Ertelendikçe Büyüyen

·
Okunma
·
Beğeni
·
323
Gösterim
Adı:
Ertelendikçe Büyüyen
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058191440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lakin Yayınevi
Kurdelesini bağladığı yaşamı kendisinin sanıyor insan göğsümüzün altında bir kitle var, pamuklara sarmalanmadan sürekli yere çarpılan..
72 syf.
·Puan vermedi
Ertelendikçe Büyüyen #starkyorumluyor
Bu kitabı fuar, vizeler derken çok erteledim ama erteledikçe içimde okuma hevesi büyüdü. Ne de olsa canım arkadaşımın kitabı. Tek seferde tüketmedim kitabı. Sürekli ama ara ara okudum. İçinden kendime şiirler seçtim. Aşklar, sevgiler, acılar, kederler, savaşlar, barışlar, hüzünler beğendim. Bana tüm hissettirdiklerini çok sevdim. Temasını sonbahara benzettim. Hüzün bence ağır basıyordu. Geneli lirik olmasıyla tam kalbimden vurdu. Lirik şiir benim için bir başkadır çünkü. Ayrıca bu kitap bir isyanın sesiydi.
Son olarak içinde bir şey gördüm. En sonunda şöyle diyordu: “Yazdığı kitabın güzel olması, kalbinin de güzel olacağı anlamına mı gelir?” Ne güzel bir söz değil mi? Ve evet, evet dostum. Seni tanımasam da buna inanırdım. Böyle güzel bir kitap yazan birinin kalbi nasıl kötü olsun ki? Ve evet, seni az çok tanıyorum. Kalbin kadar güzel ve özel bir kitap yazmışsın. Seni kutluyor ve nice güzel ve özel kitaplarını bekliyorum. Ve biliyor musun? İyi ki yazmışsın be!
72 syf.
·1 günde·Beğendi
Aslinda şiirle fazla aram yoktur. Çok fazla şiir kitabı okumazdım. Ama bu yazarın kitabını instagramda ilk denk geldiğimde merak edip aldım. İyikide almışım şiirler çok hoşuma gitti. Ayrıca kapak tasarımı ve kitabın adı da çok ilgimi çekti. Şiir kitabini beğendigim için yazarin diğer kitaplarınıda inceledim. Gecelik ve Hüznün Karargahi kitaplarıni aldım. En kısa sürede okumaya başlayacağım.... Osman Palabıyık
72 syf.
·2 günde·10/10 puan
Önce bir itirafla başlamalıyım yoruma. Yazarın kitabı yeni çıktığında daha yeni kitap çıkarmamış mıydı ve şair miydi diye şaşırdım meğerse Osman Palabıyığı Doğukan İşlerle karıştırmışım :)) Ne alaka derseniz hiç bilmiyorum. Doğukan İşleri de Kekeme Hamlet korosu çıktığında ilgimi çektiği için ordan hatırımda kalmış. Nasıl olup da ikisini birbirine karıştırdım bilmiyorum ara sıra çok saf ve dikkatsiz olabiliyorum. En belirgin özelliğim :)
İtirafımı yaptıktan sonra kitaba geçebilirim. Bu kadarını beklemiyordum açıkçası çok iyi, çok çok iyi demeliyim. Çok genç bir şair kazanmışız şanslıyız. Fakat şairlerin kendisi ne kadar şanslı bilemiyorum. Bunca acıyı bu kadar somut hale getirebilmek, acıları dokunulabilir kılmak, acılardan beslenmek çok zor olsa gerek. Benim için bir Şükrü Erbaş vardır. Zirvededir. Sonra Oruç Aruoba vardır mesalâ. Okuduğum şiirlerde onun verdiği duyguyu ararım illaki. Yani sayılıdır okuduğum şairler, bir elin parmaklarını geçmez. Ama Osman Palabıyığı da ilave ettim artık. Şair hakkında bilgi sahibi olmayınca emin olmadan almıştım kitabı ama iyi ki almışım diyorum. Bunca kitabın ve yazarın içinden sıyrılıp çok iyi yerlere gelmesin isterim.
Bunu hakettiğini düşündüm kitabı okurken. Yolu açık olsun, kıymet bilen samimi okuru çok olsun diyelim.
Ertelendikçe Büyüyen Osman Palabıyık
tehlikenin eşiğine sırtını dayamış
bir kimlik sorunu çekiyor içim.
denizle vapur arasında
vapurla deniz arasında.
ancak ahşap bir pencerenin ardında
kısık kelimelerle darlanıyorum.
bulursanız sesimi, haber verin!
ve şöyle seslenin:
"sermayesi gözyaşı olan insan kaderini yitirdi mi vardığı yerin bir önemi kalmıyor"
Osman Palabıyık
Sayfa 14 - Lakin Yayınları
demir levhalar gibi kaplarken,
hayatımızı trafik
ritim hatırlatıyor varlığımızın içindekini
demir levhalar, beton binalar,
rüzgara uğrayanlar, çalılara takılanlar,
sesine kuş konanlar,
takılanlar. lar.lar.lar.lar.lar.lar.
varlığını unutanlar.
Osman Palabıyık
Sayfa 46 - Lakin Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ertelendikçe Büyüyen
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058191440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lakin Yayınevi
Kurdelesini bağladığı yaşamı kendisinin sanıyor insan göğsümüzün altında bir kitle var, pamuklara sarmalanmadan sürekli yere çarpılan..

Kitabı okuyanlar 31 okur

  • zeynep hazal kaplan
  • Mücahit BAL
  • RBK
  • Thanatos
  • Kübra Aydın
  • ipek
  • Hanife Tek
  • Müşkülpesent
  • Gülsen Durmus
  • Eda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (6)
9
%0
8
%10 (1)
7
%20 (2)
6
%0
5
%10 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0