İntihar Notlarım

7,1/10  (11 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
517 gösterim
"İntihar bir soru mudur, yoksa bir yanıt mı?"

"İdam mahkûmlarını, daha sonra öldürebilmek için ölümü bekledikleri sırada canlı tutuyorlar. Mahkûmları, zamanı geldiğinde yargılayabilmek için intihar etmesinler diye gözetim altında tutuyorlar. Hiç anlamlı değil. Birini ölüme mahkûm etmek doğal ama insanların bunu kendilerinin yapması değil, öyle mi? Size ne düşündüğümü söyleyeyim: Kendinizi öldürmeye çalıştığınızda insanlar sinirleniyorlar; çünkü bu, onların sizin hayatınızı birazcık bile kontrol edebilmesini engelliyor."

Bir yılbaşı gecesi bileklerini keserek intihar eden 16 yaşındaki Jeff'in, kaldırıldığı psikiyatri kliniğinde yaşadıklarını anlatan kitap, buradaki 45 günlük terapi programı boyunca Jeff'in yazdığı günlüklerden oluşuyor. Önceleri, intihar ettiği gerçeğini gözardı eden ve oradan bir an önce çıkmak için terapistini iknaya çalışan Jeff, bunda başarısız olunca dikkatini klinikte tedavi gören diğer hastalara yöneltir. Kurduğu arkadaşlıklar sayesinde onları ve yaşadıkları sorunları daha yakından tanıdıkça, kendini hem keşfetmeye hem ifade edebilmeye başlar.

Günümüzün en önemli sorunlarından birini merkez alan kitabı, 1968, ABD doğumlu Michael Thomas Ford 2008'de yazdı. Lambda Edebiyat Ödülleri'ne onlarca kez aday gösterilip bu ödülü birçok kez kazanan yazarın bu kitabı da, yok sayılmaya çalışılan önemli temaları, tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789944717878
 • Çeviri:
  Nazlı Tancı
 • Yayınevi:
  On8 Kitap
 • Kitabın Türü:
Almira 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ilginç bir kitapti bitirmem biraz uzun surdu buda rahasizlandigimdan kaynakliydi sonunda oyle bisey cikcagini hic beklemiyodum sasirti dogrusu sipoylar vermiyim okuna bilir

Kitaptan 3 Alıntı

idil 
17 May 10:56 · Kitabı okuyor

" Kendinizi öldürmeye çalıştığınızda insanlar sinirleniyorlar ; çünkü bu , onların sizin hayatınızı birazcık bile kontrol edebilmesini engelliyor. "

İntihar Notlarım, Michael Thomas Fordİntihar Notlarım, Michael Thomas Ford
celty 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Anlamıyorum. İnsanları kim olduğumuz konusunda uyarmak zorunda olmak neden? Neden yalnızca olup bitebilen bir şey degil bu?

İntihar Notlarım, Michael Thomas Ford (Sayfa 226)İntihar Notlarım, Michael Thomas Ford (Sayfa 226)
celty 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Astronotların uzayda salınıp yeryüzüne döndükten sonra burası onlara çürüyen bir et gibi koktuğu için midelerinin kötü olduğunu okumuştum bir yerlerde. Biz diğer insanlar, her gün soluduğumuz için bu iğrenç kokuyu fark etmiyoruz; hava bize normal geliyor, ama aslında içine saldığımız bir sürü çöp, kimyasal ve kirletici maddeyle dolu. Sonra, dünya birinin eski arabasıymış da, dikiz aynasına büyük boy bir çam kokusu asıyormuşuz gibi etrafa başka saçmalıklar sıkıp havanın iyi kokmasını sağlamaya çalışıyoruz.

İntihar Notlarım, Michael Thomas Ford (Sayfa 1)İntihar Notlarım, Michael Thomas Ford (Sayfa 1)