Adı:
Edebiyat Üstüne
Baskı tarihi:
1965
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dönem Yayınları
77 syf.
·4 günde
Alain diliyle ilk tanışma kitabım "Edebiyat Üstüne" oldu. Bir eleştiri, inceleme kitabı olarak kabul edebiliriz.
Alain, edebiyatın alanlarını, etkilerini tek tek inceleyip karşılaştırma yapmış. Sıkıcı eleştirmeleri, yorumları, incelemeleri unutun. İçtenlikle söylüyorum ki Mehmet Kaplan nasıl Türk Edebiyatı için mihenk taşlarından görüyorsam edebiyat alanında kesinlikle Alain'i da bu listeye dahil edebilirim. Eleştirilerini büyük bir hazla okudum.
.
.
Kitaba başlayınca her coğrafyadan, devirden, dönemden; sanat, şiir, roman ve tiyatrodan bilgileri serpilmiş sizi bekliyor bulacaksınız. Az miktarda edebiyat bilgisi olanların dahi zevkle okuyabileceği bir kitap.
Kitapta Goethe, Tolstoy, Balzac, Stendhal, Shakespeare, Homeros, La Fontaine, Flaubert, Hugo, Proust gibi yazarlar hakkında da gerçekçi incelemeler ve eleştirmeler yer alıyor.
Edebiyata ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim.
Keyifli okumalar.
Hayatta herşey gizlidir, herşey kaçar elimizden. Çünkü hayat, Shakespeare’nin de dediği gibi, düşlerle aynı kumaştan dokunmuştur.
Bilindiği gibi, zamanın yasalarına bağlıdır şiir. Okunmaktan çok
işitilmek için vardır. Var olmalıdır. Şiirde ahenk, sözcüklerin içine yerleştiği boş biçimleri belirtir. Yön verir onlara. Uyarlık — sözcüklerle ritm arasındaki uygunluk ya da uygunsuzluk — ahengi yaratır ve dikkati oraya çeker. Durmayan bir akış, şairle birlikte dinleyiciyi de alıp götürür sonunda.
Her nesir yapısı öncelikle düşünceye dayanır, düşünceyle örülür. Hareketli imgeler bu merkezin çevresinde toplanır. Düşüncenin burada maddeyi ve gövdeyi meydana getirdiği ileri sürülebilir. Okurun buradaki direnmesi yakalanamayan soyut formülleri düşüncelerle kavramaya çalışmasından gelir. Balzac’la Stendhal bunu iyi anlamışlardır, Alençon ya da Varrieres gibi şehirleri hiçbir coğrafyacının beceremeyeceği şekilde tasvir etmişlerdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Edebiyat Üstüne
Baskı tarihi:
1965
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dönem Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Özge

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0