İskandinav Mitolojisi Viking Mitlerinde Tanrılar, Kahramanlar, Canavarlar

8,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
2 beğeni  · 
57 gösterim
Yanan buzlar, buz gibi alevler... İşte hayat böyle başladı...

Kuzey'den gelen buz ile Güney'den gelen ateş, geniş uçurumlarda birleşir. Ortaya çıkan iki varlık, bir buz canavarı olan Ymir ile Audumla adındaki bir inektir. İnek yalayarak buzdan bir insan ortaya çıkarır ve bu adamın üç torunu Odin, Vili ve Ve isimli tanrılardır. Bu üç kardeş dev Ymir'i öldürüp onun vücudundan 9 dünyayı yaratırlar.

Dünyanın en etkili, en dramatik, en heyecanlı ve ilgi çekici hikâyelerinin toplandığı İskandinav Mitolojisi, İskandinavların tanrılar ve tanrıçalar, kahramanlar ve canavarlar, savaşlar ve birlikteliklerle dolu ilginç ve fantastik dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor ve bizi dünyanın yaratılışından başlayarak Asgard'ın duvarının yapılışına, son olarak da Ragnarok'a kadar süren bir yolculuğa çıkarıyor. Odin, Thor ve Loki gibi efsanevi kahramanların üstün başarılarını masalsı bir dille aktarırken onların tutku, zalimlik ve kahramanlık dolu maceraları da Yggdrasill'in gölgesinde sanki yeniden hayat buluyor.

Görkemli ya da doğal, kahramanca ya da komik, romantik ya da berbat, korkunç ya da nazik, son derece ironik ya da son derece hareketli; burada tekrar anlatılan mitler ruhlarını ve özlerini teslim ediyor.
-The Times Literary Supplement-
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786050205503
 • Çeviri:
  Simge Kaytan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Seda N. 
26 Şub 12:00 · Kitabı okuyor

"İki devin oğlu ama Odin'in üvey kardeşi olan Loki, tanrılar ile devler arasındaki belirsiz ve kararan ilişkiyi barındırmaktadır. Dinamik ve önceden kestirilemez bir karakterdir ve bundan dolayı hem birçok mitte katalizördür hem de tüm mitolojideki en ilginç karakterdir. Loki'nin heyecan verici, istikrarsız, kusurlu karakteri olmasaydı, nesnelerin sabit düzeninde herhangi bir değişiklik, herhangi bir nabız hızlanması ve Ragnarok olmazdı."

İskandinav Mitolojisi, Kevin Crossley-Holland (Sayfa 37 - Say Yayınları)İskandinav Mitolojisi, Kevin Crossley-Holland (Sayfa 37 - Say Yayınları)