Malcom X (Tavsiyeler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2408
Gösterim
Adı:
Malcom X
Alt başlık:
Tavsiyeler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059322386
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Festival Yayıncılık
Baskılar:
Malcom X
Malcolm X
Siyahi bir adam sözünde durarak cennete doğru yol alırken hem siyahilere hem beyaz adamlara nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğretmişti. Bazı hayatlar edebidir, bazı hayatlar tiyatraldır, bazı hayatlar sinemasaldır, bazı hayatlar eylemseldir ve bazı hayatlar hepsi bir aradadır. İşte Malkolm X’in hayatı da böyle bir hayattır. Tavsiyeler eseri, bu doludizgin ve aksiyon dolu hayattan damıtılan fikirlerden meydana gelmiştir. Malkolm X’iayrıca seviyoruz. Bu sevgimizin ifadesi olarak Malkolm X’i en yakın çevremizden başlayarak ulaşabildiğimiz her insana tanıtmamız gerektiğine olan inancımızın bir sonucu olarak Tavsiyeler eseri ortaya çıkmıştır. Bir taş at. Bir taş daha at. Bir şiir ateşle. Bir yumruk yükselt. Sesini yükselt. Gökyüzüne bak, bulutlara bak, yıldızlara bak. Sonsuzluğu hisset. Gökten gelene bak. Anlamaya çalış. Göğe bakan gözün ışıldasın. Güneşe bak.Tavsiyeler eseri göğe bakmayı anlatan bir eserdir.
96 syf.
Malcolm x e olan hayranlığımdan dolayı aldığım bi hediyeydi bu kitap. Kitabı aldığımda söylediğim söz şu;
-Bana bir daha sayfa sayısı az olan bir kitap alma.
Kitabı okuduktan sonra ‘iyi konuşmayı bilenler kısa ve öz konuşur’ sözünü tekrar anımsadım.
Hepimizin kitap okuduğu zaman altını çizdiği küçük notlar aldığı oluyor muhakkak.(Bazen 800 900 sayfalık kitap okuruz fakat dikkatimizi çeken, bize ders veren, etkileyen bir söz bulamayız. Bize hiçbir şey katmaz.) Bu kitapta altının renkli kalemle çizilmesi gereken kayda değer çok şey var. İslamiyetin güzelliğini, adaletini, özgürlüğünü, tek bir ırka değil tüm insanlığa hitap ettiğini çok güzel anlatan bir biyografi kitabı. Malcolm X davası İslam’dır ve O davasında sadık biridir. Hepimizin örnek alması gereken bir kişidir O.
96 syf.
·1 günde
Malcolm X'i ilk kez bu kitap sayesinde tanıdım, tanıştım ve çok geç kalınmış olsa da bir hayran daha kazandığını söylemek isterim..
Doğrusu okuduğum biyografi kitaplarının en övgüye layık olanlarından birisi diyebilirim. Zira yaşanan olaylar silsilesinin içinde kendisini çok küçük yaşta bulmuş olması, onu daha hareketli ve zorlu bir hayat serüveninin beklediğinin ön izlenimini veriyordu.
Eminim bir çoğunuzun bildiği şeylerdir bunlar; altı yaşında babasını kaybettiği, onüç yaşında annesinin akıl hastanesine yatırıldığı, kendisinin bakıcı bir aileye verilmesi gibi üzücü şeyler... Bunların üzerine yaşadığı coğrafya, siyahi olduğu için onu içine almıyordu.. Aslında hayatındaki tüm sorunların sebebini bu çekiyordu; siyah bir ten! Amerika da ölmemek için köle olmak onların seçimi değildi. Mecburiyetti. Daha doğrusu ırkçılığa seçilmiş bir ırktılar, 'onların gözünde'.
Dışlanmışlığın verdiği eziklik onu kötü yollara itti ve uyuşturucu satmaya ve hırsızlık yapmaya başladı. Bunları o kadar benimsemişti ki askere gitmemek için akli hasta rolüne  bile girmişti... Sonunda yapmış olduğu bir hırsızlıktan ötürü kendisini hapishane de bulmuştu.
Uhrevi ve manevi yönleri zayıftı, duyduğu ve öğrendiği tüm tanrılara sövüyordu, zira İnanç değerlerinden yoksundu. Zaman içerisinde kitaplarla tanıştı, kendini okumaya ve öğrenmeye kaptırdı. Okudukça eksik olduğunu hissediyor ve daha bir hevesle kendini kitapların dünyasına bıraktığı bir zaman da ablası ile yapmış olduğu bir konuşma onun hayatını baştan değiştireceğinden habersizdi.
Zencileri benimseyen ve koruması altına almak isteyen, kendini Allah'ın peygamberi olarak tanıtan biri çıkmıştı. Ve şöyle söylüyordu:
- İslam siyah adamın gerçek dinidir. Kurtuluş bu dini kabul etmektedir. Cennet ve cehennem bu dünyadadır. Ve biz Tanrının çocukları, şeytanın çocukları olan beyaz adamdan bu dünyada hesap sorup kendi cennetimizi kuracağız, diyordu.
Bu sözlerden çok etkilenen Malcolm, öğrendiği yarım yamalak bilgiler ile İslamiyeti benimsedi. Hapisten çıkar çıkmaz namaz kılmaya ve diğer öğretileri de yerine getirmeye başladı. Şöyle bir en baştan en sona kadar gelişen ve değişen sürece bakarsak eğer Malcolm için ne kadar çok şeyin değiştiğini görmek mümkün! Her insan için bir dönüm noktası vardır; bunu değiştirmek yada eskisi gibi devam ettirmek yine insan iradesine kalmıştır.. O değiştirenlerden ve gerçeğin peşinden gitmeyi, doğruyu öğrenmeyi, hakkını aramayı, adaleti kendisi ve onun gibiler için bulmayı seçti. Kısa zamanda çok yol kateden Malcolm, kendince doğru bildiği öğretileri yaymaya, insanları aydınlatmaya başladı.. Kısa bir zaman sonra da kendisini islamiyetle tanıştırdığı yalancı peygamberin yanından ayrıldı.
En doğru islamiyeti bilmek görmek için hacca gitmeye kadar verdi. Gerçekten gitmekle ne güzel bir karar verdiğini, gördüğü muhteşem manzaradan anladı. Her çeşit insanın bir arada Allah için, onun rızası için toplandığı bu mübarek topraklarda onun yapmış olduğu büyük bir yanlışı yüzüne vurmuş oldu. Beyazlara karşı hep bir tavır takınan, düşmanca yaklaşan ve hep önyargılı olan Malcolm, bu düşüncelerden sıyrıldı, hoşgörü sahibi bir Müslüman olmayı başardı. Hac görevini tamamladıktan sonra da birçok afrika ülkesini gezdi. Oradaki insanlarla iç içe olmayı ve bildiklerini onlara da aktarmak istiyordu. Çünkü öğrenilenin paylaştıkça çoğalacak fikirleri ortaya çıkaracağını söylerdi ve şöyle devam ederdi: Kimseye öğretmediğin bilgi ancak bir yüktür. Sürekli yükünü hafiflet. Bu öğrendiklerini de mutlaka birine öğret.
Gerçek İslamiyetle de tanışan Malcolm, birçok insani ve toplumsal konuları ele alarak, ırkçılık yapan coğrafya da büyük bir farkındalık yarattı; gerek siyahi ırka gerek müslüman siyahiler açısından büyük bir dava adamı olmayı başardı. Ve izleri taa bugünlere ulaştı. Müslümanlara örnek bir bireydi oldu. Son yapmış olduğu bir konferans sonrasında suikast sonuçun da vücuda isabet eden 21 mermi ölümüne neden oldu. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.

