El Turco 2. Viyana Kuşatmasının Bilinmeyen Yönleri

8,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
626 gösterim
İtalya'nın Tarento Bölgesi'nde Manzoni Dağları'nın eteklerinde Moena adında bir Türk köyü vardır. Köyün meydanında ay yıldızlı kaide üzerinde bir yeniçeri büstü bulunmaktadır. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen karnavalda köylüler, Türk milli kıyafetleri içerisinde, ellerinde ay yıldızlı bayraklarla sokaklara dökülürler.

Hiç kimsenin Türkçe, bilmediği bu köyde insanlar; büstü göstererek '' O bizim atamız, biz Türk'üz, burası da bizim Türkiye'miz!'' diyorlar.

Peki, kim bu Türk?

2. Viyana Kuşatması sırasında yararlı halde Moenalılar tarafından bulunan Osmanlı İstihbarat Subayı Balaban Ağa, bu köye yerleşmiş ve halkı haraca bağlayan derebeylere karşı başarılı bir köylü ayaklanması örgütlemiştir.

Bu belgesel romanda Balaban Ağa'nın sıradışı öyküsüyle birlikte 2. Viyana Bozgunu'nun bilinmeyen yönlerini de okuyacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786053420521
 • Yayınevi:
  Akçağ Yayınları
 • Kitabın Türü:
,..... 
18 May 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın yaptığı hataları, 2.Viyana Kuşatmasını anlatan cesurluğuyla ve fedakarlığıyla,vatan haini ilan edilse bile devleti için çalışan bir kahramanın romanı.

Fatih 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu

II. Viyana kuşatmasıyla başlıyor kitap. Kuşatmanın bilinmeyen yönleri, devletin bulunduğu hal, yöneticilerin davranışları gibi konular hakkında akıcı şekilde hikaye içinde bilgiler veriliyor. Daha sonra ise ağırlıklı olarak çağımızda ajan dediğimiz görevi icra eden bir Osmanlı yeniçerisinin kahramanlıkları ve kendini bir şekilde İtalya'da bir köyde bulmasıyla bugün adı Moena olan Türk köyü olarak da bilinen köyün yeniçeriyle birlikte yaşadığı olaylar ve köyde bugüne dek süren Türk sevgisinin kaynağı yer alıyor. Hiç sıkılmadan okunacak bir tarihi-kurgu roman.

Kitaptan 1 Alıntı

Fatih 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Herkes şunun bilincinde olmalı ki siyaset hukuka uyarsa itibar kazanır, yok hukuk siyasileşirse ortada hukuk diye bir şey kalmaz.

El Turco, Orhan YeniarasEl Turco, Orhan Yeniaras