Gücün Adı Emir Timur

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
45 gösterim
Dünya tarihinin bir dönemi Emir Timur’la anılır. Orta Asya’nın bozkırlarından Ege Denizi’nin kıyılarına, Deşt-i Kıpçak’tan (Bugünkü Ukrayna) Mısır’a kadar uzanan alanlar Emir Timur’dan sorulmuştur.

O, “Dünya, iki hükümdarın sahip olacağı kadar değerli ve büyük değildir. Tanrı nasıl bir ise, Sultan da bir tane olmalıdır.” demiş ve kendisi gibi bir Türk hükümdarını, Yıldırım Bayezid’i yenmiş, Osmanlı tahtını sarsmıştır. Cengiz Han’a vâris olmuş, hem Cengiz’in yasalarını, hem kendisinin tüzüklerini, hem İslâmın şeriatını uygulamıştır. Meydan savaşları deyince o, ilim meclisleri deyince yine o ve eğlence meclisleri deyince yine o akla gelir.

Emir Timur-Gücün Adı’nda, asıl Timur’un kimliğini, kişiliğini; kudreti yanında, zaaflarını, gözyaşlarını okuyacaksınız. Timur, “Biz ki halkların en eski, Türk’ün başbuğuyuz.” demiştir. Timur’un zaferlerini anlatan Şerefüddin Ali Yezdî, “Hazreti Sahibkıran’ın (Timur’un) bahtından Türk elinin şevket ve azameti zirveye çıkmıştı.” diye yazar. Türk merkezli bir imparatorluk kuran Timur’u bütün yönleriyle Nergishan Tekin’in kaleminden “Emir Timur-Gücün Adı”nda bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786059916202
 • Yayınevi:
  Kariyer Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mucahit Can 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emir Timur un hakkın da çok fazla bilgi verilmekte tuzukat-ı Timur dan da bilgiler aktarılmış ıbn arabşah yersiz yere aşağılayıcı sözler sarf etsede kitap bitince hakikat gün yüzüne çıkacaktır.