Gerçek Hayattan Hikmetli Kıssalar

·
Okunma
·
Beğeni
·
86
Gösterim
Adı:
Gerçek Hayattan Hikmetli Kıssalar
Baskı tarihi:
Kasım 2006
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750174384
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahdettin İnce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buruç Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
İmam Ali b. Ebu Talib(r .a) ne güzel söylemiş:
Ey dünya ile oyalanan
Tul-i emele aldanan
Ölüm ansızın gelir
Amel sandığın kabir
Er-Rafii şeytanın sesini tasvir ederken ne güzel söylüyor:"Şeytan bir kimseye yanaştığı,birinin kalbine vesvese verdiği,birinin nefsine telkinde bulunduğu,birinin kafasını karıştırıp yoldan çıkardığı zaman mutlaka şiirsel,ince dokunmuş ve karmaşık bir üslup kullanır.Bu üslubun etkisinde kalan kişi aklı bir süreliğine devre dışı bırakmanın bizzat o an için akıllı davranmak olduğunu sanır.Kanırşaeı ne kadar güçlü olursa olsun hepsini ifsat eder.Nefis şeytanın o kadar etkisindedir ki artık kanıt kabul edecek durumda değildir.Delilleri susturucu da olsa etkisiz kalır.Öyle güçlü dürtüler ve içgüdülerle ortaya çıkar ki kanı dınar;deyim yerindeyse mantığı tutulur."
️Vahyu'l kalem:1/257️
Ne güzel söylemiş şair :
"İktidar sahibi olduğun zaman sakın zulmetme,
Zulmün sonu pişmanlıktır.
Sen uyurken mazlum uyanıktır,
Asla uyumayan Allah'a yalvararak sana beddua etmektedir."
Klasik hikaye kitaplarında anlatılır. Bir zamanlar garip mi garip bir devlet varmış. Bu devletin kanunları da garipmiş. Çölün tam ortasındaki bu devlet,büyük tehlikelerle,vahşi,yırtıcı hayvanlarla çevrili bir bölgede bulunuyormuş. Ama devletin etrafı yüksek surlarla çevrili olduğu için hiç bir canlı bu surları aşıp içeri giremiyormuş. Kimse de dışarı çıkamıyormuş. Sadece beş yılda bir açılırmış bu kapı. Bu da devletin kralının tahtta kalış süresiymiş. Süreyi dolduran kral bu kapıdan çöle atılırmış. Çoğu zaman da tek bir hayat emaresi bulunmayan Bu çölde ölmekmiş akibeti. Yine kurallardan birinin süresinin dolduğu,kralın dışarı atılma merasiminin düzenlendiği bir sırada gönüllü olarak kral olmak isteyen kimselere çağrı yapılmış,ama kimse gönüllü olarak bu makama talip olmamış. Günler geçmiş kimseden ses çıkmamış. Fakat herkesi şaşırtan bir gelişme olmuş. Ömrünün baharında olan bir genç kral seçimi komisyonunun huzuruna çıkmış ve bu makama,bu zor göreve talip olsupunu söylemiş. Krallığın şartlarını okumuşlar,yönetimi boyunca yapması gereken şeyleri anlamasını sağlamışlar.Bu arada süre dolunca akibetinin ne olacağını da söylemişler.O bütün bu şartları kabul etmiş.
Görevine büyük bir ciddiyetle başlamış,bütğn vaktini yönetimle ilgili işlere vermiş. Bu arada binlerce işçiyle gizlice anlaşmış,onları geceleri surların dışına çıkartmış,surların içindeki kaynaklardan dışarıya su kanalları açmalarını,her türden meyve ağaçlarını dikmelerini sağlamış.İşçiler her gece şafağın sökmesine az bir zaman kalana kadar dışarıda çalışırlarmış. Bu şekilde çalışmalarını krallık süresinin sonuna kadar sürdürmüş. Eski kralı uzaklaştırma ve yeni kralı görevlendirme grubu ayrılık vaktinin geldiğini haber vermek üzere geldiklerinde önceki krallarda gözlemledikleri korku ve endişeyi onda görememişler.Tam tersine ayrılık vaktini memnuniyetle karşılamış,büyük bir cesaret örneği göstermiş,son derece kendinden emin bir tavır sergilemiş.Bu da onları dehşete düşürmüş. Ayrılık zamanı gelip kapılar açılınca meyve ağaçlarını,aralarından geçen su kanallarını, açılan kuyuları görenler hayretler içinde kalmışlar.Surların dışının içinden daha güzel olduğunu görüp bunun nasıl gerçekleştiğini sormuşlar.Kral da ayrılık günü için yaptığı hazırlıkları onlara anlatmış.Kralın bu tavrı karşısında memnuniyetlerini gizlememişler ve onun hayat boyu kralları olması için oy birliği ile karar vermişler.
Bu,yaşadığımız hayatı sembolize eden bir hikayedir. Her birimiz için belirlenmiş sınırlı bir müddet vardır;bu süre ne artar ne de azalır. Her birimiz bu sürenin sonunda bu dünyadan uzaklaştırılıp ahiret yurduna gönderilir.Ya bu genç adamın yaptığı gibi gerekli hazırlıkları yapar kurtuluruz ya da bize tayin edilen vakti boş geçirerek fırsatı kaçırırız. Dünyadan uzaklaşma vakti gelince de hayat eseri olmayan,kurtuluş yolu da bulunmayan kupkuru bir çölle karşılaşırız.Oturup ağlarız;ağlamanın ve pişmanlığın fayda vermediği bir zamanda.Acaba ibret alacak mıyız?!
İnsanlar burada sadece takva hususunda birbiriyle yarışırlar. Burada sşzin övdüğünüz şeylerin tümü geçersizdir; takva hariç. Sizin dünyanızda muttaki olanlar burada kral olurlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gerçek Hayattan Hikmetli Kıssalar
Baskı tarihi:
Kasım 2006
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750174384
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahdettin İnce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buruç Yayınları

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Değerli kişi
  • Gülşen Kemeç
  • Sevinç Aktürk
  • Abdurrahman Özkul
  • Ali Evcimen
  • yunus emre
  • M. Kadri AKAY
  • سيف الله Seyf
  • Sercan Akbayrak
  • Davut Ufuk ERDOĞAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (1)
9
%20 (1)
8
%20 (1)
7
%40 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0