Ferhat Özbadem

Ferhat Özbadem

Yazar
8.5/10
238 Kişi
·
1.178
Okunma
·
28
Beğeni
·
1.644
Gösterim
Adı:
Ferhat Özbadem
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adıyaman, Türkiye, 1979
1979 yılında Adıyaman'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.
"Tevhid, adalet ve özgürlüğün hakim olduğu bir hayal kur. Çoçukların ölmediği bir dünyanın hayalini kur. Sınırsız ve sınıfsız bir dünyanın, esenlik yurdunun hayalini kur. Emperyalizmin, kapitalizmin siyonizmin ve diğer izmlerin olmadığı bir dünyanın hayalini kur. Sakın hayallerini kirletme."
Ferhat Özbadem
Sayfa 86 - Sude
" Ben Avrupa'ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar.
Hemde Batı' nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına."
.
104 syf.
·1 günde·10/10
italyanların hayalini kurduğu sömürgenin Osmanlı Devleti'nin Sultanı Abdülhamid Han tarafından engellenişi bitmişti. Yıl 1911 Sultan tahttan indirilmiş, ülkenin yıkımına başlanmıştı. italyanlar sömürge hayalleri ile Libya'ya saldırmış. Karşılarında ise 20 yıl direnecek bir güç beklemiyorlardı. İşte o hareketin lideri Ömer Muhtar. Allah rahmet eylesin.
Elinde boya tenekesi ile duvarlara yazarsın "Hayat iman ve cihad" Ve haykırırsın gelecek nesillere "Şehadet Bir çağrıdır tüm nesillere çağlara" Kardeşin kardeşe kaldırıldığı soğuk bir şubat gününde..Yüz yüze vuruşamayan kalleşlerin namlu ucuna düşersin bir pusuda... Sonra bir damla kanın düşer bir cami avlusundaki soğuk bir mermere.... Ve bir neslin Şehadet aşkına sebep olur o bir damla kan... (23 Şubat 1979 El- Fatiha)
96 syf.
Malcolm x e olan hayranlığımdan dolayı aldığım bi hediyeydi bu kitap. Kitabı aldığımda söylediğim söz şu;
-Bana bir daha sayfa sayısı az olan bir kitap alma.
Kitabı okuduktan sonra ‘iyi konuşmayı bilenler kısa ve öz konuşur’ sözünü tekrar anımsadım.
Hepimizin kitap okuduğu zaman altını çizdiği küçük notlar aldığı oluyor muhakkak.(Bazen 800 900 sayfalık kitap okuruz fakat dikkatimizi çeken, bize ders veren, etkileyen bir söz bulamayız. Bize hiçbir şey katmaz.) Bu kitapta altının renkli kalemle çizilmesi gereken kayda değer çok şey var. İslamiyetin güzelliğini, adaletini, özgürlüğünü, tek bir ırka değil tüm insanlığa hitap ettiğini çok güzel anlatan bir biyografi kitabı. Malcolm X davası İslam’dır ve O davasında sadık biridir. Hepimizin örnek alması gereken bir kişidir O.
96 syf.
·1 günde
Malcolm X'i ilk kez bu kitap sayesinde tanıdım, tanıştım ve çok geç kalınmış olsa da bir hayran daha kazandığını söylemek isterim..
Doğrusu okuduğum biyografi kitaplarının en övgüye layık olanlarından birisi diyebilirim. Zira yaşanan olaylar silsilesinin içinde kendisini çok küçük yaşta bulmuş olması, onu daha hareketli ve zorlu bir hayat serüveninin beklediğinin ön izlenimini veriyordu.
Eminim bir çoğunuzun bildiği şeylerdir bunlar; altı yaşında babasını kaybettiği, onüç yaşında annesinin akıl hastanesine yatırıldığı, kendisinin bakıcı bir aileye verilmesi gibi üzücü şeyler... Bunların üzerine yaşadığı coğrafya, siyahi olduğu için onu içine almıyordu.. Aslında hayatındaki tüm sorunların sebebini bu çekiyordu; siyah bir ten! Amerika da ölmemek için köle olmak onların seçimi değildi. Mecburiyetti. Daha doğrusu ırkçılığa seçilmiş bir ırktılar, 'onların gözünde'.
Dışlanmışlığın verdiği eziklik onu kötü yollara itti ve uyuşturucu satmaya ve hırsızlık yapmaya başladı. Bunları o kadar benimsemişti ki askere gitmemek için akli hasta rolüne  bile girmişti... Sonunda yapmış olduğu bir hırsızlıktan ötürü kendisini hapishane de bulmuştu.
Uhrevi ve manevi yönleri zayıftı, duyduğu ve öğrendiği tüm tanrılara sövüyordu, zira İnanç değerlerinden yoksundu. Zaman içerisinde kitaplarla tanıştı, kendini okumaya ve öğrenmeye kaptırdı. Okudukça eksik olduğunu hissediyor ve daha bir hevesle kendini kitapların dünyasına bıraktığı bir zaman da ablası ile yapmış olduğu bir konuşma onun hayatını baştan değiştireceğinden habersizdi.
Zencileri benimseyen ve koruması altına almak isteyen, kendini Allah'ın peygamberi olarak tanıtan biri çıkmıştı. Ve şöyle söylüyordu:
- İslam siyah adamın gerçek dinidir. Kurtuluş bu dini kabul etmektedir. Cennet ve cehennem bu dünyadadır. Ve biz Tanrının çocukları, şeytanın çocukları olan beyaz adamdan bu dünyada hesap sorup kendi cennetimizi kuracağız, diyordu.
Bu sözlerden çok etkilenen Malcolm, öğrendiği yarım yamalak bilgiler ile İslamiyeti benimsedi. Hapisten çıkar çıkmaz namaz kılmaya ve diğer öğretileri de yerine getirmeye başladı. Şöyle bir en baştan en sona kadar gelişen ve değişen sürece bakarsak eğer Malcolm için ne kadar çok şeyin değiştiğini görmek mümkün! Her insan için bir dönüm noktası vardır; bunu değiştirmek yada eskisi gibi devam ettirmek yine insan iradesine kalmıştır.. O değiştirenlerden ve gerçeğin peşinden gitmeyi, doğruyu öğrenmeyi, hakkını aramayı, adaleti kendisi ve onun gibiler için bulmayı seçti. Kısa zamanda çok yol kateden Malcolm, kendince doğru bildiği öğretileri yaymaya, insanları aydınlatmaya başladı.. Kısa bir zaman sonra da kendisini islamiyetle tanıştırdığı yalancı peygamberin yanından ayrıldı.
En doğru islamiyeti bilmek görmek için hacca gitmeye kadar verdi. Gerçekten gitmekle ne güzel bir karar verdiğini, gördüğü muhteşem manzaradan anladı. Her çeşit insanın bir arada Allah için, onun rızası için toplandığı bu mübarek topraklarda onun yapmış olduğu büyük bir yanlışı yüzüne vurmuş oldu. Beyazlara karşı hep bir tavır takınan, düşmanca yaklaşan ve hep önyargılı olan Malcolm, bu düşüncelerden sıyrıldı, hoşgörü sahibi bir Müslüman olmayı başardı. Hac görevini tamamladıktan sonra da birçok afrika ülkesini gezdi. Oradaki insanlarla iç içe olmayı ve bildiklerini onlara da aktarmak istiyordu. Çünkü öğrenilenin paylaştıkça çoğalacak fikirleri ortaya çıkaracağını söylerdi ve şöyle devam ederdi: Kimseye öğretmediğin bilgi ancak bir yüktür. Sürekli yükünü hafiflet. Bu öğrendiklerini de mutlaka birine öğret.
Gerçek İslamiyetle de tanışan Malcolm, birçok insani ve toplumsal konuları ele alarak, ırkçılık yapan coğrafya da büyük bir farkındalık yarattı; gerek siyahi ırka gerek müslüman siyahiler açısından büyük bir dava adamı olmayı başardı. Ve izleri taa bugünlere ulaştı. Müslümanlara örnek bir bireydi oldu. Son yapmış olduğu bir konferans sonrasında suikast sonuçun da vücuda isabet eden 21 mermi ölümüne neden oldu. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.

