Somut Yaşam

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
370 gösterim
Marguerite Duras, Türk okurunun yakından tanıdığı, yapıtlarını severek okuduğu bir yazar. Fransız edebiyatının unutulmaz kalemlerinden biri. Duras, başından beri yazıda müziği arayıp bulmuş ender sanatçılardan. "Somut Yaşam"da da her zamanki ince duyarlılığıyla, yine aşk, kadın-erkek ilişkisi, günlük yaşamın güçlükleri, yazın gibi konulara ustaca değiniyor. "Metinlerin hiçbiri, ele alınan konuda genel olarak düşündüklerimi yansıtmaz," diyor. "Çünkü toplumsal haksızlığın dışında hiçbir konuda hiçbir şey düşünmem genellikle. Ama tasarlanmış ya da yazılmakta olan hiçbir kitapsal oluşum, "Somut Yaşam"ın şu yüzer gezer yazımını, birlikte yaşadığımız şu zaman dilminde, benimle ben, sizinle ben arasındaki şu gidiş-geliş- leri içeremezdi." (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9789755106991
 • Orijinal Adı:
  La Vie Materielle
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

T.D. 
07 Mar 20:30 · Kitabı okudu

Şarkı söyleyişinizi ya da konuşmanızı dinlemek üzere para verenler,yaşayabilmek için 'alt etmeniz' gereken düşmanlardır.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
02 Mar 18:56 · Kitabı okudu

Öyküm falan yok. Tıpkı yaşamımın olmayışı gibi. Öyküm her gün, her günün her anında,yaşamın şimdiki zamanında toz olup gidiyor ve hani şu:'yaşamımız' denen şeyin ne olduğunu açık seçik görebilme olanağım yok. Yalnız ölüm düşüncesi beni derleyip toparlıyor. Öteden beri, herhangi bir yaşayış biçimine yaklaşabilmek olanağından yoksunmuşum gibi yaşadım. İnsanların yaşamlarını anlatırken dayandıkları şey nedir, merak ediyorum.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
02 Mar 18:11 · Kitabı okudu

Bir erkek davranışını sessizlikle anlatmak çok daha zordur, çok daha yapaydır, çünkü erkekler sessizlik değildirler. Eskiden, çok çok eskiden, binlerce yıldan beri,sessizlik kadın demektir. Dolayısıyla, edebiyat da kadın demektir. İster kadınlardan söz edilsin, ister kadınların kendileri edebiyata el atsın,kadınlardır edebiyat,

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
02 Mar 18:14 · Kitabı okudu

Kimi zaman, geçmeyen olay, günün en önemli şeyiydi. Hiçbir şey geçmeyince,düşünme en öne çıkıyordu.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
07 Mar 20:27 · Kitabı okudu

Bu markalar gizli sonuçları içinde inceliği, herkesle kibarca konuşmanın ve sesin,güzel pabuçların ,güzel kokuların inceliğini dile getirirdi. Bir bakıma ölçülülüğün züppeliğiydi.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
28 Şub 23:49 · Kitabı okudu

Söz Otoyolu
Kitaba benzemeyen şu kitapta her gün,bütün öbürlerine benzeyen,sıradan bir gün boyunca yaptığımız gibi, her şeyden ve hiçbir şeyden söz etmek isterdim.Sözün büyük otoyoluna, anayoluna dalmak,hiçbir özel şey üzerinde eğlenmemek. Anlamın dışına çıkmak,hiçbir yere gitmemek,belli bir bilgi yada bilgisizlik noktasından yola çıkmaksızın konuşmak ve sözlerin itiş kakışı arasında rastgele bir yere varmak olanaksızdır. Yapamayız bunu. İnsan aynı anda hem bilip hem bilmemeyi başaramaz. Bundan ötürü, söz konusu otoyol olmasını istediğim, aynı anda her yere gitmesi gereken şu kitap, her yere birden gitmek isteyen, ama bir seferinde yalnız bir tek yere giden, yeniden yola koyulan bir kitap olacak, susarsa o başka, ne var ki susmak da kâğıda dökülemiyor.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
T.D. 
02 Mar 18:33 · Kitabı okudu

Anamın tasarladığı gibi bir ev,gerçekten de bizler içindi. Aynı evi bir erkek ya da bir sevgili için kuracağını hiç sanmam. Erkeklerin bütünüyle habersiz oldukları bir etkinliktir bu. Ev yapabilirler kuşkusuz,ama yaratamazlar.İlke olarak,erkekler çocuklar için hiçbir şey yapmazlar. Somut olarak.Sinemaya ya da gezmeye götürürler. Sanırım o kadar. İşten döndüklerinde çocuk, temiz, üstü değiştirilmiş, yatmaya hazır olarak gelir kucaklarına. Mutlu. Erkeklerle kadınlar arasında dağlar kadar fark vardır.

Somut Yaşam, Marguerite DurasSomut Yaşam, Marguerite Duras
2 /