Şimdi diyeceksiniz ki kitabı aynen yazdın, biz ne okuyacağız? Affınıza mağruren içimden böyle yazmak geldi ve okuduklarımı yine nasıl yazılmışsa öyle anlatmak istedim sizlere. İnceleme konusun da pek becerikli olduğumda söylenemez. O yüzden beklentilerinizi aşağı da tutun benden yana..
Son olarak insanların hayat tarzları, dış görünüşleri, fikirleri, diplomaları, okudukları, inançları sizleri yanıltmasın. Bunlar insanın kalbini ve  doğru insan, yanlış insan olduğunu göstermez. Hayatta sadece iyi insanlar ve kötü insanlar vardır..
136 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kesinle harika bir kitap . Malcolm x hep merak ettiğim tadımlık ama gerçekten çok güzel bir eser . Daha derin detaylı bir kitabını okumak için sabırsızlanıyorum.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Malcolm X’in hikâyesi, sadece bir şahsın veya bir ailenin değil, tüm Siyahların, hatta Siyahlara yaptıkları ile hâlâ gündemden çıkmayan bir yönetimin küçük ölçekli ama derinlikli bir hikâyesidir.
Bazılarının “Amerika’yı titreten adam”, bazılarının “Amerika’da bir isyan çıkarabilecek veya bir isyanı bastırabilecek tek adam” dedikleri bir büyük mücadele adamının ibretlerle ve acılarla dolu bu hikâyesi, engellenemeyen bir özgürlük savaşının, ne pahasına olursa olsun hakikate ulaşma yoluna adanmış yenilmez bir iradenin, insanlık onurunun, insan dirayet ve haysiyetinin hikâyesidir...
Bu hikâye aynı zamanda, yeryüzünün her bölgesinde yaptıkları ile tüm insanlığın “yüz karası” haline gelmiş, buna rağmen kendi tarihindeki ve kendi vicdanındaki “kara”yı görmeden, vatandaşlarından bir kısmının “kara”lığına takmış süper paranoyak bir gücün, köle ticaretinden bu yana yaptıklarından hiç pişman olmadığının ve başına gelenlerden hiç ders almadığının içeriden yapılmış gözlemlere dayalı bir belgesidir.
Ölenin değil, öldürenin kaybettiği bir hikâye bu. Şehitlerin öldükten sonra da destansı hikâyeleriyle mücadeleye devam ettiklerini gösteren bu kitap, bizi önemli bir insanla tanıştırıyor; çünkü Malcolm’ü anlamak, insanlığı anlamaktır.
136 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Siyahi bir adam sözünde durarak cennete doğru yol alırken hem siyahilere hem beyaz adamlara nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğretmişti. Bazı hayatlar edebidir, bazı hayatlar tiyatraldır, bazı hayatlar sinemasaldır, bazı hayatlar eylemseldir ve bazı hayatlar hepsi bir aradadır. İşte Malkolm X’in hayatı da böyle bir hayattır.
Malcolm X,Amerikan tarihinin insan hakları savunucusudur. Daha 6 yaşında iken babasını kaybeden Malcolm,hayata karşı zorunlu bir mücadelecilikle inandığı şeyler uğruna mücadeleler vermiş ve insan haklarının elde edilmesi için büyük çaba sarf etmiştir. Hac ibadeti için gittiği Mekke ziyareti vesilesiyle insanların renklerinin bir şey ifade etmediğini,asıl önemli olanın vicdan olduğunu ve vicdanların renklerinin,mezheplerinin,dillerinin olmadığını,tek farkın içlerindeki iyilik ve kötülük olduğunu fikir edinir ve ırkçılığa karşı dik duruşuyla birçok insanın düşüncelerini olumlu yönde etkiler. Malcolm X'in hikâyesi,sadece bir şahsın veya bir ailenin hikâyesi değil,ırkçılığa maruz kalan,ezilen herkesin hikâyesidir. Bu hikâye; engellenemeyen bir özgürlük savaşının,ne pahasına olursa olsun hakikate ulaşma yoluna adanmış yenilmez bir iradenin,insanlık onurunun hikâyesidir.