Şimdi diyeceksiniz ki kitabı aynen yazdın, biz ne okuyacağız? Affınıza mağruren içimden böyle yazmak geldi ve okuduklarımı yine nasıl yazılmışsa öyle anlatmak istedim sizlere. İnceleme konusun da pek becerikli olduğumda söylenemez. O yüzden beklentilerinizi aşağı da tutun benden yana..
Son olarak insanların hayat tarzları, dış görünüşleri, fikirleri, diplomaları, okudukları, inançları sizleri yanıltmasın. Bunlar insanın kalbini ve  doğru insan, yanlış insan olduğunu göstermez. Hayatta sadece iyi insanlar ve kötü insanlar vardır..
128 syf.
·1 günde·10/10
Tek solukta bitti. Allah'ın rızasını kazanmak için harcanmış bir ömür. En sıkıntılı dönemlerde verilmiş büyük gayretler ve çalışmalar. Allah razı olsun. Mekanı cennet olsun.
120 syf.
·2 günde
1873'ten 1936'ya...
Kesinlikle 120 sayfaya sığdırılması mümkün olmayan bir hayat. Senelerin niceliğinden değil; niteliğinden...
Boş kaldığı zaman, yorulduğundan
(Tevakkuf yok seninçün, daimî bir seyre tâbisin.)..

