Gemba Kaizen Sürekli İyileştirmeye Sağduyulu Bir Yaklaşım

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
11 gösterim
Organizasyonlar, günümüzün yoğun rekabet altındaki küresel ekonomisinde ayakta kalabilmek için, her zamankinden daha çok etkili ve kazançlı olmak zorundadırlar. Sorun çözücü çalışanlar geliştirmek, üretkenliği arttırmak, kaliteyi iyileştirmek ve israfı azaltmak ana başarı faktörleridir. Bu amaçları gerçekleştirecek kanıtlanmış stratejiler, bu öncü kılavuzda açıklanmıştır.

Gemba Kaizen, kaynağını Japon iş felsefesindan alan, sürekli iyileştirme ve süreç yeniliği yöntemi olan Kaizen'in, anahtar işlemlerin yapıldığı yer olan Gemba'daki kritik iş performansı alanlarına uygulanışını göstermektedir. Kitabın ikinci baskısı, bu tanımlayıcı çalışmanın uzun süredir beklenen, baştan sona güncellenmiş halidir. Sonuç, en yaşamsal iş süreçlerindeki maliyet etkili, küçük iyileştirmeleri gerçekleştirmek için geliştirilmiş bir yaklaşımdır.

Kaizen kavramını İngilizce konuşan dünyaya tanıtan tanınmış bir kalite yönetimi uzmanı tarafından yazılan bu yenilikçi kılavuz, geniş bir yelpazedeki sektörlerden birçok uluslararası başarı öyküleri ve örnekleriyle donatılmıştır. Bu örnekler maliyetin nasıl azaltılacağını, kalitenin nasıl iyileştirileceğini ve müşteri memnuniyetinin nasıl arttırılacağını göstermektedir.

Bu kapsamlı kaynakta ayrıntılı olarak yer alan önemli Gemba Kaizen konuları şunlardır:

Gemba'da kalite, maliyet ve teslimat

İş yeri organizasyonunun beş adımı olan 5S

Değer katmayan işlemleri teşhis etmek ve yok etmek

İşyerinde gözetmenlerin görevleri

Gemba yöneticilerinin yüksek performansı sağlamadaki rolleri

Kaizen kültürüne liderlik yapmada CEO'nun rolü

Tam Zamanında ve Toplam Akış Yönetimi

Görsel Yönetim

(Tanıtım Bülteninden)
Mehmet Akif EFİLOGLU 
19 Nis 12:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üretim planlama, verimlilik, 5s, poke yoke, jiduka, otomasyon, otonomasyon gibi endüstriyel kavramların algılanmasında öncülük eden, insana çalışma kültürü oturtan bir başyapıt