Gollik

7,4/10  (7 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
510 gösterim
"Yazmaktan o kadar korktuğum, kötüleri anlatırken içimin titrediği, iyi hikâyelerde heyecanlandığım, kelimelerimi beğenmediğim bir uzun metin yazmak yazar olmak için yeterli mi?" diyerek yazma eylemini sorgulayan Hayko Bağdat'ı kitap için ikna etmek kolay olmadı. Bağdat, bu ülkedeki salyangozların yunusların frekansında çıkardığı sesleri sadece kendi aralarında duyduklarını sanıyordu, oysa ki hiç de az değilmişler. İşte bu kalabalık sayesinde çıktı ortaya Gollik.

"Başlarım Ermenisinden de, Türkünden de, Kürdünden de. Başka bir şey anlatacağım sizlere. Ama bana sorarsanız bütün bunlar hikâye..." diyor Gollik'in yazarı. Daha evvel evinin kapılarını açması gibi, bu defa da tüm gollik hallerini anlatıyor bize. Rumluk, Ermenilik, Türklük ve hatta hacılık elden giderken gülmekten gözlerinizden yaşlar gelebilir. Ama Bağdat'ın amacı ağlatmak değil, o ve arkadaşları, "başka bir dünya mümkün değilse, başka bir ortam mümkündür" diye düşünüyorlar. Sizce de öyle ise buyrun Gollik'in dünyasına.
Unutmayın, İnek Şaban ile Gollik aynı mahallenin çocukları...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789751035677
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Devleti yönetenlerimizin hakaret olarak kullanmaktan pek bir hoşlandıkları, '' Ermeni dölü '' Hayko Bağdat, Türkiye'de öteki olmanın trajikomik taraflarını eğlenceli bir dille kaleme almış. Dünyanın her yerinde azınlık olmak, öteki olmak çok zor bir durum. Ama bu ülkede hem azınlık, hem gavur hem de ermeni dölü olmak Cuma Günü sinagogda istavroz çıkarmaktan çok daha büyük bir vebal! Hayko da kendi hayatından örneklerle bu vebalin kefaretini nasıl ödediğini anlatmış.
Aslında bir arkadaşımla Santa Maria Kilisesini ziyaret ettiğimiz sırada şahit olduğumuz bir olay üstünden, geçmişin intikamını alacağız diye bu insanlara ve dinlerine yapılan zulümleri ve hakaretleri anlatmak istediğim uzun bir inceleme yazmayı düşünüyordum. Ama sonra vazgeçtim. Kısa bir süre önce Alevilerin deyişlerinin güzelliği üstüne paylaştığım bir gönderimin altında bile alevi- sünni çatışması döndüğünü görünce gönderimi silmek zorunda kalmıştım. Üstelik sosyal çevremize göre daha bilinçli insanların olduğunu düşündüğüm bu sitede bile birbirimizle kimliklerimiz üstünden tartışıyor olduğumuzu görmek beni hem üzdü, hem de biraz umutsuzluğa düşürdü. Aynı dine mensup olduğumuz insanların bile sırf mezhepleri farklı diye kendilerine ve inançlarına saygı duyamazken, bir de kalkıp hem ermeni hem gavur birine yapılan haksızlıkları anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor olur şu durumda.

Velhasılı kelam kitap: Hayko Bağdat'ın yazılarını daha önce okuduysanız, ya da Türkiye'de ötekinin de ötekisi Ermeni olmak ne demektir merak ediyorsanız güzel bir kaynak olur sizin için.