Emrolunduğu gibi dosdoğru olmaya çabaladığından
(Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım:
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!)...

Kur'ân'ın izinde, O'nun hizmetinde, yanlışa düşmekten imtina ederek yoluna bakma inadından
(Anadolu'da ibadetin Türkçeleştirilmesi tartışılıyor. Şimdi ben bu meali verirsem ve bastırırlarsa, namazlarda meali Türkçe okuyacaklar. Ben o zaman Allah'ımın huzuruna çıkamam ve Peygamber’imin yüzüne bakamam. Bu fitneye alet olamam. (...) Hastalığım ilerliyor. Eğer bir vesile Anadolu'ya dönebilirsem meali burada İhsan Efendi'ye bırakacağım. Tekrar Mısır'a dönme imkânım olursa meali notlandırıp son şeklini vereceğim. Yok, eğer ömrüm vefa etmez geri dönemezsem meali yakmasını isteyeceğim. - s. 101)...

Mehmed Âkif herhangi bir şair değil; eş-şair.. O sayfalarca haykırmak istediklerini tek kıtayla anlattı. Ama anlamak isteyenler için kıtalar sayfalarca açıklandı. O yüzden bu kitap küçük bir başlangıç olmalı..

Tabii ki yazarımız bunun farkında olarak tabiri caizse ağzımıza bir parmak bal çalmış bu seriyle. Allah razı olsun çalışmalarından ötürü..

"Mehmet Akif" Ferhat Özbadem'in "Öncülerin İzinde" serlevhası kapsamında kaleme aldığı kitapların 7.'si imiş. Kitaplarını ortaokul/lise çağındaki gençler için yazdığına dair bi bilgi okumadım aslında. Sanırım gerek inceliklerinden gerek çok kapsamlı yazılmamalarından vs. yola çıkarak bu yönde bi önyargıya varmıştım. Yanıldım diyemem ama çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Çünkü fazlasıyla kendimi eksik gördüğüm bi konu 'dava insanlarının hayatları'. Konu, şiirlerine en fazla aşina olduğumuz Mehmed Âkif olsa bile durum vahim(di) benden yana. Ama çok şükür bu ay düşünüp uygulanan etkinlik vesilesiyle Mehmed Âkif'i tanımak için adım atmış olduk. (Teşekkürlerimi sunuyorum Burak Hocam)
- İletide biçok tavsiye kitap mevcut, göz atmak isterseniz; ( #73989455 ) -

Bu seriyi komşu kız kardeşlerimi düşünerek edinmiştim. Onlara da teklif ettiğimde beni kırmadılar sağ olsunlar, birlikte okumaya başladık. Tabii onlar bahane, benim nemalanmam şahane oldu :)

Kelâm noksan, kalem n'etsin.. Sonuca gelelim: Benim gibi bîhaberseniz öncülerin hayatlarından, başlangıç için önermekte mahsur görmüyorum. Önce okumanızı sonra da çevrenizdeki bîhaberlere okutmanızı tavsiye ediyorum..
Saygılar, hürmetler...
96 syf.
·Puan vermedi
Kitap Malcolm X'in hayatından ziyade fikirleri ve düşüncelerini ön plana çıkarıyor . Amerika da yaşayan ve kendine İslam'ın Peygamberi diyen bir adamın, İslam'ı yanlızca Irkçılığa maruz kalan siyahilerin dini gibi anlatması ve Malcolm ' un bundan etkilenmesi söz konusu işleniyor. Ardından inandığı bu dini konferanslara yaymaya çalışan bir adamın daha sonra Gerçek İslam ile tanışıp fikirlerini ve düşüncelerini beyan etmesi ile devam ediyor.
Kitap ile ilgili aklıma kazınan Malcolm X'in sözleri şunlar ;
- Çocukların ölmediği bir dünya düşlüyorum.
-Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.
- Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter.
-İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.

