İnsanlık Yalnızlığında Oturur

6,8/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
664 gösterim
Yolculuk ettiğim günlerden birinde bir adada başı insana benzeyen, ayakları demirden olan koca bir yaratık gördüm, toprak yiyip deniz içiyordu. Uzunca bir zaman onu uzaktan izledim. Sonra yanına yaklaşıp, "Hiç doymayacak mısın, açlığın hiç dinmez, susuzluğun hiç geçmez mi? diye sordum. Ve bana şöyle cevap verdi, "Evet, doydum, hayır, daha doğrusu yiyip içmekten yoruldum; ama yarın yiyecek toprak ve içecek deniz bulamam diye korkuyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  60
 • ISBN:
  9786054942237
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Nar Tanesi
Sonra sekizincisi konuştu ve dokuzuncusu ve onuncusu ve sonra daha birçokları, sonra hepsi birden konuşmaya başladılar ve bir sürü ses arasında hiçbir şey anlayamaz hale geldim.
İşte o anda çekirdekleri az olan ve sessiz bir ayvanın içine göç etmeye karar verdim.

İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 33 - Gece Kitaplığı)İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 33 - Gece Kitaplığı)

Gökbilimci
Kısa bir vakit geçtikten sonra dedim ki, "Merakımı affedin ama ne zamandan beri körsünüz?"
"Dünyaya geldiğimden beri," diye cevapladı.
Dedim ki, "Hangi bilgelik yolunu izliyorsunuz?"
"Ben bir gökbilimciyim. Ayı, tüm bu yıldızları ve güneşi gözlemlerim," dedi, elini göğsüne bastırıp.

İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 51 - Gece Kitaplığı)İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 51 - Gece Kitaplığı)

Yüzler
Bin bir çeşit iradesi olan bir yüzle sanki bir kalıpmış gibi taşınan tek iradesi olan bir yüz gördüm.
Işıldayan görünümü ile içindeki sıradanlığın saklandığı bir yüz ile; ışıldayan görünümü ile içindeki güzelliğin belirginleştiği bir yüzü gördüm. Geçmişin izleriyle dolu, ancak hiçbir anlam taşımayan yaşlı bir yüz ile; üstünde her şeyin alenen göründüğü taptaze bir yüz gördüm.
Yüzlere kendi gözlerimin örmüş olduğu doku aralıklarından baktığım ve saklamakta olduğu gerçeği hep bulmaya çalıştığım için tanırım o yüzleri ben.

İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 45 - Gece Kitaplığı)İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 45 - Gece Kitaplığı)

Mabedin Merdivenlerinde
Geçen gece mabedin kaymaktaşından yapılmış merdivenleri üzerinde iki adamın arasında oturmuş bir kadın gördüm. Kadının yüzünün bir yanı soluk, bir yanı kızarmıştı.

İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 37 - Gece Kitaplığı)İnsanlık Yalnızlığında Oturur, Halil Cibran (Sayfa 37 - Gece Kitaplığı)