Hannibal Alplerin Fatihi

8,0/10  (10 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
321 gösterim
Yenilmez Ordusu ve Savaşçı Filleriyle Roma'nın Korkulu Rüyası Alp Dağlarının Fatihi Hannibal

"Hannibal, dikkate değer bir roman. Leckie Bütün tarihi roman yazarlarına esin kaynağı olan bir konuyla zor bir işin üstesinden geliyor."
Allan Massie

"Hannibal'de doğrudan ve gözü pek bir şekilde yazılanlar, çarpıcı bir şekilde tasvir edilen canlı, bütünüyle ayrıntılı bir portre oluşturuyor!"
New York Times

"Hannibal; bizi hayran bırakan ışıklı bir dokunuşla derin bilgiler taşıyan bir kitap."
Frederick Lindsay, The Scotsman

"Leckie'nin Roma'sı kesinlikle canlı ve etkileyici: tarihi kurgunun son başarılı, itinalı ve modaya uygun bir parçası."
Daily Telegraph
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789759025335
 • Orijinal Adı:
  Hannibal
 • Çeviri:
  Başak Bingöl
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
Anıl Kış 
 03 Şub 09:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyunca tarihi ne kdr yanlış bildiğimizi bi kez daha anladım.. afrikada, şimdiki tunusun olduğu bölgede (benim bildiğim fenikeliler (yani bugünki antakya suriyenin yerindeki tüccar ülke) tarafından liman şehri olarak kurulan Kartaca’nın hikayesi.. ticari zekalarından ötürü maddi gücü ve filoları olan bir ülke.. Roma ya kafa tutan ve bunu büyük ölçüde gerçekleştiren bir Lider Hannibal. Atatürk’ün bile savaş taktiklerine hayran olup incelediği bir komutan.. Bazı kaynaklarca barbar olarak tanıtılan Hannibal daha 10 yaşına gelmeden altı yedi dil öğrenen, helenistik(yunan) sanat ve edebiyat eğitim almış biri. Paralı orduya sahip fakat ordusundaki her toplumla onların diliyle konuşup onlara saygı duyarak roma nın ordusunun büyük kısmını ve şehirlerini yoketmeyi başarmış saygıyı hakeden bir komutan.. Alpleri binlerce kişilik ordusu ve filleriyle kışın en zor koşullarında geçirebilmeyi başarmasıda insanın beynini zorluyor.. Not: bu kitap üçlemenin ilk kitabı. 2.si Scipio 3.sü Kartaca

Behican Tekin 
26 Şub 19:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kartaca'nın komutanı Hannibal... Strateji uzmanı, savaşmayı seviyor. İmkansızlıklardan yılmıyor. İçindeki hırs ve kin onu uzun bir süre yönetiyor. Hatta sonunu bile getiriyor.
Tüm bunlara rağmen barbar denilen bu adamın edebiyata ilgi duyması, Homeros'un şiirlerinden parçalar ezberlemesi, askerleri ile arkadaş olup onların dillerini öğrenmesi ile saygıyı hak eden bir komutan.

Bay C. 
04 Şub 11:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı ortaokulda okumuştum. Kitabın konusu Kartaca'nın büyük kahramanı General Hannibal. Bana göre tarihin en büyük üç savaş taktisyeninden biridir. Roma ya olan nefreti ve intikam duygusu imkansızlıkları başarmasını sağladığı gibi sonu olmuştur. Tavsiye ederim.

Burak Torun 
19 Şub 14:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Olaylar zaten yeterince ilgi çekici olmasına karşın, yazar da arada sırada olay örgüsünden kopmuş olsa da yeterince doğru bir edebi dil ile yazmıştır.

Kitaptan 1 Alıntı