Evrenin Şiiri Kozmosun Matematiksel Bir Açıklaması

8,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
441 gösterim
Açık ve aysız bir gecede, şehir ışıklarından uzakta gökyüzüne baktığınızda yıldızlar, gezegenler, takımyıldızlar ve Samanyolu pırıl pırıl gözlerinizin önündedir. Bir teleskoptan veya daha karmaşık gökbilim aletlerinden yararlanırsanız görkemli sarmal galaksileri, geçmiş süpernova patlamalarının ışıklarını görmeniz mümkün olur. Ne var ki bütün bunlar görkemli kozmos okyanusunun yüzeyinde yer alan görünüşlerdir. İnsanın görüş alanının ötesinde neyin yattığını, bu olguların doğup geliştiği altyapıyı neyin sağladığını ancak düşgücümüzün kendi doğal sınırları dışında da çalışmasına izin veren bir zihin gözlüğü sayesinde bilebiliriz.

Bu kitabın ulaşmak istediği hedef, okura, bu zihin gözlüğünü sağlayarak, onu alışık olmadığı eğri uzay-zaman dünyasında serbestçe dolaşma yetisine kavuşturmaktır. Matematiksel imgelemler uzayın bu büyüleyici yapısını görmemize olanak sağlar. Robert Osserman evreni ölçüp biçerek anlamanın matematiksel yöntemlerini, okura, fazla bir matematik bilgisi gerektirmeden göstermesi ile takdiri hak etmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786050202908
 • Orijinal Adı:
  Poetry of the Universe
 • Çeviri:
  İsmet Birkan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Matematikçi Osserman, diğer popüler bilim kitaplarına nazaran farklı bir açıdan yaklaşarak eserinde evreni matematiksel zeminde anlatıyor ve değerlendiriyor.

Okurken zorlanmadığımı söyleyemem bazı bölümlerinde, yazarında dediği gibi evreni bu yönünden anlamak için temel bir matematik bilgisi gerekli yada hiç bilmeyedebilirsiniz de fakat bu durum kitabı akıyıcı şekilde okumanıza engel olabilir, içerik olarak bahsi geçen ölçümlerin, tespitlerin idrakını kolaylaştıracak çok sayıda görsel mevcut, bu rahatlatan bir durum okuyucuyu. Bazen dipnot bekledim okurken, dipnot hiç yok, idrak edemediğiniz yada tam kavrayamadığınız şeyler olunca dipnot yerine başka bir kaynağa başvurmanız gerekebiliyor fakat yine de aşırı bir matematik yok eserde, evreni bu bakış açısıyla okumak isteyenler için son derece güzel bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı