7,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
573 gösterim
Türkiye'de ilk kez darbe iddiaları ve bu iddiaların yöneltildiği sivil-asker geniş bir kesim yargı önünde. Ergenekon tutuklularından Arif Doğan'ın evinde JİTEM adlı örgütün arşivi ele geçirildi. Varlığı resmî ağızlarca inkar edilse de Güneydoğu'da sayısı 5 bini bulan faili meçhul cinayetlerin kaynağı olarak hep JİTEM adı telaffuz edildi.

Bir hayalet gibi ülkenin doğusundan batısına gezinen, 7 komutanlığı ve sayısız elemanı bulunan JİTEM, yakın tarihimiz ve yasadışı yapılanmalar hakkındaki başarılı haberleriyle dikkat çeken genç gazeteci Ecevit Kılıç'ın kaleminde ilk kez ete kemiğe bürünüyor. Tanıkların anlatımı, belgeler ve fotoğraflarla JİTEM gün yüzüne çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Serdar Poirot 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.Oldukça güzel bir araştırma eseri. Güneydoğu'da 90'lı yıllarda yaşanan pek çok faili meçhul cinayetin JİTEM adlı örgüt sebebiyle olduğunu savunan yazar, Ahmet Cem Ersever, Veli Küçük, Abdülkerim Kırca gibi meşhur JİTEM elemanlarını anlatıyor. Öncesinde bu örgütün nasıl kurulduğunu, ordu içerisinde nasıl destek aldığını, Hulusi Sayın, Hasan Kundakçı, Eşref Bitlis, Doğan Güreş gibi paşaların JİTEM ve özellikle Cem Ersever'e karşı olan tutumu, itirafçıların hayatı, JİTEM'in infaz ettiği düşünülen kişiler ile ilgili bilgiler de yer alıyor. Yakın dönem siyasi ve askeri tarihi merak edenler için bulunmaz bir nimet. Mutlaka okunması gerekenlerden.