Deyim Mi Demeyim Mi?

6,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
291 gösterim
Deyimlerin birbirinden ilginç öyküleri vardır ve hiç eskimeden günümüze kadar gelmişlerdir.
Ancak bu kitaptaki öyküleri okuduğunuz zaman bir deyimin öyküsünü değil, öyküyü yazan deyimleri bulacaksınız. Onlar daha çok zamanın masal gibi akıp gittiği günleri anlatıyor. Sabır örtülerini aralıyor, demirci ateşlerini körüklüyor ve akla hayale gelmedik maceralara atılıyorlar.

Bu açıdan kitap, çocuklarımıza kültürel değerlerimiz hakkında ipuçları verdiği gibi Türkçenin güzellikleriyle de bizi baş başa bırakıyor. Kıvrak dili, ilginç kurguları ve zengin hayal dünyasıyla Deyim mi Demeyim mi çocuklarımızın mutlaka okuması gereken bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789758781812
 • Yayınevi:
  Uğurböceği
 • Kitabın Türü:
enesbayram 
18 Mar 18:11 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, içinde 24 tane deyim ve öyküleriyle sizi karşılıyor. Güzel bir kitaptı. Kapağındaki başlık içinde deyim olduğunu gösteriyor ama içinde öykü olduğunu anlamıyorsunuz. Özellikle deyim seven kişiler varsa bu kitap tam onlara göre ya da deyim öğrenmek isteyenlere. Her bir deyim için 7-8 sayfa ayrılmış. Bu da kitabın daha çok akıcı olmasını sağlıyor. Öyküleri anlatan bir nine var ve yanındaki insanlar her deyim söylediklerinde nine de " Deyim mi Demeyim mi? " diyor. Sonra başlıyor öyküleri anlatmaya. Sonra gelsin uzak diyarlar, neşeli anlar, çaylar, börekler. :) Neyse, sözü fazla uzatmayayım. Kitap çok güzeldi. Herkese tavsiye ederim.