İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri

9,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
106 gösterim
Bilim, felsefe ve medeniyet tarihinde ortaçağ Batı için "karanlık" sayıldığı halde İslâm açısından tam tersi bir durum söz konusudur. Zira İslâm bu çağda doğmuş; İslâm toplumu da tarihinin en bereketli ürünlerini ve en büyük başarılarını bu çağda ortaya koyarak insanlığa bir medeniyet armağan etmiştir. Elinizdeki kitap bu iddianın bir kanıtı sayılabilir.

Bu çalışma, İslâm felsefesinin klasik döneminde (IX.-XIII. yüzyıllar) ortaya çıkan ve farklı felsefe akımlarını temsil eden 13 filozofun eserlerinden seçilen metinlerden oluşuyor. Büyük kısmı Türkçeye ilk defa kazandırılan bu felsefi metinler, felsefe öğrencileri yanında, bu alana ilgi duyan aydın ve ilim adamları için de bir el kitabı olarak önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.

Kitaptan 3 Alıntı

Nereden gelirse gelsin, isterse bize uzak ve karşıt milletlerden gelsin,
gerçeğin güzelliğini benimsemekten ve ona sahip olmaktan utanmamalıyız.

ARİSTOLES

İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri, Mahmut Kaya (Sayfa 9 - KLASİK)İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri, Mahmut Kaya (Sayfa 9 - KLASİK)
Ercan 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Felsefenin gerekliliği üzerine
Felsefeye karşı olanlar felsefenin neden gereksiz olduğunun sebebini ortaya koyup ispat etmeliler. Oysa sebep gösterme ve ispat felsefenin konusudur. Yani felsefeye karşı olan biri bile felsefe yapmak zorundadır.

İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri, Mahmut Kaya (Sayfa 10 - Kindi  Din ile Felsefe arasında ki ilişki)İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri, Mahmut Kaya (Sayfa 10 - Kindi Din ile Felsefe arasında ki ilişki)