Şimdiden iyi okumalar
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İtalyan işgal kuvvetleri komutanının "adamlarınıza ne zaman teslim olma çağrısı yapacaksınız?" sorusu üzerine Ömer Muhtar şöyle cevap verdi: " inançlı ve haklı olan insanlar asla teslim olmazlar. Biz ya zafer kazanırız ya da şehit olup cennete gideriz. Bizim lügatimizde teslim olmak gibi bir kelime yok. Bu direniş burada bitmeyecek. Bizden sonra gelenlerde direnecek, onlardan sonra gelenlerde. Sizi bu topraklardan atana kadar bu direniş devam edecek. Benim durumuma gelince ben beni idam edecek olan zalimlerden daha uzun yaşayacağım. Allah ne güzel vekildir."

Ferhat Özbadem tarafından yazılan öncülerin izinde serisinin 14. Kitabıdır.

Çöl Arslanı olarak bildiğimiz Ömer Muhtar'ın doğumundan idam edilmesine kadar geçen süreyi yüzeysel bir dille anlatmıştır.
Kitapta yer yer Ömer muhtarın yaptığı sohbetlere ve anılarına da yer verilmiştir.


İtalyanların Libya'yı işgaline karşı ülkesini savunan Senusi hareketinin lideri Ömer Muhtar aynı zamanda Trablusgarp Cephesinde Fevzi Paşa ile birlikte savaşmış ve Osmanlı'nın İtalyanlarla yaptığı Uşi Antlaşması'ndan sonra Libya ile ilişkisinin kesilmesi üzerine hareketin kumandanlığını üstlenmiştir . 22 yıl boyunca cephede savaşan Ömer Muhtar 11 Eylül 1931 yılında Seyit Rafi'nin kabrini ziyareti sırasında pusuya düşürülerek yakalanmış ve toplama kampındaki Libyalıların önünde idam edilmiştir .

İyi okumalar dilerim :)
96 syf.
·10/10
Malcolm X hakkında okuduğum ilk kitap buydu.Kitapta Amerika'da yapılan siyahi ırkçılığından tutun,İslamiyet hakkındaki yalnış düşüncelere kadar pek çok önemli konuya değinmekte...
Malcolm hakkında hep olumlu düşünceler duymama rağmen hayatının çok zor olduğunu hatta yasadışı pek çok işe bulaştığını bile bilmiyordum.Kitapta bu kısımları okurken küçük çaplı şok geçirmedim değil.Ama malcolm'un hayatı ile ilgili kitaplara baktığımda yabancı toplumların onun hakkında yazdığı sayfalarca kitap olmasına rağmen ülkemizde kendisi hakkında çok az kitap yazıldığı bilgisini de fark ettim.Kitabın sonuna yaklaştığımda kurşunlanarak öldüğü gerçeği bana cidden çok ağır geldi.
Malcolm X kesinlikle bilinmesi gereken bir düşünür,islam savunucusu ve AVUKATTIR.
İyi akşamlar 1k ailesi...
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Boks kariyerinde zirveye tırmanan genç CassiusClay.
Her zaman doğru olduğuna inandığı şeyi yapan cesur bir siyah Müslüman boksör
O sadece ringlerde yumruklarını konuşturan başarılı bir sporcu değildi
Gerçek bir boks efsanesi olarak ringlere, bütün mazlumların, bütün ezilenlerin ve hor görülenlerin sevgilisi olarak veda etti. Sadece bir sporcu olarak değil, müthiş bir insan olarak da milyonlarca gence örnek oldu..
Bu kitabı okuyana kadar kulaktan dolma şeylerle kendisini tanıdığım biriydi fakat bu kitaptan sonra bu muazzam şahsiyeti bu kadar geç tanımış olmakta ayrı üzdü beni
Allah Ondan Razı Olsun

Yazarın biyografisi

Adı:
Ferhat Özbadem
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adıyaman, Türkiye, 1979
1979 yılında Adıyaman'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 1.178 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 303 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.