Ebu’l A’la Mevdudi Tavsiyeler

9,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
16 gösterim
20. yüzyılın başlarında dünyaya gelen daha 17’sinde gazete çıkarmaya başlayan, yeni bir ülkenin doğuşu ve şekillenmesinde rol alan ve 20. yüzyılın sonlarında vefat eden bir şahsiyet olan Mevdudi, fıkıh, ekonomi, siyaset, tarih, siyer, sosyoloji, kültür tarihi ve Kur'an ilimleriyle ilgili önemli eserler yazdı ve bu eserleri dünyanın neredeyse bütün dillerine çevrildi.Tavsiyeler eseri, Mevdudi’nin bu eserleri analiz edilerek hazırlanan bir eserdir.
Mevdudi’nin en önemli yönlerinden biri kendi çağını çok iyi okumasıdır. Çağın sorunlarına islami perspektif ile çözümler getirmesidir. Bu manada Mevdudi’nin kendi döneminde yaptığı çözümleme ve mücadele bugün için yol göstericidir.Tavsiyeler eseri, Mevdudi’nin fikirlerinin özünü barındıran bir eserdir.
Müslüman gençliğin kendi çağının sahabe ufkunu yakalaması için Mevdudi ve diğer islam düşünürlerinin eserlerinden ve görüşlerinden istifade etmesi gerekir. Mevdudi’nin gençliğe yaptığı çağrı bu meyanda çok önemlidir. "Ey gençler! Size nasihatim gelecek asrı İslam asrı kılmanızdır. Çünkü Batı medeniyeti çöküşün eşiğindedir. Komünizm de Kapitalizm de peyderpey çökecektir. Bu çöküşlerden sonra dünyada bir boşluk meydana gelecektir. Bu boşluğu da İslam'dan başka bir güç dolduramayacaktır.” Tavsiyeler eseri, bu gençliğin donanımına katkı sağlamak için hazırlanmıştır.
Mevdudi, seçkin bir alim, uzak görüşlü bir devlet adamı, gönülleri etkileyen bir hatip, ikna edici ve verimli bir yazar, bilgili bir hukukçu, birinci sınıf bir organizatör, korkusuz, boyun eğmeyen bir lider, iyi bir iktisatçıdır. Eserleri okunduğunda ilmi derinliği ve çok yönlülüğü daha iyi anlaşılacaktır. Tavsiyeler eseri, Mevdudi’nin eserleri ile buluşmaya vesile olacak bir çalışmadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9786059322362
 • Yayınevi:
  Festival Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nazlı can Güneş 
19 Mar 14:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalizmin kölesi olmuşuz.O kadar aç insan varken ünlüler bir ayakkabıya bile o kadar para veriyor.Hiç mi acıma duygusu yok sizde?kapitalizm bizim dinimizi unutturup bizi kendine köle yapıyor.Biz Amerikalıları zengin olarak biliyoruz .Ama onlarca aç insan var.Çünkü televizyon sadece zenginleri gösteriyor.Kapitalizm düşmanımız .onu yeneceğiz.Dinimizi kaybetmeyeceğiz.Kapitalizmin kölesi olmmamaya çalışın.