Genç Bilimadamına Mektuplar

6,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
544 gösterim
İki kez Pulitzer Ödülü kazanan biyolog Edward O. Wilson bu kitabında genç araştırmacılara, çalışma alanı bulma, bir yol gösterici seçme ve bilimsel teoriyi gerçek dünyaya uygulama gibi konularda tavsiyelerde bulunuyor. Yazar, genç bilim insanlarına bilimsel buluş ve keşifleri nasıl gerçekleştirecekleri konusunda yol göstermekle kalmıyor, aynı zamanda onlara bilimde neden başarılı olmaları gerektiğini de çok açık bir dille anlatıyor. Böylece genç bilimcilere birtakım pratik öğütlerin yanı sıra felsefi bir bakış açısı da sunmuş oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9786050203370
 • Orijinal Adı:
  Letters To Young Scientists
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seher 
02 May 11:35 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bir böcek bilimcinin yaratma sürecine tanıklık etmek heyecan verici.. Wilson biyolojik fenomenleri anlatırken sanki bir akşam çayında okurla sohbet ediyor gibi.. Önce tutku, sonra eğitim diyor, yaşadığı zorlukları, başarısızlıkları ve gerçekleştirdiği hayallerini anlatıyor. Evet, sen de bilimsel bilgi üretebilirsin genç insan! Sıkıcı okul ve "test hazırlık" kitaplarından bunalan tüm öğretmenler ve öğrencilere ilham kaynağı olabilecek, bilimsel kariyerleri için harekete geçirebilecek bir başucu kitabı.. Zihni yormaya, zaman ayırmaya değen bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Çevirmen Mihriban Doğan'ın bilimadamı yerine biliminsanı tabirini kullanmasını beklerdim. Umarım Say Yayınları yeni baskıda bu cinsiyetçi sözü değiştirir.

Kitap okumak 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Okurken keyif alabileceğiniz farklı ve anlamlı bir kitap. Bilim insanı olmak isteyenlere karşılaşacakları sorunlar ve hangi yollardan gideceklerini anlatmak için yazılmış güzel bir eser. Bunun yanında faydalanabileceğiniz bir çok bilimsel bilgi de bulunuyor. Kitabın adında ´Genç´´ kelimesi olsa da okumaya ve özellikle farklı şeyler okumaya hevesli okurlara bu çalışmaya göz atmalarını hatırlatmak isteriz. Okuduktan sonra size bir şeyler kattığını gerçekten hissedeceksiniz.