Ölüm Hastalığı

8,8/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
615 gösterim
"Sevdiğini öldürecek gibi olma duygusunu, onu kendinize, yalnız saklama, bütün yasalara rağmen, bütün ahlâki baskılara rağmen onu alma, kaçırma isteğini duydunuz mu? Hiç bu isteği duydunuz mu? der.
Hiçbir zaman, dersiniz."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1990
 • Sayfa Sayısı:
  46
 • ISBN:
  9789753425476
 • Orijinal Adı:
  La Maladie De La Mort
 • Çeviri:
  Nilüfer Güngörmüş
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Margarite Duras'yı hiç bir zaman çekici bulmamışımdır. "Bahçe"yi zar zor yarılamış ve büyük bir keyifle yarıda bırakmıştım. "Sevgili" taa 90'lı yıllardan belki de, sansasyon olmuş filmiyle aklımda. "Ölüm Hastalığı" ise büyük kitaplık tasfiyemin gece yarım saat önce devam ederken bütün o karmaşa, kargaşa, dağınıklık, sağa sola saçılmış kitapların arasında, hatta, en üst rafta ikinci arka sıradaki kitapların arasına sıkışıp kalmış bu sıska haliyle (44 sayfa) elime geldi ve tabii ki muazzam güzellikteki kapağıyla "acaba şimdi okuyabilir miyim?" diye düşündüm. Büyük puntolarıyla okunduğu zaman büyük bir zafer havası da verebilir insana, çünkü kitap okumaya ve okumaya giriştiğim kitapları bitirebilmeye ihtiyacım var..bu yüzden kitabı elime alarak din ve tasavvuf kitaplarının arasından geçerek, stephen kinglerimin yanından odaya uzandım ve okumaya başladım...

iyi ki okudum. Çünkü çok beğendim. Bu kısa hikâye ölüm hastalığına yakalanmış bir adamın hikâyesi. Ancak bu ölüm fiziki ölüm değil. Hiç sevmemiş, sevilmemiş birisinin hikâyesi. Öyle ki sırf anlamak, görmek tatmak için parayla birkaç günlüğüne kiraladığı bir kadın kendisine hem gerçek hastalığını hem de çözümün ne olabileceğini söylüyor. Duras'nın son eserlerinden biri mi bilmiyorum, ancak dil gerçekten çok kıvrak, çok etkileyici bir his yaratıyor, o zaman "bu, edebiyattan başka ne olabilir ki?" diye düşünmeden edemiyoruz. Sayfalar dolusu okunan hikâyeler , meselâ Gizliajans'taki sempatik, komik aşk hikâyesi gibi, gerçeklik duygusu yaratamazken Duras bu kadar az sayfalık bir kitapta bu hissi nasıl gerçek kılabiliyor? edebiyat işte...Anlatabilen, kıvırabilen, dönebilen, çekip çevirebilen ve bizi anlattığı şeyin içine çekebilen bir kalemin, dilin, üslûbun gücü bu. Öyle ki kitap bittiğinde bile o ruh hâli, o his bizimle beraber kalıyor. Bunu ancak iyi bir edebiyatçı başarabilir.

iyiki, iyiki, iyiki edebiyat var. Ve iyiki gerçek, has edebiyatçılar.

Bu gecelik bu kadar edebiyat yeter. Bu tad, bu gecelik, yeter. Herşeyin fazlası zarar. Yarın, nasipse elbette, acaba hangi kitabı okumaya çalışacak ve yine mi bırakacağım korkusuyla, dikkat kesilip kitaba gömüleceğim...bir yandan da içimde Çehov'a duyduğum özlem...

"Ölüm Hastalığı"nı kesinlikle edebiyat sevenlere öneriyorum.

Aslıhan Alpaslan 
 05 May 17:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kısacık ama bir o kadar da dolu bir kitap Ölüm Hastalığı, sevgisiz kalmış ve buna inancını yitirmiş erkek kahramanın bir süreliğine para karşılığı bir kadın ile geçirdiği gün ve gecelerin sorgulanmasıdır Ölüm Hastalığı...
Duras bu kitabında erkeği şiddete meyilli gösterirken, kadın ise doğası gereği kırılgandır.
Arada bir açıp aradan siyah denizleri göreceğiniz bir kitap okumak isteseniz keyifli okumalar...

Kitaptan 5 Alıntı

lefévre 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Bu kadın, şimdiye kadar bildiğiniz bütün dış gerçeklerin hepsinden daha esrarengizdir.

Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 14 - Metis Yayınları)Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 14 - Metis Yayınları)
lefévre 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bu geceye kadar, nasıl olup da gözlerin gördüğü, ellerin dokunduğu, bedenin dokunduğu şeylerin bilinemeyeceğini anlamıştınız. Bu bilmemezliği keşfedersiniz.

Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 17 - Metis Yayınları)Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 17 - Metis Yayınları)
lefévre 
 04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Siyah denize bakan terasa dönersiniz. İçinizde, nedenini bilmediğiniz hıçkırıklar vardır. Sanki sizin dışınızda bir şeymiş gibi kıyınızda kalakalırlar, size kavuşamazlar ki onları ağlayarak atarsınız. Siyah denize karşı, uyuduğu odanın duvarına karşı, kendinize ağlarsınız, bir yabancının ağlaması gibi.

Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 20 - Metis Yayınları)Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 20 - Metis Yayınları)
lefévre 
 04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiçbir şeyi sizin bildiğiniz şekilde bilmek istemem, der, ölümün yol açtığı o kesinlikle, hayatınızın her gününde, her gecesinde, birbirine benzeyen o umarsız tekdüzelikle, sevme yoksunluğunun o ölümcül işleyişiyle.
Sabah oldu, her şey başlayacak, siz hariç. Siz, hiçbir zaman başlamazsınız.

Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 35 - Metis Yayınları)Ölüm Hastalığı, Marguerite Duras (Sayfa 35 - Metis Yayınları)
pessoa 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu

Yalnız kendinizeydi ağlamanız, sizi ayıran farklılığı aşarak ona kavuşmanın harikulade olanaksızlığına değil.

Ölüm Hastalığı, Marguerite DurasÖlüm Hastalığı, Marguerite Duras