1000Kitap Logosu
İtirafçı
İtirafçı
İtirafçı

İtirafçı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
4 Kişi
15
Okunma
6
Beğeni
88
Gösterim
70 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kent Işıkları Yayınları · Ekim 2010 · Karton kapak · 9789944360784
İtirafçı, bir halkın yaşam biçimi olmuş büyük acıların mercek altına alınmış küçük bir parçası olarak, yozlaştırılmaya çalışılan kürt meselesinin insani boyutunu ortaya koyuyor. Genetiği bozulmuş Kürt tipini canlandıran itirafçı Selman'ın kendisiyle geriye dönük hesaplaşması bir yandan bizi 90'lı yıllarda Kürt coğrafyasında yaşananlara götürürken, öte yandan halen etkisini devam ettiren benzeri uygulamalar ve bunların neticesinde meydana gelen yıkımlara engel olmak amacıyla insanı duyarlılığını yitirmemiş vicdanların kapısını çalıyor. İtirafçı, itirafçının da bir insan olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, kuralsız bir savaşın bitmeyen bir kabus gibi çötüğü kürt coğrafyasında, bütün bir halkın masumiyetine ağıt yakarken, faili meçhul veya malum her kurbanın annesiyle birlikte gözyaşı döküyor.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,27
8.8
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
şerif başaran
İtirafçı'ı inceledi.
70 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
bir toplum da neler olduğunu öğrenmek için içine girmek gerek ve orda yaşamak gerek 90 lı yıllarda yaşananları anlamak için o tarih de yaşamak ve görmek gerek
İtirafçı
8.8/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Gökhan Yildiz
İtirafçı'ı inceledi.
70 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Kitabı edebi olarak beğendiğimi söylebilirim. Duygular ve anlatımı başarılı buldum. Kitabın konusu: 90'lı yılların faili meçhul cinayetleri. 90'lı yıllarda bu tür acıların yaşandığı bugün herkesçe malum; lakin satırlarda terör propagandası sezdim. Yapılan zulümlerin karşılığı olarak dağa çıkış ve örgüt güzellemesi yapılmış. Zaten yazarın ve Pkk destekçilerinin anlamadığı bir şey varsa o da zaten bütün bu kötülükler insanlar dağa çıksın diye yapıldığıdır. Pkk'ya meşruluk kazandırmak için 80'lerden başlayarak türk bayrağı önünde, istiklal marşı söylettirerek işkenceler yapılıyordu. Buradan çıkan insanlar da haliyle dağa çıkıyordu. Yazarın şimdiki bakış açısı nedir? Onu merak ediyorum. Bu acılar devlet mağduru vatandaş ağzından değil de teröre meşruluk kazandıran bir bakış açısıyla yansıtılmış. Alevi bir aileden gelen biri olarak biz de çok acılar çektik. İnancımız yasaklandı, yakıldık, yok sayıldık! Katliamlara uğradık! Ama Kürtlerle aramızda ki fark hep şu oldu: Biz vazgeçmeyi değil, sahiplenmeyi tercih ettik.
İtirafçı
8.8/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1