Düşünmek Farzdır

9,7/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
7 beğeni  · 
771 gösterim
Müslümanlar inanırlar ki düşünmek bizatihi vahiy yoluyla gelen haberlerin bize hatırlattığı (zikr) ve emrettiği bir hadisedir. Değil mi ki vahyin taşıdığı haberler, bireysel ve toplumsal yaşamımızı düzenlememiz, dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmemiz için rehberdir. O zaman akil ve baliğ olur olmaz, yapmaya başlayacağımız ilk iş, vahiy üzerinde düşünmektedir.

İslami anlayışta düşünce kesintisiz bir süreçtir. Vahiy Müslümanlar için akla rehber olan bir kaynaktır. Hayatımızı yönlendiren, sorunlarımızı çözen, dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıran öneriler bütünüdür. Bizi düşündüre düşündüre çizdiği müstakim yol (din)da yürütür, bilinci yitirmemiz için sürekli uyarır, diri tutar.

Ancak dünya hayatının çok karmaşık ilişkileri, problemleri vardır. Akıl da bir kere düşünmeyi, faal olmayı şiar edindi mi olmadık sorunlar üretebilir. İşte vahyin cevap vermediği, insana bilhassa bıraktığı, akla terk ettiği, yahut vahiy cevap verdiğihalde, bizim bu cevabı bulamadığımız durumlarda, biz Müslümanlar ne yaparız, ne yapmalıyız?

Böylesi sorunlar karşısında yine ilk girişimimiz düşünmek yönünde olacaktır. Yani şu düşünme işi, açıkçası, Müslüman kaldıkça, ölene dek peşimizi bırakmayacaktır. Değil mi ki insan yaratılmamızın ayırt edici özelliği düşünmektir. Değil mi ki ölene dek insanız.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753520836
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa bilgiç 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Metin Önal Mengüşoğlu, "Düşünmek Farzdır" kitabında bizlere aklı kullanmanın önemini ayet ve hadislerle anlatıyor. Akıl ve düşünce hakkında yanlış kanaate varmış kimi geleneksel çevreleri eleştiren Mengüşoğlu, tarihten ve tanınmış şahsiyetlerden örnekler vererek ufkumuzu açıyor. Toplumda yanlış anlaşılan "düşünme" eylemini derinlemesine ele alan yazar, emperyalizmin maksatlı planlarının sonucu olarak günümüzde düşüncenin pasif ve gereksiz bir iş olarak görüldüğünü kaydediyor. Bu mükemmel eseri her genç kardeşimin okumasını öneriyorum. Hacim olarak küçük derinlik ve nitelik olarak oldukça büyük bir yere sahip olan bu kitap mutlaka kütüphanenizde bulunmalı.