Irkçılık; farklılığın siyasi ve iktisadi çıkarlara dayalı,korku ve inançlardan,önyargılardan,kendi "üstünlüğü"nü bir "aşağı" yaratarak kanıtlamaya çalışmaktan ileri gelen barış karşıtı ideolojik bir araçtır. Başka bir ifadeyle,Malcolm X'in de dediği gibi "Irkçılık ideolojik bir düşünce değil,aksine psikolojik bir hastalıktır." Benlik saygısının,psikolojik bütünlüğün,iç huzurun eksikliği insanlarda bir gruba dahil olma isteği yaratabilir. Bunun nedeni ise benlik algılarını bir grup kimliğiyle güçlendirmeye ihtiyaç duymalarıdır. Bu bireyler,kendilerini ötekinin varlığına dayandırarak tanımlarlar. Gurubun üyeleri,kendi kimliklerini güçlendirmek adına diğer grubun üyelerine düşmanca tavırlar geliştirebilirler. Tarihte ırkçılık zihniyeti köleleştirmeye,soykırımlara,katliamlara ve toplum baskısına yol açmıştır. Şayet insanlar kendi etnik kökenleri bilseydi ırkçılık büsbütün ortadan kalkardı. Kromozomlarımızın yarısını annemizden,yarısını babamızdan alırız. Onlar da aynı şekilde kendi ebeveynlerinden... neticede atalarımızdan bize ulaşan bu küçük parçalar bizim etnik kökenimizi belirliyor fakat tarihte yaşanan sömürüler,göçlerden dolayı hiçbirimiz saf bir kökene ait değiliz fakat en başa dönersek hepimiz ortak bir insan ırkından geliyoruz. Taşıdığımız değerin ölçüsünü ırkımız değil,hayatta yaptıklarımız belirler.

