Gazze Risalesi

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Cahit Koytak ayağı yere sağlam basan, düşünerek, seçerek inanmış bir şairdir. "Günümüzde şiir böyle yazılır" dedirten şiirler kaleme alan Cahit Koytak'ın İlk Atlas'tan sonra Gazze Risalesi adlı ikinci eseriyle yirmi yıl sonra tekrar okurla buluştu. Kitap, üslubunun ve tekniğinin özgünlüğünü olduğu kadar, şairin vicdan şairi olduğunu da ortaya koymakta. Koytak şiirini düz yazıya yaklaştırmaktan imtina etmiyor. Gereken yerde söyleyeceği sözü ifade etmenin yolunu aramıyor. Cahit Koytak şiirlerinde, kutsala ilişkin yaptığı göndermelerle gündelik yaşantıyı âdeta iç içe geçmiş bir biçimde sunuyor. Gazze Risalesi, tarihin kırılma zamanlarında şiiri ile söz almasını bilen şairin nasıl bir inanç sahibi olduğunu gözler önüne seriyor. Henüz yeterince konuşulmayan bu şairin şiiri hakkında birkaç alıntıya yer vermek gerekirse;

"Cahit Koytak şiiri dağın öteki yüzüne çizilmiş büyük bir Atlas gibidir."

Hüseyin Atlansoy

"Cahit Koytak, şairler için özel ve önemli bir örnek. Tabiî ders alabilene... Çünkü, Cahit Koytak'ın şiir değirmeni taşıma suyla dönmüyor."

Süreyya Berfe

"Cahit Koytak'ın herhangi bir şiiri bile göndermeler ve metinlerarasılık açısından hacimli bir incelemenin/yorumlamanın nesnesi olabilecek niteliktedir."

Şaban Sağlık

Tam herkesin şiiri bitirdiği noktada şiirini başlatan ve sürdüren Koytak, şiiri geçmişin bilgisine bugünün deneyimini katarak geleceği kurtarmanın endişesini sıkça taşıyor.

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  86
 • ISBN:
  9789753522847
 • Yayınevi:
  Pınar Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

"peygamberlerin yaptığını yap,
alçak sesle konuş
ve güç istemediğini söyle!
güç isteme ki, gücün değeri düşsün,
alıcı bulamasın
borsada da, işportada da."

Gazze Risalesi, Cahit KoytakGazze Risalesi, Cahit Koytak