1000Kitap Logosu
İbn Rüşd
İbn Rüşd
İbn Rüşd

İbn Rüşd

Fikir Mimarları Dizisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
12 Kişi
28
Okunma
9
Beğeni
513
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Adı
İbn Rüşd (Fikir Mimarları Dizisi)
Basım
Türkçe · Say Yayınları · Nisan 2013 · Karton kapak · 9789754689846
Batılıların Averroes diye adlandırdığı İbn Rüşd, Klasik Dönem’de İslam Dünyası’nda hayat bulmuş olan bilim ve düşün etkinliğinin son temsilcisi olarak, hem Antik düşünce mirasını Endülüs’ün verimli topraklarına taşımış, hem de Batı’da başlayan Rönesans düşüncesinin temellerini hazırlamış bir bilim ve düşün insanıdır. Kadim bilgelik yapıtlarını özetlemesi ve yorumlaması bir yandan da İslam düşüncesinin toplumsal, tarihsel ve kültürel gelişimine koşut olarak yeni düşünceler geliştirmesi nedeniyle kendisini Endülüslü Bilge olarak nitelendirdik. Bu özellikleriyle, geçmişten geleceğe, Doğu’dan Batı’ya engin bir köprü görevi görürken, her iki kültür çevresini de derinden etkilemeyi başarmış, her zaman geniş bir yelpazeye yayılan ilgi alanının sağladığı olanakları, sabır, çalışkanlık ve olağanüstü bir zekâyla birleştirerek, fıkıhtan kelama, felsefeden fiziğe, mantıktan tıbba uzanan dev bir başarıya dönüştürmüştür. Ancak diğer Doğulu bilgeler gibi, İbn Rüşd de hiçbir zaman hak ettiği değere ulaşamadan bu dünyadan ayrılmıştır. Oysa kendisiyle kıyaslandığında son derece zayıf bir görünüm çizen pek çok Batılı düşünür çok daha fazla kadirşinaslıkla ödüllendirilmiştir. Belki İbn Rüşd için en iyi kadirbilirlik, bir bilge olarak kaleme aldığı onlarca yapıtın ışığında bugüne kadar insanlığın aydınlanmış olması ve bundan sonra da yüzyıllar boyunca aydınlanacak olmasıdır.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,1
8.3
10 üzerinden
12 Puan · 2 İnceleme
Mehmet Ataman Çakır
İbn Rüşd'ü inceledi.
200 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Doğuyu düşman olarak gören Batı'nın dahi kabul ettiği ve hatta "Larin ibn-i rüşdçülüğü" diye bir tarikat kurarak anlamlandırmaya çalıştığı kimilerine göre son büyük islam düşünürü. Okunması gereken güzel bir inceleme.
İbn Rüşd
OKUYACAKLARIMA EKLE
Muharrem  Kenger
İbn Rüşd'ü inceledi.
208 syf.
·
9/10 puan
Eser İspanyada kurulan Endülüs devletinde yetişmiş İbn Rüşd'ü ve öğretilerini konu almış ama özellikle de İmam Gazali ve İbn Rüşd arasında gerçekleşen Doğu ve Batı felsefesi tartışmasının konu edinildiği, felsefenin batı ve doğu toplumlarına kattığı değerleri anlatan, doğunun zamanla felsefeye sırt dönüşü ve batı felsefesine karşı başlattığı katı ve öteleyici tutumun altında yatan sebepler ve sonuçlarının anlatıldığı öğretici araştırma inceleme eseridir. Kesinlikle tavsiye ederim.
İbn Rüşd
OKUYACAKLARIMA EKLE
3