İnsanı,insan olarak kabul etmek,insanlığın bir gereğidir. Beyaz adama karşı ezilen siyah adamın,siyah adama karşı ezilen beyaz adamın yanında olmalıyız. Bizim davamız renklere karşı değil,zulmedenlere karşı olmalı. Yaşar Kemal'in de dediği gibi bir toplum hoşgörüsü kadar güçlü,sağlam,haklıdır. Zulmü kadar zalim,zayıftır. Irkçılık ise en korkunç hastalıktır. Umuda tohum eken Malcolm X, 1965 yılında yaptığı bir konferanstan sonra suikaste uğrayarak öldürülmüştür.
136 syf.
·10/10
Hayatımda okuduğum en güzel kitap . Irkçılıkla alakalı bir kitap . Hayatı zorluklarla geçen bir insanın pes etmeyişini anlatıyor.O bu zorlukları fırsat bilip değerlendiriyor.
96 syf.
·Puan vermedi
Malcom X ' e dair yazılmış kitaplardan sadece biri. Özet tadında hayatını kendi dilinden anlattığı romanlaşmış bir biyografi. Hakkında hiç bilgisi olmayanlara göre, sade ve akıcı. Irkçılığın derin yaralarıyla savaşan Malcom X' in geçirdiği değişime, gerçek islamla tanışmasına şahit olmak ve ayırımı kendi zihninde yapmak adına okunası bir kitap. Ama bununla kalmayıp devamının gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle her gencin bu tarz şahsiyetler hakkında bilgisi olması gerektiğine inanıyorum.Kitaba dair ufak bir eleştirim de olacak ama. Amerika Müslüman Hareketler manifestosu kısmıyla verilen söylemler tamamen Malcom X ' e mi ait, ekleme var mı bilmiyorum, araştırılası söylemlere sahip olduğuna kanaat getirdim okurken. Gençler okurken tamamen dikkate almaz umarım diye düşünmedim değil. :) İçinde kanı deli akanlar çok ciddiye alırsa, sıkıntı olabilir zira ;)
96 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Malcolm X’ in hayatının özetinin özetinin özetini anlatmış. Çok güzel etkileyici bir kitap ama çok az ve kısa. İnsan böyle kitapların daha ayrıntılı ve uzun olmasını istiyor.
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Amerika’da siyah ve beyaz mücadelesini anlatan Malcolm X’in hikayesi. Uyuşturucu satıcılığı, barmenlik, bulaşıkçılık, boyacılık yapmış biridir. Bir gün okulda avukat olmak istediğini söyler öğretmeni sen zencisin nasıl avukat olacaksın der. Başka bir şey olmayı düşünmelisin. Ayakkabı boyacısı ya da marangoz çünkü bir zenci avukat olamaz der. Ne kadar modern denirse densin Irkçılık vardır işte.. sonra Müslümanlığı seçer ve insanları İslamiyete çağırır..
*Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.
*İyi siyah veya iyi beyaz olmak gibi bir durum yoktur. İyi veya kötü insanlar vardır.
*Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter.
*İster mermi kullansın ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.
*Tarihi değiştirebilenler, ancak ve ancak insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.
"Tevhid, adalet ve özgürlüğün hakim olduğu bir hayal kur. Çoçukların ölmediği bir dünyanın hayalini kur. Sınırsız ve sınıfsız bir dünyanın, esenlik yurdunun hayalini kur. Emperyalizmin, kapitalizmin siyonizmin ve diğer izmlerin olmadığı bir dünyanın hayalini kur. Sakın hayallerini kirletme."
Ferhat Özbadem
Sayfa 86 - Sude

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Malcom X
Alt başlık:
Tavsiyeler
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059322386
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Festival Yayıncılık
Baskılar:
Malcom X
Malcolm X
Siyahi bir adam sözünde durarak cennete doğru yol alırken hem siyahilere hem beyaz adamlara nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğretmişti. Bazı hayatlar edebidir, bazı hayatlar tiyatraldır, bazı hayatlar sinemasaldır, bazı hayatlar eylemseldir ve bazı hayatlar hepsi bir aradadır. İşte Malkolm X’in hayatı da böyle bir hayattır. Tavsiyeler eseri, bu doludizgin ve aksiyon dolu hayattan damıtılan fikirlerden meydana gelmiştir. Malkolm X’iayrıca seviyoruz. Bu sevgimizin ifadesi olarak Malkolm X’i en yakın çevremizden başlayarak ulaşabildiğimiz her insana tanıtmamız gerektiğine olan inancımızın bir sonucu olarak Tavsiyeler eseri ortaya çıkmıştır. Bir taş at. Bir taş daha at. Bir şiir ateşle. Bir yumruk yükselt. Sesini yükselt. Gökyüzüne bak, bulutlara bak, yıldızlara bak. Sonsuzluğu hisset. Gökten gelene bak. Anlamaya çalış. Göğe bakan gözün ışıldasın. Güneşe bak.Tavsiyeler eseri göğe bakmayı anlatan bir eserdir.

Kitabı okuyanlar 395 okur

  • Sürâ
  • Forza Space
  • Nesih
  • book lover
  • Rümeysa
  • Faruk
  • Ruveyda
  • Muhsin ARSLAN
  • Emine Yalçın
  • Maşallah Atalay

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.7 (22)
9
%7.2 (7)
8
%8.2 (8)
7
%7.2 (7)
6
%2.1 (2)
5
%4.1 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1 (1)