İbn Rüşd Fikir Mimarları Dizisi

8,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
205 gösterim
Hayatının yaklaşık yetmiş yılını hayvanlar ve insanlardaki öğrenme kavramı hakkında araştırmalara adayan bir biliminsanının yaşam serüvenini, insanlığa hizmet etmek için yaratıldığına inanarak geçirdiği yaşamını ve yaratılıştan hangi görevle biçimlendiğini sorgulayarak hayatına yön verdiğini incelemek benim için eşsiz bir deneyim oldu. Ölümünden bugüne dek geçen uzun zamanın bile, Pavlov adının literatürdeki şöhretini gölgeleyememesi, belki de onun doğada bir ışık yakıp sonraki buluşların başlangıç sınırlarını aydınlatma becerisini göstermiş olmasındandır.

Sebep ne olursa olsun 20. yüzyılın en tanınmış biliminsanları arasında hâlâ onun adına rastlamak başarı, umut, canlılık ve tükenmez bir enerjiyle şekillenen heyecan dolu bir ömre çok şey sığdırmasıyla alakalıdır. Pavlov’un yaşam serüveni ‘hakikat nesnelliktedir’ şiarıyla bilgiye ve gerçeğe ulaşmak için vargücüyle çalışan, enerjisi ile etrafındakilere örnek olan, insana önemli ufuklar kazandıran, her zaman bilime ve bilimsel gerçeklere sadık kalan bir insanın hikâyesidir.
Mehmet Ataman Çakır 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğuyu düşman olarak gören Batı'nın dahi kabul ettiği ve hatta "Larin ibn-i rüşdçülüğü" diye bir tarikat kurarak anlamlandırmaya çalıştığı kimilerine göre son büyük islam düşünürü.
Okunması gereken güzel bir inceleme.