İnsan ve İnsanlar

Jean Bruller Vercors

İnsan ve İnsanlar Gönderileri

İnsan ve İnsanlar kitaplarını, İnsan ve İnsanlar sözleri ve alıntılarını, İnsan ve İnsanlar yazarlarını, İnsan ve İnsanlar yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
"Unutmayalım ki, insan iyi örnekten çok kötü örneğe düşkündür."
"Kendinden koptu, kendi kendine baktı, çevresine baktı ve yalnız olduğunu farketti."
Reklam
"İnsan sır vermez, acımak bilmez doğa karşısında, hayvanın hiçbir zaman duymadığı bir korku duyar; baş kaldırdığını bildiği için bu korkusu daha da büyüktür."
"Hak her zaman savaştan nefret edenlerden yanadır; insanı insan yapan şey özgürlüktür ve dünyaya bir cehennem gözüyle bakmamak için tek güven yolu ırk ve renk ötesinde insanların kardeşliğidir."
"Dayanılmaz yalnızlığımı­za son vermek, kendimizi dışımıza dökmek, başka bir insanı bir süngermiş gibi kendi benliğimizle dol­durmak uğruna durgun, coşkun ya da taşkın bir sa­vaş."
"Her dostluk, her sevgi doğanın bize ya­sak ettiği birliği başka bir insanla kurmak gereksin­mesinden doğar; birliği gerçekleştirme çabamız dostlukta ölçülü, sevgide dizginsizdir. Aslında dost­luk da, sevgi de yasağa karşı bir ayaklanma, birleş­me uğrunda bir savaştır."
Reklam
"Kendi yaptığından kendi sorumlu olmak çoğu insanlar için korkunç şeydir."
"Yüreklerimize güneş vurdu ama, kafamız hala korkunç düşün yankıları içinde. El yordamıyla ürke ürke aranıyoruz çevremizde."
"Biri çıkıp diyebilir ki: insan ya da hayvan, âsi ya da hain, ne olursak olalım, seçeceğiz de ne ola­ cak? Biz şöyle ya da böyle davranmışız, ne çıkar, ne değişir evrende? Ne yaparsak yapalım, ne seçersek seçelim, seçimimizi haklı gösteremeyiz: Eylemleri­mizin hepsi boş ve anlamsız, çünkü bizimle birlikte hepsi yok olacak."
"Doğa insanları yalnızlık, anlayışsızlık, kin ve nefret yo­luyla birbirlerinden ayırır. Bu ayırmayı destekleyen, insanları kandıran, aldatan; insanın insana karşı kurt gibi davranmasına katlanan düşmana satılmış bir haindir, kendi yüzüne tüküren bir alçak."
Reklam
"Oysa, insanı ve insanları aynı zamanda hesaba katmadan insanca değeri olan hiçbir şey yapılamaz. İnsansız İnsan nasıl hiçbir şey değilse insansız insanlar da hiçbir şey değildir. Yap­tıklarımızda ve yazdıklarımızda bunları birbirinden ayırmak her zaman için yanılgıların en büyüğü olacaktır."
"Toplumu toplum yapan insanlar arasındaki bilinçli ya da bilinçsiz bir davranış, bir tutumdur. Bu tutum değişir de, teklerin birbirini yok etmesine yol açarsa, top­lum yok olmuş demektir."
"İnsana özgü hiçbir eylemimiz yoktur ki, özünde savaş bulunmasın. Ufacık bir zafer uğruna da olsa, hepsi bir savaş sonucudur."
"Bu insanların ortak amacı: Herhangi bir eşya, bir hayvan, bir köle olmaktan çıkmak, bir insan olmaktır. Yani 'özgür' bir varlık onurunu kazanmak, hiç bir zaman hiç bir kimseye araç ol­mamak."
"İnsan, kavramların en ikirciklisi, en çelişkeni, karşıt yorumlara en elverişlisidir."
638 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.