak okumak için alınan kitapların sayısı üçte bir oranında azaldı."
Vicki Myron
Sayfa 184 - Pegasus yayınevi
304 syf.
·9/10
İnsanın hayvan demeye utanacağı, adeta birey olduğunun bilincinde olan Dewey Readmore.. İlerde kütüphaneme kedi almayı o kadar kalpten istetti ki bana..
304 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Yazarın ilk kitap deneyimi olmasına rağmen kendisi bir kütüphaneci ve kitap sever olarak gayet başarılı bir eser ortaya çıkarmış. Kitapta bahsi geçen kedi -dewey- Belki sıradan bir kediyi ama ona yüklenen anlam, kedinin bulunuş öyküsü ve ona gösterilen ilgi onu kitabı yazılacak kadar meşhur etmiş. Kitabın en beğendiğim yanı bir bayanın gözünden gerçek olayların anlatılması ve hakikaten yazarın başından geçenlerin "anlatsam roman olur" deyiminin tam karşılığı olması. Gerçek bir hikaye okumak isterseniz tavsiye ederim.
304 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
bu kitabı yaklaşık 5 sene önce önce okumuştum. Kedim şila için o uğursuz gün geldiğinde ne yaparım diye düşünmüştüm. Bu Kitap beni o kadar etkilemişti ki, ağlamak demeyelim de gözümden yaş süzülmüştü.Aşırı derece de kedi ve hayvan türlerine düşkünlüğüm var. Bu yaşam tarzını bilmeyenler tarafından sıklıkla yardılandığımda bir gerçek. Şila için o uğursuz gün 2015 mayısında geldi. Artık bizimle olmadığını anladığım an ağzımdan şu sözler döküldü. ^^ dewey ona cennette iyi bak'' !
304 syf.
·10 günde·9/10
Her zaman kedili kitapları sevmişimdir. 4 kedimin olması buna bir etken olabilir. Dewey içinizi ısıtacak, gözlerinizi dolduracak bir kitap. Okursanız pişman olmayacaksınız.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okurken epey bi ağladım ama yine de güzeldi çok çok güzeldi. Eğer bir kedi sever iseniz, hatta kedi sevmiyor iseniz bile bu kitabı tavsiye ederim.
304 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10
Bir anda hayatınıza giren bir kedi nasıl da herşeyi değiştiriveriyor. Sorumluluklar, öncelikler yön değiştiriyor. Hayatınıza farklı bir anlam katıyor. Yeni bir can ile kalabalıklaşıyorsunuz.
304 syf.
Yapıt, kütüphaneye soğuk rüzgarların estiği, buz gibi bir gecede kendisini Spencer kütüphanesinde bulan, henüz 8 haftalık yavru bir kedinin kurtarılmayı bekleyen çığlıklarıyla başlar.

Onu kurtaran kahramanımız Vıckı'dan başkası değildir. Kütüphane müdürü olan kahramanımız Dewey adını verdiği kediye hayatının son anına kadar kütüphanede bakmıştır. Kısa zamanda kütüphanenin eğlencesi haline gelen Dewey halinden gayet memnundur.

Hayvanları sevmeyen, sevemeyen ya da onlardan bir şekilde ürküp rahatsız olan bireylerin bile özellikle okuması gereken bir yapıt. Onların kesinlikle kötü bir niyetinin olmadığını, hayatımıza renk katıp, zenginleştirdiklerini ögretebilen bir roman.

Son bölümüyle beni gerçekten hüzne boğan, keşke bu şekilde bitmeseydi, Dewey hep yaşasaydı ve bize yeni bir şeyler öğretmeye devam etseydi dediğim bir yapıttı.

Okunması gereken bir yapıt...

Keyifli okumalar...
304 syf.
·Beğendi·6/10
" Sahip olduklarınla mutlu ol. Herkese iyi davran. İyi bir yaşam sür. Hayat maddi şeyler değil, sevgidir. Hiçbir zaman sevginin gelmesini bekleme” Bunlar Dünyanın kalbine dokunan kütüphane kedisi Dewey Readmorebooks ‘ un hayat felsefesi. Kitapta bir kış gecesi kütüphanenin ödünç kutusuna atılan, yetkililer tarafından bulunduktan sonra hayatını kutuphanede geçiren Dewey’nin gerçek hikayesi anlatılıyor. Bilindik bir söz derki ‘köpeklerin sahipleri vardır, kedilerin köleleri’. Bulunmasından sonra Dewey’de bir kedi olarak kütüphanenin kralı oluyor. Kütüphanede dilediği gibi gezinerek istediği kucakta uyku molası veren, yemek konusunda oldukça seçici olan, insanları çok seven, sadece sol omuzda taşınmayı tercih eden, yaşadığı ana odaklanan bir kedi. Vickimyron tarafından yazılan kitap , Dewey ile onun arasındaki özel ilişkiye tanık olmamızı sağlıyor.
304 syf.
·Puan vermedi
Uzun yıllardır kedilerimiz var ve bu kitabı bir sahafta görüp almıştım. Kitap bir başyapıt veya insanı keyiflendirecek bir kitap değil fakat dewey'in büyümesini ve karakterini gördüğünüzde kendi kediniz aklınıza gelebilir aslında kediler birbirlerine benziyor diyebiliriz fakat karakter konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Dewey'in henüz ufacık bir kediyken kendisine sahip çıkılması ve bulunduğu yerde insanların dewey sayesinde kitap okumaya başlaması ve ününün yayılması muhteşemdi. Kitap sonu itibariyle gözyaşlarını harekete geçiriyor ve inişli çıkışlı grafiğini bir anda tavan yaptırıyor. Yer yer inişler çıkışlar olsada zaman zaman tatmin edici bölümleri bulunan bir kitap ve aslında en önemlisi Dewey'e hayran kalıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Vicki Myron
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Spencer, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri, 1947
Iowa eyaleti Spencer kasabasından on beş mil uzaklıkta olan bir çiftlikte doğmuştur. Çeşitli sağlık sorunlarına rağmen otuz dört yaşındayken Emporia Devlet Üniversitesi'nden master derecesi almıştır. Son yirmi yılı yönetici olmak üzere, yirmi beş yıl boyunca Spencer Public Library'de çalışmıştır. Spencer, Iowa'da yaşamaktadır. Aynı zamanda ilk basımı 2008 yılında olan dünyaca ünlüDewey: The Small-Town Library Cat Who Touched the World kitabının yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 74 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.